amerického denníka Washington Post. Podľa neho atlantické partnerstvo oboch
krajín vychádza z niečoho hlbšieho, ako sú spoločné záujmy alebo dokonca spoločné dejiny. Brown, ktorý v pondelok začal svoju prvú pracovnú návštevu Spojených štátov, uviedol, že blízky vzťah Británie a USA je "zakorenený v spoločných ideáloch, ktoré viac ako dve storočia spájali osudy oboch krajín".
Britský premiér ďalej označil bilaterálne spojenectvo za kľúčové v boji proti terorizmu. "Toto účelové partnerstvo je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Ak sme v minulom storočí bojovali spolu za záchranu ideálu slobody pred hrozbou totalitarizmu, v tejto generácii spoločne bránime ideál slobody pred hrozbou terorizmu," napísal Brown.
Ešte pred nedeľným príletom do Washingtonu sa Brown pokúsil rozptýliť špekulácie, že chce zaviesť odstup jeho vlády od Bieleho domu pre spornú politiku v Iraku. Brown sa vyhlásil za "atlanticistu" a "veľkého obdivovateľa amerického ducha pre podnikanie a národný záujem". Bývalý britský minister
financií uviedol, že do Spojených štátov prišiel, aby potvrdil a dokonca posilnil "špeciálny vzťah" medzi oboma dlhoročnými spojencami. "Je určite v britskom národnom záujme, aby sme mali so Spojenými štátmi pevný vzťah...,"
uviedol Brown.
Britské denníky sa vo svojich pondelňajších vydaniach jednohlasne vyslovili v prospech silných vzťahov s USA. Zároveň však premiéra Browna vyzvali na otvorenosť, aby tak narušil vnímanie Británie ako servilného partnera Ameriky,
ktoré vzniklo počas úradovania bývalého premiéra Tonyho Blaira.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.