ktoré môžeme komunikovať. Či už je to ICQ, skype, MSN alebo "live" pokecové stránky. Stačí si len vybrať a môžete komunikovať s hocikým v hociktorom čase. Pritom nemusíte vystrčiť ani "päty z domu". Proste ideálny spôsob komunikácie...
Na úvod stačí zvoliť si prezývku alebo nick. Ak to spravíte, nič vám nebráni, aby ste komunikovali. Rozhovor cez internet je najjednoduchší, najlacnejší a zároveň neformálny spôsob komunikácie, pretože tak ako angličtina, ani chat nepozná vykanie.
Tak ako reálny život správania aj virtuálny pozná pravidlá slušného správania. Na úvod je dobré si ich prečítať, aby ste vedeli, čo si dovoliť môžete a čo nie. Ako v reálnom živote platí výrok "správaj sa tak, aby sa aj ostatní správali k tebe", tak vo virtuálnom je to tiež samozrejmé. Netreba preto zabúdať na slušné správanie. Vulgarizmy sú neprípustné. Niekde môže dokonca existovať zákaz písania veľkými písmenami, písanie "tučným" písmom, alebo používanie farieb. To všetko môže byť sankciované až po trvalé výlučenie z chatu.
Predavačka Jana (28) sa so svojim maželom zoznámila prostredníctvom internetu. Ako prezradila, "odpísala som mu na inzerát vlastne len kvôli tomu, že sme mali rovnaký štýl hudby. Po pol roku intenzívneho písania sme zistili, že máme toho veľa spoločného. Stretli sme sa a dopadlo to výborne."
Aj Rolo (22) sa takto zoznámil. Hoci priateľku si ešte nenašiel, kamarátov áno. "Spoločne diskutujeme o tom, čo kto nadhodí, je to celkom zábavné. Aspoň sa nenudím. S kamarátmi som sa ešte tiež nestretol. Načo aj? Mohlo by nám to pokaziť úplne otvorené rozhovory," píše Rolo, ako ináč, na fóre.
Exituje mnoho dôvodov, prečo ľudia navštevujú chaty. Podľa psychologičky Gabriely Linhardtovej "jedným z dôvodov môže byť ten, že ľudia hľadajú kontakt. Môže to byť preto, že ľudia majú nedostatok osobných kontaktov alebo sú plachí alebo sa obávajú priameho stretnutia. Teda môžu to brať ako bezpečný spôsob zoznamovania sa." Medzi ďalšie dôvody, ktoré ľudí vedie k chatovaniu je zábava a výmena informácií, či už v súvislosti s prácou alebo záujmov. Tento spôsob komunikácie "je veľmi dobrý, najmä, medzi deťmi a rodičmi, partnermi alebo priateľmi, ktorí sú buď od seba odlúčení alebo ďaleko od seba, a takýmto spôsobom si, pomerne lacno, môžu vymeniť informácie, či už osobného charakteru alebo iného," dopĺňa psychologička.
Tak ako všetko aj tento spôsob komunikácie prináša nevýhody. Exituje tu mnoho rizík, ktoré môžu byť často nebezpečné. Jedným z rizikových faktorov, ktoré pri komunikácii cez internet hrozí "je odcudzenie sa reálnemu životu a kontaktu s ľuďmi." Popri tom tu hrozia aj ďalšie riziká. Jedným z príkladov môže byť, ako maloleté dievča v USA komunikovalo so starším mužom, a popri tom si myslelo, že komunikuje so seberovným. To však môže byť len špička ľadovca, pretože ako pokračuje Linhardtová "za slová sa môžeme skrývať." Totiž nikdy nemôžeme vedieť, kto sedí na druhej strane. Pri zoznamovaní sa cez internet "hrozí vytvorenie si fantázie o druhom človeku a teda pri osobnom stretnutí môžeme byť prekvapení z toho, koho sme stretli a ten druhý potom môže zažiť odmietnutie alebo sklamanie. Okrem iného nám môže veľa vecí unikať, či už v súvislosti s minulosťou toho človeka alebo v súvislosti s jeho správaním." Ako príklad Linhardtová uviedla dvoch ľudí, ktorí sa cez internet zoznámili, pár krát sa stretli, zobrali sa, a to manželstvo, síce exituje, no nie je šťastné. Ako dopĺňa "komunikácia cez internet však nemôže nahradiť osobné stretnutia, pretože pri osobných stretnutiach exituje aj neverbálna komunikácia, ktorá je oveľa úprimnejšia, a tá sa pri chatovaní stráca."
Na záver by psychologička Linhardtová chcela "odporučiť každému, kto by sa chcel zoznámiť cez internet, aby osobné stretnutie neodkladal príliš dlho, pretože osobný kontakt je nenahraditeľný žiadnou inou formou komunikácie."
Elena POLEKOVÁ, Marek PORACKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.