je jasné, ako sa vírus mohol preniesť na farmu. Oznámilo to v sobotu večer britské ministerstvo poľnohospodárstva. Asi u 60 kusov dobytka objavený kmeň je identický s laboratórnym kmeňom, ktorý pôvodne vyvinuli pre očkovanie. Laboratórium sa nachádza zhruba šesť kilometrov od postihnutej farmy. Odborníci preveria bezpečnosť v Inštitúte pre zdravie zvierat v Pirbrighte, kde roky robia výskum slintačky a krívačky.
V dôsledku vypuknutia choroby Európska únia (EÚ) zakáže vývoz dobytka z Veľkej Británie, Európska komisia (EK) rozhodne v pondelok. Premiér Gordon Brown musel v súvislosti so vzniknutou situáciou prerušiť letnú dovolenku, aby viedol schôdzu pohotovostného výboru COBRA.
Objavenie choroby neďaleko Londýna prinútilo v piatok vládu okamžite zakázať presun dobytka, aby sa nezopakovala situácia z roku 2001, keď vypuknutie a rozšírenie tohto ochorenia spôsobilo veľké škody farmám a oslabilo turistický ruch. Brownovho predchodcu Tonyho Blaira kritizovali za to, že nereagoval dostatočne pružne na vypuknutie choroby a okamžite nezakázal presun zvierat.
Vysoko infekčná choroba dobytka bola v piatok zistená na farme juhozápadne od Londýna. Úrady nariadili vytvoriť ochrannú zónu s polomerom troch kilometrov a pozorovaciu zónu s polomerom desiatich kilometrov okolo farmy a uvalili celonárodný zákaz na presun akýchkoľvek kopytníkov vrátane prasiat. Pri poslednom výskyte choroby v roku 2001 bolo potrebné utratiť 6,5 milióna zvierat.
Boli spaľované, aby sa predišlo ďalšiemu roznášaniu ochorenia. Zvieratá sa vtedy nakazili aj vo Francúzsku, Írsku a Holandsku. Slintačku a krívačku sprevádzajú u kopytníkov vysoké horúčky a pľuzgiere, pričom choroba často vedie k úmrtiu zvierat. Nakaziť sa ňou môže dobytok, prasce, ovce, kozy a veľmi zriedka aj človek. Nákaza sa prenáša na kolesách automobilov, zvieratami a na topánkach či čižmách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.