Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Na MS v orientačnom behu cieľom veľká "bedňa!

Košice - Mesiac august je pre Slovenský zväz orientačných športov mimoriadne dôležitý. Naplánované sú totiž dva svetové šampionáty. Jeden, ktorý mali

orientační cyklisti, je už minulosťou, na druhý ladia formu v týchto dňoch orientační bežci. Uplynulý týždeň bol pre slovenské farby veľmi úspešný. Na MS v Novom Meste na Morave získala Hana Bajtošová striebro (stredná trať) a bronz (šprint). Slovenskí orientační cyklisti však dosiahli aj ďalšie výborné výsledky - šprint: 8. Stanislava Fajtová, 10. Štefan Šurgan, stredná trať: 11. Šurgan, dlhá trať: 10. Šurgan, 13. Hana Bajtošová, 14. Stanislava Fajtová.

Na tieto výborné umiestnenia budú chcieť nadviazať orientační bežci, na ktorých v termíne 18. - 26. augusta čakajú MS v ukrajinskom Kyjeve. V konkurencii 313 pretekárov zo 43 krajín bude mať Slovensko 8-členné zastúpenie - ženy: Martina Rákayová, Jana Macinská, Jana Kršiaková (všetky ATU Košice), muži: Marián Dávidík, Lukáš Barták, Ondrej Piják (všetci Kobra Bratislava), Michal Krajčík (Ekonóm B. Bystrica), Pavol Bukovác (Farmaceut Bratislava).

V tomto roku nemá slovenská reprezentácia na svojom konte veľa konfrontácií na medzinárodnom fóre. Časť mužskej zložky štartovala len na 1. kole Svetového pohára vo Fínsku (30. Barták, 34. Dávidík). Na ďalších štyroch kolách už nik zo Slovenska neštartoval. Okrem tohto jediného oficiálneho merania síl v rámci SP sa slovenská výprava zúčastnila na oficiálnom tréningovom tábore v Kyjeve, kde boli zároveň účastníkmi na veľmi silno obsadených medzinárodných majstrovstvách Ukrajiny. "Naším najväčším želiezkom v ohni bude Marián Dávidík, ktorý ma na to, aby sa umiestnil na veľkej ´bedni´, čo je do 6. miesta. Terény na Ukrajine mu sedia. Veď v roku 2001 tam získal striebro na ME. Barták svojimi výkonmi naznačil, že formu má veľmi dobrú. Obaja majú na to, aby skončili v prvej desiatke," naznačil ambície svojich zverencov reprezentačný tréner Jozef Pollák (na snímke) a pristavil sa aj pri ďalšej trojici: "Piják sa pre svoju spoľahlivosť sústredí predovšetkým na štafetu. Krajčík je ešte posledný rok juniorom. Na MSJ v Austrálii skončil pred mesiacom šiesty. Bukovác bude štartovať len v šprinte. Budem spokojný, ak sa štafeta skončí do 8. miesta." Inak, na nedávnych pretekoch o Pohár Slovenského krasu na Plešiveckej planine sa Ondrej Piják tešil z víťazstva na krátkej trati a Michal Krajčík na klasickej trati.

V súťaži žien je iná situácia. Dievčatá sú perspektívne a skôr sa s nimi ráta do budúcnosti. "Postup hociktorej z dievčat do finále, čiže do 45. miesta, budem považovať za úspech. V súťaži štafiet je reálne umiestnenie na 12. - 15. priečke. Uvidíme, ako ustojí svoj prvý úsek Kršiaková, ktorá pred dvoma mesiacmi skončila na dorasteneckých ME v Egeri desiata v šprinte," zamyslel sa J. Pollák. Mimochodom, naposledy štartovala ženská štafeta zo Slovenska pred šiestimi rokmi na MS vo fínskom Tampere. Vlani na MS v Dánsku skončila mužská štafeta na 12. mieste, najlepší na strednej a dlhej trati bol Marián Dávidík (20. a 21.).