žiarenie, ktoré nie je viditeľné, no nechráneným očiam môže veľmi poškodiť.
UV žiarenie môže nezvratne poškodiť zrak
"Pri veľkom rozptyle slnečného svetla môže dôjsť k podráždeniu očí veľmi rýchle. Toto intenzívne svetlo môže totiž spôsobiť zápal spojiviek, poškodenie rohovky, skalenie šošovky, zmeny v sklovci a v najhorších prípadoch aj nezvratné poškodenie sietnice," hovorí MUDr. Monika Maďarová z očnej ambulancie na Rastislavovej 45.
Preto by sme počas letných dní nemali zabúdať na správnu ochranu. "Deťom do 6 rokov sa pre neukončený vývoj zraku a zrakových funkcií nedoporučuje dlhodobé nosenie slnečných okuliarí. Ochranu očí môžete zabezpečiť správnou pokrývkou hlavy."
Najväčším "priateľom" očí v lete sú slnečné okuliare. Pri ich výbere však musíte v prvom rade pozerať nie na dizajn, ale na to, aby vás ochránili pred škodlivým UV žiarením. "Slnečné okuliare, ktorých šošovky pohlcujú UV žiarenie sú označené etiketou UV 400. Ak je na okuliaroch aj značka CE, znamená to, že zodpovedajú normám Európskej únie," vysvetľuje MUDr. Maďarová, ktorá upozorňuje, že slnečné okuliare musia rovnako ako dioptrické obsahovať perfektne zabrúsené okuliarové šošovky. "Kvalitné okuliarové šošovky nesmú byť mechanicky poškodené, ani mať žiadne vady materiálu. Pri pozorovaní predmetu cez ne nemá dochádzať k deformácii vnímaného tvaru. Okuliarové šošovky pre vodičov nesmú skresľovať farby. Najmenej pritom skreslujú hnedá, šedá a zelená. Cez takéto slnečné okuliarové šošovky vníma človek skoro originálne odtiene farieb."
Slnečné kontra dioptrické
Nositelia dioptrických okuliarí riešia neraz dilemu -ako skĺbiť ochranu zraku s tým, aby aj niečo videli. "Možností je niekoľko. Prvou je kombinácia klasických slnečných okuliarí s kontaktnými šošovkami. Ďalšou je vkladací dioptrický clip do slnečných okuliarí. Musia tým však byť vybavené. Treťou možnosťou je vonkajší slnečný clip alebo predves na dioptrické okuliare. Najvhodnejšou alternatívou sú dioptrické slnečné šošovky v slnečnom ráme." Slnečné dioptrické okuliare môžu byť stálo zafarbené alebo meniť svoj otieň podľa intenzity denného svetla.
Starostlivosť o okuliare
Aby vám okuliare skutočne poslúžili, musíte sa o ne i postarať. Na čistenie používajte len najjemnejšie čistiace prostriedky a vždy ich odkladajte do pevného púzdra. "Okuliare môžu poškodiť aj teploty vyššie ako 55 stupňov Celzia. Toľko môže byť napríklad v aute, ak necháte okuliare na palubnej doske," dodáva MUDr. Maďarová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.