dejinách
britských ozbrojených síl v utorok privítali severoírski aj írski politici. Koniec operácie predstavuje rozhodujúcu fázu v severoírskom mierovom procese. Armáda už predtým postupne odovzdávala svoje úlohy miestnej polícii a britskí vojaci už v tomto roku nehliadkovali v severoírskych uliciach.
"Je to ďalší podstatný krok k vytvoreniu normálnej, mierovej a prosperujúcej spoločnosti v Severnom Írsku," vyhlásil šéf írskej diplomacie Dermot Ahern. Ako dodal, Írsko bude pokračovať v rokovaniach s britskou vládou "o ďalších krokoch v procese normalizácie situácie" v Severnom Írsku.
Britský minister ozbrojených síl označil koniec misie britskej armády v Severnom Írsku za "začiatok novej éry". Aj po formálnom ukončení misie si Británia ponechá v provincii okolo 5-tisíc vojakov, ich úlohou však bude príprava na účasť v zahraničných misiách. Konflikt si v Severnom Írsku vyžiadal viac ako 3500 ľudských životov, z toho zahynulo 763 vojakov.
Analytici a vojaci sa sporia, či britské jednotky splnili svoju úlohu a zvíťazili nad Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá viedla v rokoch 1970 až 1997 ozbrojený boj za zvrhnutie britskej správy v provincii. Zúčastnené strany sa však zhodujú na tom, že po zapojení politického krídla IRA, strany Sinn Féin, do politického procesu bolo ukončenie britskej vojenskej misie skôr či neskôr nevyhnutné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.