Kábul (SITA/TASR) - Afganské militantné hnutie Taliban včera vyhlásilo, že po tom, čo vypršalo posledné ultimátum na dosiahnutie dohody s afganskou
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vládou, 21 juhokórejských rukojemníkov "môže byť kedykoľvek zabitých". Povstalci v noci z utorka na včera vyhlásili, že zdravotný stav dvoch rukojemníčok je taký zlý, že môžu čoskoro zomrieť. Niektoré svetové médiá včera informovali, že v
oblasti, kde Taliban zadržiava juhokórejských rukojemníkov, začala útočiť afganská armáda. Niektoré z médií túto správu neskôr odvolali, podľa iných boje prebiehajú, no nie je jasné, či súvisia s rukojemníckou drámou.
Rokovania pokračujú
Taliban zadržal 23 juhokórejských kresťanov takmer pred dvoma týždňami, keď autobusom cestovali cez nebezpečnú provinciu Ghazní. Minulú stredu povstalci zastrelili ich vedúceho, 42-ročného pastora, a v pondelok ďalšieho z rukojemníkov, 29-ročného muža. "Po tom, čo ultimátum vypršalo, jeden či viacerí rukojemníci môžu byť kedykoľvek zabití," informoval včera agentúru AFP hovorca Talibanu Jusúf Ahmádí.
Afganskí predstavitelia sa pokúšali presvedčiť Taliban, aby umožnil stretnutie juhokórejskej delegácie s niektorými rukojemníkmi, uviedol jeden z hlavných afganských vyjednávačov Vahídalláh Mudžadádí. "Rokovania pokračujú," povedal po uplynutí prvého ultimáta, po ktorom Taliban pohrozil, že začne zabíjať rukojemníkov, ak afganská vláda neprepustí väznených talibanských povstalcov.
Príbuzní apelujú
Príbuzní 21 zadržiavaných Juhokórejčanov včera poprosili predstaviteľov americkej ambasády v Soule, aby pomohli pri vyjednávaní o ich prepustení z rúk talibanských militantov. Emóciami nabitá návšteva trvala asi hodinu a predstavitelia USA ubezpečili príbuzných rukojemníkov, že ich prosbu budú tlmočiť Washingtonu.
Rodiny zadržiavaných i juhokórejská vláda trvajú na tom, že predchádzajúca medzinárodná prax pri riešení prípadov únosov by sa v záujme záchrany ľudských životov nemala brať do úvahy, čím nepriamo požiadali USA, aby urobili výnimku zo svojej politiky nevyjednávania a nerobenia ústupkov teroristom. USA a ďalšie krajiny totiž začiatkom roka ostro kritizovali Afganistan za to, že prepustil piatich talibanských väzňov výmenou za talianskeho novinára.
Zdravotný stav dvoch žien spomedzi 21 juhokórejských rukojemníkov je taký zlý, že by mohli zomrieť, uviedli povstalci. Hovorcovia Talibanu už predtým oznámili, že 17 rukojemníkov je chorých. Dve zo zadržiavaných žien sú však "vo veľmi zlom stave a my nemáme dosť liekov, možno zomrú", telefonicky informoval agentúru AFP Ahmádí.
Oslobodia ich vojaci?
Rozhorčenie nad zabitím ďalšieho rukojemníka prispelo k silnejúcemu tlaku v Južnej Kórei, aby do Afganistanu vyslala svoje jednotky, ktoré majú potrestať Taliban a oslobodiť zostávajúcich 21 rukojemníkov. Kancelária juhokórejského
prezidenta v utorok vyhlásila, že nebude "iba nečinne sedieť a prizerať sa", ako Taliban zabíja ďalších rukojemníkov, čím podnietila špekulácie o tom, že zvažuje vojenskú intervenciu v Afganistane. Vládny hovorca Oh Joung-čin však včera opäť zdôraznil, že Soul nezmenil svoj odmietavý postoj k vojenskej operácii s cieľom ukončiť rukojemnícku drámu. Rodiny rukojemníkov tiež vyjadrili silný odpor k použitiu vojenskej sily zo strachu, že by mohlo ohroziť životy ich príbuzných.
Mŕtve telá štyroch afganských sudcov, ktorých uniesli v Afganistane iba krátko po zajatí skupiny 23 juhokórejských občanov, našli včera v provincii Ghazní. Na ich telesných pozostatkoch, konkrétne na hlavách a hrudníkoch, boli evidentné stopy po použití strelných zbraní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.