nemá žiadne dlhy voči štátu. Privilégium pritom neplatilo dane. Žiadne dlhy voči štátu sú podmienkou na získanie dotácie.
Za zdaňovacie obdobie 2004 malo Privilégium nedoplatok na daniach viac ako 312-tisíc korún. V roku 2005 to už bolo 933-tisíc a v roku 2006 viac ako 1,514 mi?lióna. Vyplýva to z potvrdenia daňového úradu v Bratislave, ktoré si vyžiadal denník SME.
Zakladatelia Privilégia sa tak podľa Lucie Gazarekovej z Katedry trestného práva Univerzity Komenského mohli dopustiť subvenčného podvodu.
Gazareková si myslí, že orgány činné v trestnom konaní by mali prípad preveriť, a to aj bez oficiálneho podnetu.
Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii minulý týždeň povedal, že dotáciu schválili v súlade so zákonom a v súlade s výnosom ministerstva práce. "Nič sa neporušilo. Ak by to tak bolo, tú dotáciu zoberieme späť," povedal.
Úrad vlády včera na otázky, či si premiér teraz myslí, že by Privilégium malo dotáciu vrátiť, neodpovedal.
Dotáciu budú možno vymáhať
Podľa hovorkyne ministerstva práce Oľgy Škorecovej čestné vyhlásenie podpísal riaditeľ Privilégia Miroslav Mečíř. Včera sa nám s ním nepodarilo spojiť. Škorecová tiež povedala, že ak čestné vyhlásenie nebolo pravdivé, „dotácia sa bude vymáhať späť".
„Vo firme prebieha kontrola, nemôžem sa s nikým vybavovať. Tieto finančné otázky nemôžem teraz zodpovedať," povedala spoluzakladateľka Privilégia Štěpánka Mádlová.
Ministerka Viera Tomanová poslala do Privilégia v piatok kontrolu. Podľa exministerky Ivety Radičovej to však urobila neskoro. „Mala hneď reagovať," povedala Radičová.
Vyhlásenia nepreverujú
Výnos ministerstva práce zakazuje, aby bola dotácia poskytnutá „žiadateľovi, ktorý nemá usporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom".
Ministerstvo však pravdivosť čestných vyhlásení žiadateľov nepreveruje. „Za pravdivosť vyhlásenia je plne zodpovedný žiadateľ. Ministerstvo bez podnetu nemá dôvod skúmať jeho pravdivosť," povedala Škorecová.
S tým súhlasí aj Radičová. Nemyslí si, že systém prideľovania dotácií je zlý. Ak by sa podľa nej mali kontrolovať všetky čestné vyhlásenia, mohlo by to systém „úplne znefunkčniť".
Neúspešná exekúcia
Privilégium má vyše 17miliónový dlh voči Sociálnej poisťovni. Tá podľa našich informácií v marci tohto roku podala štyrikrát návrh na exekúciu voči Privilégiu, aby vymohla 7,1 milióna korún. Vymohla však len 2,9 milióna. Koncom júna a začiatkom júla poisťovňa exekúciu zastavila. Dôvod nechce povedať. Mádlová povedala, že tak poisťovňa urobila preto, lebo o to požiadali. Exminister Ľudovít Kaník si myslí, že aj za tým bola Viera Tomanová.
Tomanová: Robili to aj moji predchodcovia
(krm)
Bratislava - Ministerka práce Viera Tomanová bude v parlamente čeliť opozičnému pokusu vysloviť jej nedôveru. Bráni sa tým, že podobné dotácie, ako dala organizácii Privilégium, rozdávali aj jej predchodcovia Ľudovít Kaník a Iveta Radičová.
Na otázky však Tomanová neodpovedala a so slovami „ja som už všetko povedala", odišla z tlačovej besedy hneď po tom, ako prečítala svoje stanovisko.
„Pokiaľ pridelenie dotácie neziskovej organizácii Privilégium na nákup polohovateľných postelí má byť dôvodom na moje odvolanie, považujem za nevyhnutné upozorniť médiá a predsedov SDKÚ-DS, KDH a SMK na nasledujúce skutočnosti," povedala Tomanová a vymenovala dotácie pre nadácie S.P.A.C.E. a Socia. Konateľkou prvej bola podľa nej Kaníkova poradkyňa Iveta Radičová.
Tomanová dala vyhlásenie pred stretnutím predsedov opozičných strán, na ktorom sa zhodli, že sa ju pokúsia odvolať začiatkom septembra. Mikuláš Dzurinda označil jej informácie za „zúfalý pokus odpútať pozornosť". Povedal, že odvolať ju chcú, pretože je nekompetentná a nezodpovedná. S.P.A.C.E. na rozdiel od Privilégia pôsobí v rómskych osadách - nie je pre privilegovaných, tvrdil.
Kaník povedal, že dotácie pre S.P.A.C.E. a Privilégium sa nedajú porovnávať. Povedal, že v čase podania prihlášky Radičová už nebola jeho poradkyňou, a on na rozdiel od Tomanovej v Privilégiu sa v S.P.A.C.E. neangažoval. Radičová povedala, že dotáciám pre S.P.A.C.E. sa obšírne venovali v čase jej ministrovania. Z 1,8 milióna navyše podľa nej organizácia vyčerpala len 60-tisíc korún.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Tomanovej reakcie nie sú v poriadku. To, že odmieta odpovedať na otázky, pripisuje jej argumentačnej slabosti. „Jej udržateľnosť v pozícii ministerky pod takýmto tlakom začína byť otázna."
Autor: onf/mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.