dotácie pre neziskovú organizáciu Privilégium, v ktorej kedysi pracovala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Fico v dotácii nevidí problém a zaútočil na novinárov. Povedal im, že o prípade píšu len preto, lebo to chcú dôchodcovské správcovské spoločnosti. Tie podozrieva, že novinárov korumpujú. DSS aj vydavatelia novín Ficove slová odmietli.
Privilégium dostalo najvyššiu dotáciu zo všetkých žiadateľov v rámci výnosu K4. Narozdiel od ostatných dostalo aj takmer plnú sumu akú žiadalo. Podľa Fica to ale nie je klientelizmus, hoci pred voľbami tvrdil, že nebude mať v podobných prípadoch problém konať.
Jeho obhajoba spočíva v tom, že peniaze nešli jemu, ministerke alebo jej príbuzným, ale na postele pre ľudí, ktorí sa nemôžu hýbať. To, prečo aj iní, čo žiadali na rovnako ušľachtilé ciele nedostali, nevysvetlil.
Za premiérom stojí aj predseda SNS Ján Slota. Neprekážajú mu ani Ficove konšpiračné teórie.
Naopak za nešťastný považuje Ficov výstup HZDS. „Vôbec by som to nevidel tak, že to bol organizovaný útok," povedal poslanec strany Ján Kovarčík. „Ministerka urobila viac chýb a musí si to priznať. Či už keď si poslala služobné auto do Portugalska, alebo to, čo urobila teraz." HZDS podľa neho problém otvorí na koaličnej rade.
Premiér pustil video
Hneď na začiatku sobotňajšej tlačovej besedy, zvolanej na obhajobu V. Tomanovej, premiér povedal, že po jej skončení pustí „klip, ktorý absolútne potvrdzuje, ako sa stavajú DSS k výhodnosti investovania do druhého piliera, a aj k tomu, ako sa vedia vysmievať ľuďom za to, keď sa na takýto krok odhodlajú".
Nahrávku, na ktorej šéf DSS Allianz spieva prezlečený do ženských šiat pieseň „Sladké mámení vyšších dúchodú" potom už Fico s novinármi nepozeral.
Hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová povedala, že tri roky staré video malo zabaviť obchodných partnerov na jednej akcii. Odmietla, že by sa vysmievalo ľuďom. Autor videa podľa nej dnes pracuje pre ministerstvo práce.
Video vyrobila firma herca Michala Gučíka, ten však odmietol, že by dnes robil pre Vieru Tomanovú.
Ficova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že je jedno, kto video vyrobil, dôležitý je obsah. Fico na záver zaútočil aj na televíziu TA3, lebo priamy prenos z besedy zastavila po jeho odchode a teda nezachytila spomínané video.
DSS podozrieva, že korumpujú médiá
Vláda bude chcieť podľa Fica vysvetlenie, či dôchodkové správcovské spoločnosti nekorumpujú novinárov.
„Napríklad vo veci výletu jedenástich slovenských novinárov do rakúskych Álp, kde okrem školenia, ako písať o DSS, za peniaze vlastníka DSS lyžovali, jedli a pili," povedal Fico. Nepovedal, o ktorú spoločnosť ide, ani mená novinárov. Odmietol, že by mal informácie od tajnej služby.
„Ak to tak bolo, aké sú informácie, tak si myslím, že to bol jasný trestný čin korupcie a budeme sa tým musieť vážne zaoberať," tvrdí Fico a chce podať podnet.
Korupciu odmietli
„Korupcia je neprípustná. Potom by korupciou museli byť aj zahraničné lety novinárov s politikmi," povedala hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Muthová.
Korupciu odmietlo aj Združenie vydavateľov tlače. Novinári podľa združenia chodia na podobné podujatia bežne.
Denníky SME a KORZÁR považujú účasť na platených akciách súkromných firiem za prešľap proti vnútorným etickým pravidlám.
Aj redaktor SME
Na akcii v Alpách bol ekonomický redaktor SME Ľuboš Jančík, a to počas svojho voľného času. Vedenie redakcie o tom nevedelo a Jančíka potrestá. Jančík o kauze Privilégium nikdy nepísal.
Na akcii bol napríklad aj redaktor Trendu, ktorý to považuje za úplne normálne, či redaktor STV. Televízia sa proti Ficovým tvrdeniam o korupcii tiež ohradila, účasť redaktora považuje za normálnu, keďže v Alpách mal aj pracovný program.
Možné korumpovanie novinárov dôchodkovými spoločnosťami je podľa Fica dôvodom, prečo píšu o dotácii pre bývalého zamestnávateľa ministerky Tomanovej.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.