Neodobrila však vyčlenenie ďalších peňazí pre nepopulárnu vojnu v Iraku.
Zákonodarcovia pomerom hlasov 395-13 schválili poskytnutie 459,6 miliardy dolárov (okolo 11,2 bilióna Sk) Pentagonu pre fiskálny rok začínajúci 1. októbrom. Vytýčili tiež v tejto súvislosti výdavkové priority. Senátu sa už začala augustová prestávka a jeho členovia tak budú hlasovať o výdavkoch na obranu až na jeseň.
Verzia, ktorá prešla v Snemovni, vyčleňuje peniaze na všetky potrebné položky, od nových vojnových lodí a zvýšenia počtu vojakov až po 3,5-percentné zvýšenie finančných prostriedkov pre ozbrojené sily, čo predstavuje o pol percenta viac, než požadoval samotný Pentagon. Neobsahuje však navýšenie prostriedkov pre vojnu v Iraku o 147 miliárd dolárov, požadované administratívou prezidenta Georgea W. Busha. Tá by si želala ich schválenie v Kongrese na jeseň tohto roka - zhruba v dobe, keď bude zákonodarcov informovať o priebehu irackej misie hlavný veliteľ amerických síl v Iraku, generál David Petraeus. Na misie v Iraku a Afganistane sa už doteraz vyčlenilo viac než 600 miliárd dolárov.
Návrh schválený včera ráno v Snemovni dáva Pentagonu o 3,5 miliardy dolárov menej než požadoval Bush. Vyškrtáva okrem iného 139 miliónov dolárov plánovaných pre projekt protiraketovej obrany pre východnú Európu. Podľa niektorých amerických predstaviteľov by to mohlo zabrániť vybudovaniu plánovaného protiraketového zariadenia v Poľsku. Práve vybudovanie tohto objektu je najkontroverznejšou súčasťou projektu, ktorý rozhneval predovšetkým ruskú vládu. Snemovňa schválila výdavky pre radarový systém v Českej republike, no stále chýbajú financie pre umiestnenie rakiet v Poľsku.
Tajné služby podľa Busha
Washington (TASR) - Americký Kongres ustúpil prezidentovi USA Georgeovi W. Bushovi a schválil legislatívu, ktorá dočasne rozširuje vládne právomoci pri kontrole elektronickej komunikácie osôb podozrivých z terorizmu. Vládne inštitúcie tak budú môcť urobiť bez súhlasu súdu. Po sobotňajšom hlasovaní v Senáte súhlasila v noci na včera aj Snemovňa reprezentantov. Demokrati a Bushova administratíva sa dlho nevedeli dohodnúť, rokovania viazli ešte v sobotu večer. Prezident hrozil vetom, ak prejde verzia demokratov.
Schválená legislatíva oprávňuje tajné služby, aby kontrolovali elektronickú komunikáciu medzi osobami v USA a v zahraničí bez povolenia súdov, ak ide o osoby podozrivé z terorizmu. Zákon ešte musí podpísať prezident USA. Organizácie na ochranu ľudských práv opatrenie kritizujú.
Autor: Tragická nehoda turistov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.