jeden z jej členov Miroslav Kollár po tom, čo denníku SME viacerí bývalí redaktori potvrdili, že vedenie spravodajstva politicky zasahuje do reportáží o súčasnej vládnej koalícii.
„Rokovanie zvolám najneskôr do 8. augusta. Vzhľadom na zavážnosť situácie pozveme nielen bývalých redaktorov, ale aj generálneho riaditeľa, šéfredaktora spravodajstva a šéfku domácej redakcie STV," potvrdil predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Ku Kollárovej iniciatíve sa pridali aj ďalší členovia rady - Peter Malec, Lucia Jurgová, Jenö Görföl a Ján Greššo. Pôvodne sa mala rada stretnúť až 23. augusta.
Jurgová hovorí, že o kompetentnosti vedenia spravodajstva STV mala pochybnosti už na jar, keď šéfredaktor Ján Šmihula predložil rade materiál, ako by malo vyzerať. „Väčšinou išlo o formality a návrhy typu preložiť večerné správy na 19. hodinu, respektíve zmeniť počet moderátorov." Rada dala Šmihulovi materiál prepracovať, výsledok však nepozná. „Dodnes nám neprišla žiadna odpoveď," povedala Jurgová.
So situáciou v STV nie je spokojný ani Slovenský syndikát novinárov. „Situáciu pozorne sledujeme a analyzujeme. Akúkoľvek cenzúru považujeme za neprípustnú," reagoval podpredseda syndikátu Karel Iľja Dvořák.
Znepokojenie nad politickými zásahmi do spravodajstva vyjadrili aj opoziční poslanci v parlamentnom výbore pre kultúru a médiá. K Tomášovi Galbavému (SDKÚ) sa včera pridal aj predseda výboru Pavol Minárik (KDH). „Je to problém aj preto, že ide už o druhú vlnu odchodov." Začiatkom roka totiž z STV pre politické tlaky odišli aj Roland Kyška, Eugen Korda a Štefan Hríb.
Poslanec Rafael Rafaj (SNS) aj vicepremiér Čaplovič (Smer) sú však presvedčení, že spravodajstvo STV je k vláde rovnako kritické ako iné médiá.
Vyjadreniami bývalých redaktorov sa ešte v sobotu zaoberalo aj vedenie spravodajstva STV. Včera sa situácia zopakovala s tým, že viacerí zo súčasných redaktorov sa tých, čo odchádzajú, zastali. Vedenie televízie však naďalej akékoľvek zásahy odmieta.
„Ani v jednej zo spomínaných káuz nešlo o cenzúru alebo politický nátlak, ale o nedostatky v internej komunikácii vnútri spravodajstva STV," reagoval riaditeľ televízie Radim Hreha. V najbližších dňoch však predloží Rade STV Kódex Slovenskej televízie, ktorý obsahuje aj inštitút „výhrady svedomia".
„Pokiaľ redaktor informuje svojho nadriadeného, že mu svedomie nedovoľuje pracovať na určitej téme, nesmie byť k jej spracovaniu nútený a za odmietnutie sankcionovaný," tvrdí Hreha.
Podľa člena rady Kollára však ide o ďalší dôkaz neprofesionality STV. „Evidentne netušia, v čom je podstata problému." Bývalí redaktori totiž hovorili aj o pozastavení šotov, ktoré boli kritické k súčasnej vládnej koalícii.
Denník SME v sobotu informoval, že bývalí redaktori spravodajstva Martina Ruttkayová, Mária Ölvedyová a Jaroslav Barborák odchádzajú z STV pre politické zásahy v prospech Ficovej vlády. Z podobných dôvodov odišli v júni aj moderátorka Nora Gubková a dramaturg publicistiky Michal Petruška. Šéfredaktor spravodajstva Šmihula však politicky motivované zásahy do reportáží odmietol.
Autor: Marek VAGOVIČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.