predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka tým, že skutok prijatie polmiliónového úplatku v roku 2002 sa nestal, a korunná svedkyňa, bývalá Čunkova sekretárka Marcela Urbanová je nedôveryhodná. Podľa žalobcu, ktorý prevzal rozbehnuté vyšetrovanie na začiatku júna, navyše bývalý vyšetrovateľ prípadu viedol vyšetrovanie tendenčne, dodatočne upravoval protokoly výsluchov a dokonca zastrašoval svedkov. Salichov preto na exvyšetrovateľa kauzy pošle inšpekciu ministerstva vnútra.
Nečakané rozuzlenie
Nečakané rozuzlenie dlhotrvajúcej korupčnej kauzy okolo Čunka, ktoré prišlo po pol roku, ukončilo v Česku "uhorkovú sezónu". Kým koaličné strany vývoj privítali, opozícia tvrdí, že vyšetrovanie bolo politicky ovplyvnené a došlo k útoku nielen na nezávislosť justície, ale aj na základy demokracie. O ďalšie špekulácie sa postaral aj samotný prokurátor, keď zo svojej tlačovej konferencie bez vysvetlenia zakázal priamy televízny prenos.
Rozpaky politikov
Česká politická scéna prijala prekvapujúce rozhodnutie štátneho zástupcu Arifa Salichova o zastavení trestného stíhania vicepremiéra a predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka s rozpakmi. Premiér a predseda ODS Mirek Topolánek vyjadril radosť, že prípad je vyriešený a koalícia sa bude môcť sústrediť na prácu. Rozhodnutie prokurátory uvítala aj Strana zelených. Opozícia, socialisti a komunisti však hovoria o ovplyvňovaní justície vládou a dokonca o ohrození demokracie v krajine.
Topolánek je rád?
"Pán premiér je rád, že aj napriek veľkému mediálnemu tlaku po celý čas ctil v prípade vicepremiéra Čunka prezumpciu neviny, čo sa ukázalo ako jediná správna cesta," interpretovala včera Topolánkov postoj hovorkyňa vlády Jana Bartošová.
Premiér pritom princíp prezumpcie neviny v Čunkovom prípade nepresadzoval, pretože opakovane vicepremiéra vyzýval, aby z vlády kvôli vyšetrovaniu odišiel.
Vinný, či nevinný...
Štátny zástupca Arif Salichov včera zastavenie stíhania Jiřího Čunka zdôvodnil nedôveryhodnosťou korunnej svedkyne a tým, že skutok prijatie polmiliónového úplatku sa nestal. O tom však pochybuje nielen opozícia, ale aj podpredsedníčka Poslaneckej snemovne a členka ODS Miroslava Němcová. "Ani si sama netrúfnem odhadnúť, či to pán Čunek iba dobre zahral, alebo je nevinný. Naozaj neviem," reagovala.
Paroubek: Je to škandál
Pre ovplyvňovanie justície zo strany ODS či vlády nemá ČSSD priame dôkazy, ale je presvedčená, že dôkazom je už samotné bezprecedentné odobratie prípadu v júni štátnemu zástupcovi v Přerove a pridelenie žalobcovi v Jihlave. Kauza Čunek je podľa ČSSD v jednej línii s ovplyvnením vlaňajších júnových volieb tzv. Kubiceho správou a s "politickou korupciou", keď v januári na stranu Topolánkovej vlády prešli dvaja poslanci ČSSD. "Nás to príliš neprekvapilo, ale je to škandálne rozhodnutie a je to vec, ktorá neprispieva k demokracii v tejto krajine. Pretože je jasné, že najvyššia štátna zástupkyňa (Renáta Vesecká) jednoducho ustúpila politickému tlaku, celú kauzu vicepremiéra Čunka odovzdala povoľnému štátnemu zástupcovi do Jihlavy a ten rozhodol ako rozhodol," vyhlásil včera predseda českej sociálnej demokracie Jiří Paroubek.
Podali si aj štátnu zástupkyňu
V Česku sa doteraz nikdy nestalo, že by najvyššia štátna zástupkyňa vyhovela trestne stíhanej osobe či jej právnemu zástupcovi a prípad presunula celkom inému štátnemu zástupcovi, dokonca v inom okrese. Ak by Vesecká chcela dokázať, že nerozhodla v dôsledku politického nátlaku, mali by sa prípady zmeny štátneho zástupcu opakovať. ČSSD ale nečaká, že podobné rozhodnutia budú nasledovať. "Ja si myslím, že najvyššia štátna zástupkyňa by si teraz mala dať inzerát do novín, vyzvať všetkých tých, kto nie sú spokojní so svojimi štátnymi zástupcami v okresoch, aby sa obracali priamo na ňu. Že to bude tiež takto riešiť," dodal líder ČSSD, ktorá sa bude nečakanému rozuzleniu kauzy Čunek venovať v stredu na rokovaní politického grémia. Tento orgán by mohol iniciovať ďalšie právne kroky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.