odvody, umožniť ľuďom vystúpiť z druhého piliera alebo zákaz súbehu predčasného dôchodku s príjmom zo závislej činnosti sa v niektorých rezortoch a inštitúciách nestretol s pochopením. Spornou podľa rezortov je aj Tomanovej snaha presadiť, aby štát už nemusel platiť príspevky do dôchodkových správcovských spoločností za poistencov štátu, napríklad ženy na materskej. Tomanová do minulého týždňa zároveň presadzovala, aby si ľudia, ktorí sa rozhodnú odísť z druhého piliera, mohli ponechať peniaze, ktoré si nasporili. Pod tlakom médií a odborníkov však od toho ustúpila.
Tomanová opomína budúcnosť
Ministerka práce Tomanová dostala až 122 zásadných pripomienok. „To je príliš veľa, čo znamená, že to nie je kvalitný návrh a mala by ho prepracovať," myslí si právnik Milan Galanda.
Zásadná pripomienka v skutočnosti znamená nesúhlas s navrhovaným znením. Vyše 20 zásadných pripomienok mala Národná banka Slovenska. Spochybnila v nich správnosť viacerých prepočtov ministerstva. Podľa nich zmeny, ktoré navrhuje, prinesú do verejného rozpočtu ročne vyše 11 miliárd korún.
„Toto vyčíslenie považujeme za nereálne," uvádza sa v stanovisku Národnej banky. Banka Tomanovej takisto vyčíta, že zvažuje len kozmetické zmeny na pár rokov dopredu a nezamýšľa sa nad tým, odkiaľ sa získajú peniaze na dôchodky neskôr, keď bude na jedného penzistu pracovať oveľa menej ľudí v aktívnom veku ako teraz.
„Predkladateľ sa nezaoberá otázkou, čo bude s dôchodkami, s dôchodkovým systémom v dlhšom časovom horizonte, orientuje sa výlučne na finančný efekt, ktorý získa Sociálna poisťovňa iba do roku 2011. Nezohľadňuje dôvody, ktoré viedli k vytvoreniu druhého piliera z hľadiska udržateľnosti verejných financií pri očakávanom nepriaznivom demografickom vývoji," kritizuje centrálna banka.
Počiatek zvolil novú stratégiu
Ministerstvo financií donedávna otvorene kritizovalo v pripomienkových konaniach iné rezorty. Napríklad ministra hospodárstva Jahnátka, keď siahal na nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví alebo ministra zdravotníctva Valentoviča, ktorý chcel poistencom štátu, napríklad ženám na materskej či dôchodcom, zakázať, aby si mohli slobodne zvoliť zdravotnú poisťovňu.
Minister financií Ján Počiatek teraz zvolil opatrnejší prístup. Tomanovej odkázal, aby svoje nápady poriadne prepočítala, lebo inak sa k tomu nemôže kvalifikovane vyjadriť. „Bez predloženia doplňujúcich informácií ministerstvo financií nevie objektívne posúdiť predložené kvantifikácie a zaujať jednoznačné stanovisko k predmetnému návrhu," uvádza sa v stanovisku Počiatkovho rezortu.
Chýbajú mu napríklad čísla, koľko peňazí zoberú zmeny samosprávam, o koľko môže klesnúť zamestnanosť a čo to prinesie podnikateľom. Protimonopolný úrad má zásadné výhrady k návrhu, aby štát už neplatil príspevky do druhého piliera za poistencov štátu. Takisto aj proti tomu, aby sporitelia mali možnosť z neho vystúpiť.
Autor: lj/mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.