Korzár logo Korzár

Pred prešovskou sedriou stál živý mŕtvy

Leto roku 1922 bolo horúce a na východnom Slovensku sa počas neho neprejavila "uhorková sezóna" mimo záhrad, kde rástli, teda verejný život a dianie

v ňom prebiehal ako v iných obdobiach. Ministerstvo kultúry zastavilo distribúciu niektorých zahraničných novín, potvrdilo však stanovy nových spolkov a župný úrad dal súhlas na činnosť metodistickej cirkvi na východnom Slovensku. Zločinecké bandy na poľských hraniciach prepadávali gazdov a na prešovskej sedrii odsúdili vrahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trampoty s mapou

Ani v tlači sa neprejavila uhorková sezóna z nedostatku informácií o hospodárskom, politickom a kultúrnom dianí. Kupodivu, parlamentní poslanci nevyužívali prázdniny a cestovali za svojimi voličmi, čo sme si mohli prečítať aj po 85 rokoch. Na článok, ktorý uverejnila Národná politika ešte v marci 1922, začali reagovať čitatelia a to vo veľkom počte, až v lete. Boli to väčšinou aktívni členovia turistického spolku a milovníci Vysokých Tatier. Národná politika sa s uznaním vyjadrila v marci 1922 o záslužnom čine vydavateľstva, ktoré vydalo mapu Vysokých Tatier a iných horstiev. Bola to prvá takáto mapa od vzniku ČSR v roku 1918. V júni - júli tí, ktorí si mapu kúpili a chceli sa podľa nej orientovať, takmer vo všetkých novinách vyvolali vlnu nevôle a kritiky a označili autora mapy a vydavateľa za diletantov a nevzdelancov. Vyčítali im, že Javorina je zakreslená v Poľsku, na čo sa mnohé inštitúcie a úrady obrátili so žiadosťou o vysvetlenie na Československý vojenský zemepisný ústav, ktorý vydal mapu. "Svetlo do problému vniesol Dr. Stanislav Nikolau v Národnej politike" - napísali regionálne noviny. "Javorina je zakreslená na poľskej strane, ale je to Javorina poľská a nie slovenská Tatranská Javorina." Používatelia mapy sa s odpoveďou museli uspokojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Prázdne neboli ani kiná, dokonca v lete sa zvýšila ich návštevnosť. Podľa Štátneho štatistického úradu na jedno kino pripadlo 27 tisíc obyvateľov a v celej ČSR navštívilo 250 tisíc predstavení 60 miliónov divákov. Na východnom Slovensku v regionálnej tlači s avízami programov uverejňovali podrobný obsah filmov, väčšinou amerických dobrodružných alebo ľúbostných príbehov. Košičania mali možnosť v lete chodiť do divadla, pretože bratislavské národné divadlo malo divadelné prázdniny, ale len budova bola prázdna. Činoherný súbor, opera, balet hosťovali v slovenských mestách. Košice mali divadelnú budovu, ale chýbal v nej stály súbor.

Zahraničné kuriozity

V úvode sme napísali, že ministerstvo kultúry zastavilo distribúciu niektorých zahraničných časopisov. Boli to Katolícke noviny, vydávané v Chicagu v slovenčine, viedenský "La Slovague", pittsubrský Magyar Hiradó, Deutscher, Vollksblatt, Mutterland, Ukrajinská Soborona. Tá tlač, ktorú dostal do rúk vtedajší čitateľ, prinášala najmä z Americky kuriozity, s akými sa náš človek ani nemohol stretnúť. Napríklad o originálnom sobáši najlepších amerických plavcov - miss Eagle a mr. Fischera v mori. "Obaja snúbenci plávali na vopred určené miesto v špeciálnom vodnom svadobnom oblečení, kým mešťanostu, svedkov a úradníkov na miesto sobáša nedopravili na člne, z ktorého ich mešťanosta sobášil" - napísal americký časopis Bratstvo. Ten istý časopis uverejnil správu o farmárovi z Pine Brook, ktorého pri práci v lese bodla do spánku včela. Keď sa s ťažkosťami dostal domov, vysvetlil manželke, čo sa stalo, tá mu žihadlo vytiahla a zavolala telefonicky lekára. Kým lekár prišiel, Harry Collerd zomrel. Do tretice - v Bratstve bol uverejnený článok o životnej skúsenosti Antona Króna, pôvodom zo Slovenska, ktorý o to požiadal redakciu a chcel ním osloviť mužov, ktorí sa chcú ženiť. Z neho vyberáme: "Požiadal som o rozsobáš. Pýtate sa, prečo? Potvrdí vám to aj rozvodový sudca. Manželka v priebehu jedného roka strávila 65 nocí mimo domu, 137 krát bola celý deň preč, 149 krát neraňajkovala s manželom, teda so mnou, 84 krát neobedovala, 35 krát ma ohrozovala na živote. Dobre si rozmyslite, či sa oplatí oženiť, keď ste väčšinou sám."

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé bolo aj vyhlásenie štátneho nadvládneho v New Yorku o výsledkoch prohibície: "Až 98 percent liehových nápojov podávaných v Amerike zákazníkom najrôznejších zariadení, je nespôsobilých na konzumáciu, čo sa zistilo podrobnou analýzou. Dokonca niektoré z nich sú prudké jedy." Štátny nadvládny sa vyjadril, že po stránke kvalitatívnej niet žiadneho rozdielu medzi prvotriednymi reštauráciami a výčapmi najnižšej kategórie.

Nové spolky

Spolky tu, na východe, neprerušili v lete svoju činnosť, práve naopak. Nové, ktorým potvrdilo stanovy ministerstvo kultúry, s ňou začali. Bol to Katolícky čítací spolok so sídlom v Košiciach, Rímskokatolícky spevokruh so sídlom v Moldave, Pohrabný a nemocných podporujúci spolok baníkov v Štóse. Expozitúru sa chystali založiť v Košiciach metodisti. O súhlas požiadal tunajší župný úrad prednosta pražskej expozitúry americkej metodistickej cirkvi reverend Collyer. Po prieskume v chudobnejších košických domácnostiach metodisti chceli pomôcť ich členom získať prácu. Chceli, aby ženy a dospelé dievčatá ručnými prácami - najmä vyšívaním a šitím - ktoré im pomôžu predať, mali stabilný zdroj zárobku.

SkryťVypnúť reklamu

A čo zlodeji? Tí mali v lete "žatvu". Do policajných raportov (hlásení) pribúdali správy o vážnych kriminálnych činoch zo slovensko-poľských hraníc, kde bolo viac zločineckých bánd a okrádali gazdov, keď išli do lesa po drevo. Vykrádali horárne a strieľali po ľuďoch. Jedna štvorčlenná banda zastrelila istého Ivana Újházyho a okradla ho o 30-tisíc Kč. Kradli dobytok a kone, s ktorými prišli gazdovia po drevo. Potom ho speňažili až niekde pri Folkmári. Kradli aj v okolí Kežmarku. V raporte bol aj takýto kuriózny prípad: pracovný úraz utrpel Ing. Kubánek, námestník prednostu II. odboru pre udržiavanie trate. Počas prehliadky železničnej trate pomáhal pri kladení koľajníc a nešťastnou náhodou mu jedna spadla na nohu tak, že mu v podkolení prerazila nohu. Časté boli dopravné nehody na kočoch a vozoch. V tom čase neboli kuriózne, pretože dopravných prostriedkov, ktoré mali kone pod kapotou, bolo poskromne. Nám sa môže zdať kuriózna napr. táto nehoda, ako ju zaznamenali v policajnom hlásení: "Osobným autom P-245 išiel po ulici Pavla Lučeneckého v Košiciach 19-ročný šofér Gallus tak neopatrne, že vrazil do protiidúceho nákladného voza s koňmi, ktorý viedol 40-ročný Andrej Beserny a prevalil ho na chodník. Pri tom sa na voze zlomilo koleso, oje a jednému koňovi pretrhli postroje. K úrazu našťastie nedošlo, ale škoda na voze je 550 Kč."

Pred sedriou v Prešove stáli Ivan Olejnik, Štefan Loboda, Július Hasinec, jeho frajerka Júlia Kováčová a muž s menom, ktoré mu spôsobovalo problémy. Vola sa Mŕtvy. Boli obvinení z lúpežnej vraždy obchodníka Šestra a jeho ženy v Užhorode ešte v roku 1920. Loboda a Olejnik dostali po 15 rokov, Hasinec 10, Kováčová 5 a Mŕtvy 4 roky basy.

Spolok hasičov v Košiciach, mesto a Košičania sa pripravovali v júni na Krajinský kongres hasičov s pretekami a výstavou techniky. Bola to príležitosť aj pre iné spolky, aby sa predstavili s kultúrnym programom a usporiadali zbierky na dobročinné účely.

Parlamentný poslanec Kornel Stodola sa vybral do Šariša za svojimi voličmi. Zišiel sa s nimi v Sabinove. Roľníci sa zišli na zhromaždení v Kendiciach, kam prišli aj z iných obcí, aby skoncipovali petíciu proti dovozu poľnohospodárskych plodín, ktorú by mal Stodola odovzdať v parlamente v Prahe. Kým ju napísali, prišli do Kendíc zástupcovia obcí z celého Šariša, takže to bola petícia šarišských roľníkov. Za dva dni sa podarilo zozbierať aj podpisy roľníkov, takže s petíciou dostal parlament aj hárky so stovkami podpisov.

Ako z predchádzajúcich riadkov vyplýva, o uhorkovej sezóne sa nedalo hovoriť v horúcom lete roku 1922. A to bol iba zlomok z udalostí, ktoré sa na východnom Slovensku udiali.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 506
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 5 960
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 793
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 638
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 126
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 013
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 980
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 756
  1. Ivan Čáni: „Vojaci“ Pellegrini a Kaliňák by ma mali zdraviť, pretože som hodnosťou vyšší – nadporučík v zálohe.
  2. Marián Kozák: Festival Európske ľudové remeslo Kežmarok 2025
  3. Radovan Čipka: Skutok sa stal
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik Tiger v službách systému čurillovcov: Aké benefity dostal za zamotané pravdy?
  5. Ľubor Šešera: Najkrajšie bicyklovanie v Rakúsku (pre lenivých) - 2. časť
  6. Jozef Huljak: Nemáme ropu, ale môžeme mať plán. Čo nás učí príbeh nórskeho bohatstva?
  7. František Kukura: Budeme opäť skákať ponad vatry?
  8. Andrea Podešvová: Keď Pohoda neprináša len pohodu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 243
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 935
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 467
  4. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 753
  5. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 6 096
  6. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 929
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 544
  8. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 450
  1. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  3. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  4. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  5. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  6. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  7. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  8. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: „Vojaci“ Pellegrini a Kaliňák by ma mali zdraviť, pretože som hodnosťou vyšší – nadporučík v zálohe.
  2. Marián Kozák: Festival Európske ľudové remeslo Kežmarok 2025
  3. Radovan Čipka: Skutok sa stal
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik Tiger v službách systému čurillovcov: Aké benefity dostal za zamotané pravdy?
  5. Ľubor Šešera: Najkrajšie bicyklovanie v Rakúsku (pre lenivých) - 2. časť
  6. Jozef Huljak: Nemáme ropu, ale môžeme mať plán. Čo nás učí príbeh nórskeho bohatstva?
  7. František Kukura: Budeme opäť skákať ponad vatry?
  8. Andrea Podešvová: Keď Pohoda neprináša len pohodu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 243
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 935
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 467
  4. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 753
  5. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 6 096
  6. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 929
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 544
  8. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 450
  1. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  3. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  4. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  5. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  6. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  7. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  8. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu