Canyon.
Stále pritom nie je jasné, či baníci odrezaní od sveta po zrútení banskej chodby, sú nažive alebo nie. Všetky doterajšie pokusy dostať sa k nim zlyhali. Spolumajiteľ bane Robert E. Murray uviedol, že dodatočné otrasy po zemetrasení zapríčinili úplné zastavenie záchranných prác pod zemou. Ak baníci prežili, majú tam veľa vzduchu, aby vydržali celé týždne. Rovnako tam je aj voda, dodal Murray.
K závalu v bani, nachádzajúcej sa 225 kilometrov južne od Salt Lake City, došlo podľa majiteľov následkom zemetrasenia. Skupina baníkov uviazla v hĺbke približne 460 metrov pod povrchom. K baníkom, z ktorých najmenej traja sú Mexičania, sa pokúšali prevŕtať záchranné tímy s použitím ťažkej techniky. Padajúce kamene a iné nebezpečné okolnosti spôsobili prerušenie prác.
Geológovia informovali o zemetrasení s magnitúdou 4,0 v oblasti približne 25 kilometrov severozápadne od Huntingtonu, ktoré sa mohlo stať príčinou kolapsu, avšak pravú príčinu odhalí až dôkladná analýza. Spoluvlastník bane Murray odmietol, že by zával mohli spôsobiť riskantné ťažobné metódy.
Stredný Utah, známa oblasť ťažobného priemyslu, sa stal svedkom už mnohých tragédií. Napríklad v roku 1984 pri požiari v bani Wilberg - neďaleko miesta nehody - zahynulo 27 ľudí.
Autor: Huntington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.