príznaky patria bolesti v lýtkach, kŕče, svrbenie a pocit ťažkých nôh. Až 17% populácie trpí týmto ochorením. Postihnuté sú najčastejšie ženy. Z lekárskeho hľadiska ide o žily s oslabenými stenami, ktoré strácajú schopnosť odvádzať krv smerom k srdcu. Nohy sú na tom najhoršie, pretože sú od srdca najďalej.
Vznik kŕčových žíl
Na nohách máme dva žilné systémy. Jeden je hlboký a nevidieť ho. Druhý je povrchný a zvykne byť chorobou zasiahnutý. Keď krv nie je z nôh správne odvádzaná, v žilách začne stúpať krv. Dochádza tak k vzniku kŕčových žíl. Dedičnosť je jeden z faktorov, ktorý ich podporuje. Problém sa však nemusí prejaviť, pokiaľ jedinca neovplyvňuje vonkajšie prostredie. Tým sa myslí sedavé, aj stojaté zamestnanie, fajčenie, nadváha, zlá životospráva, ale aj návšteva sáun a horúcich kúpeľov. Problémy sa zvyšujú s pribúdajúcim vekom. U žien sú ovplyvňované aj počtom tehotenstiev.
Životospráva ako prevencia
Kŕčové žily častejšie postihujú obyvateľov rozvinutých krajín. Dôvodom je životný štýl, aký vedú. Dôležité je zdravé stravovanie. Zo zeleniny je hlavným prostriedkom pohánka. Jedzte celozrné potraviny, strukoviny a samozrejme ovocie. Udržiavajte si stabilnú váhu. Nevhodné sú horúce kúpele a nadmerné opaľovanie. Ochabujú sa tak žilové steny. Každodenná sprcha studenej vody smerom od chodidiel hore znižuje riziko vzniku. Snažte sa veľa času venovať športu, hlavne bicyklovaniu, prechádzkam a plávaniu. Nenoste pričasto vysoké topánky ani čižmy. Dôležité je striedanie obuvi. V byte majte čo najčastejšie vyložené nohy na vyššie položenom mieste (napr. na stole). Podporuje to odvádzanie krvi do srdca. Neodporúča sa ani sedenie nohy cez nohu a nosenie pritesných ponožiek. Bráni to spätnému prietoku krvi žilami. Preventívne noste sťahovacie pančuchy alebo podkolienky.
Dôsledky a ich liečba
Okrem nepekného vzhľadu sa môžu pridružiť aj vážne zdravotné problémy, ako chronická žilová nedostatočnosť, trombóza (tvorba krvnej zrazeniny) postihnutej žily, zápal žily a jej okolia, ťažký ekzém alebo dokonca vredy predkolenia. Žily sa liečia pomocou naordinovaných liekov. Operácia je nutná, ak medikamentálne liečenie nezaberá. Za radikálny spôsob sa považuje chirurgické vytiahnutie kŕčovej žily. Rozšírená je liečba laserom. Pracuje na princípe "spálenia" povrchových žíl. Nezabúdajte však, že ochorenie je chronické a môže sa kedykoľvek vrátiť.Preto všetky svoje kroky starostlivo zvážte a pokiaľ sa dá, vyhnite sa zásahom do tela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.