Peugeot predstaví štúdiu 308 RC Z
Ako sme už na tejto dvojstrane informovali, francúzska firma Peugeot si zvolila septembrový autosalón vo Frankfurte nad Mohanom za miesto svetovej premiéry svojho nového modelu 308, ktorý nahradí doterajší model 307. Peugeot zvykol v ostatných rokoch ozvláštniť premiéry svojich nových sériovýchaj nejakou tou "chuťovkou"v podobe športového koncepčného vozidla. Nebude tomu inak ani vo Frankfurte, kde popri trojdverových a päťdverových modeloch radu 308 uvidia návštevníci aj štúdiu športového kupé na báze novej tristoosmičky. Štúdia s usporiadaním sedadiel 2+2 (zadné sedadlá sú núdzové, na kratšie jazdy) má označenie 308 RC Z. Vďaka rozsiahlemu použitiu ľahkých konštrukčných materiálov, a to hliníka a uhlíkových kompozitov, sa podarilo znížiť hmotnosť vozidla na 1 200 kg. Z hliníka sú zhotovené dva mohutné bočné oblúky, ktoré nesú strechu. Zadné okno je zhotovené z ľahkého polykarbonátu. Predná časť vozidla pripomína prednú časť sériového modelu 308, je však plochšia, má chrómovanú mriežku a sú v nej integrované hmlové svetlá. V strede zaujímavo tvarovaného a mohutného zadného nárazníka je dvojitá koncovka výfuku. Nová štúdia 308 RC Z môže svojimi tvarmi niekomu pripomínať model Audi TT. Celková dĺžka štúdie je 4 276 mm, čo je presne toľko ako dĺžka sériového modelu 308. Šírka športovej štúdie je 1 840 mm, čo je o 25 mm ako je šírka sériovej verzie. Výška vozidla je len 1 320 mm. Prístrojový panel bol prevzatý z modelu 308 a je potiahnutý kožou. Chrómované, hliníkové a čierne lakované prvky vytvárajú športovo-elegnatný dojem. Do stredu palubnej dosky, medzi dva výduchy ventilácie, boli zakompované kvalitné hodinky Bell&Ross. Vodič a spolujzadec sedia na anatomických škrupinových sedadlách. Zadné sedadlá, určené na príležitostné použitie, sú potiahnuté kožou a dajú sa sklápať. To umožňuje zväčšiť batožinový priestor. Vo vozidle možno dokonca prepravovať aj horský bicykel. Na pohon športovej štúdie slúži 1,6-litrový prepĺňaný motor s priamym vstrekovaním benzínu, ktorý bol odvodený od motora, vyvinutého v rámci spolupráce koncernu PSA Peugeot Citroën a BMW Group a montovaného do modelu 207 GTi. V tomto modeli má motor výkon 128 kW, ale pre štúdiu 308 RC Z sa úpravou riadiaceho softvéru podarilo zvýšiť výkon tohto motora na 160 kW. Maximálny krútiaci moment motora je 280 Nm, krátkodobým zvýšením plniaceho tlaku motora možno krútiaci moment zvýšiť až na 300 Nm. Motor je kombinovaný s úplne novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Koncepčné športové kupé Peugeot 308 RC Z zrýchli z 0 na 100 km/h za rovných sedem sekúnd a kilometer s pevným štartom absolvuje za 27 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 235 km/h, celková priemerná spotreba je 6,7 l/100 km. Je celkom možné, že zo spomentej krásnej štúdie bude odvodená sériová verzia.
* * *
Bavorská sedmička má 30 rokov
Titulok síce akoby naznačoval, že reč bude o jubileu nejakého bavorského sedemstupňového piva (ak sa vôbec také vyrába), ale nie je to tak. Jubiluje sedmičkový rad bavorskej automobilky BMW, ktorého prvú generáciu predstavili v roku 1977, teda pred 30 rokmi. Prvá limuzína radu 7 bola technicky odvodená od veľkého kupé radu 6, ktoré automobilka BMW predstavila v roku 1976. Dizajn limuzíny sa vyznačoval mnohými štylistickými prvkami, prevzatými zo šestkového kupé. V porovnaní s predchádzajúcim modelom 2500 (ten debutoval v roku 1968) mal model radu 7 nové zavesenie predných kolies, lepšiu antikoróznu ochranu karosérie a ďalšie zlepšenia. Spolu s už vyrábanými modelmi radov 3, 5 a 6 vytvoril nový rad 7 úplnú rodinu bavorákov novej generácie, ktorá sa vyznačovala optickou a technickou jednotou. Spočiatku sa nová sedmička dodávala s tromi motormi. Išlo o 2,8-litrový motor výkonu 125 kW, trojlitrový motor výkonu 135 kW a 3,2-litrový motor výkonu 145 kW. Už základný model 728 mal bohatý výstroj, do ktorého patril aj posilňovač riadenia, diagonálne delený dvojokruhový brzdový systém, predné kotúčové brzdy s vnútorným chladením, prestaviteľný volant a ďalšie prvky. Modely 730 a 733i boli vystrojené aj elektronickým kontrolným systémom, ktorý kontrloval hladinu oleja v motore, hladinu brzdovej a chladiacej kvapaliny, funkciu brzdových a zadných svetiel a hrúbku brzdového obloženia. Ak niektorý z kontrolovaných parametrov nebol v poriadku, rozsvietilo sa na prístrojovej doske príslušné kontrolné svetlo. Špičkový model 733i bol vystrojený vstrekovacím systémom a bezdotykovým tranzistorovým zapaľovaním. Od konca augusta 1979 boli vstrekovacím systémom vystrojené všetky šesťvalcové motory. V lete 1980 sa novým špičkovým modelom radu 7 stal model 745i, vystrojený prepĺňaným 3,2-litrovým motorom výkonu 185 kW. V septembri 1982 bol rad 7 podrobený modernizácii a úprave karosérie. Výroba sedmičkového radu prvej generácie sa skončila v júni 1986, pričom celkovo bolo vyrobených 285 029 vozidiel.
* * *
40 rokov elektronického vstrekovania benzínu
Už len tí starší motoristi by (snáď) vedeli mladšej generácii vysvetliť, čo to vlastne bol ten kabrurátor, ktorý kedysi slúžil na prípravu spaľovacej zmesi v každom benzínovom motore. Tí zručnejší motoristi si dokonca sami vedeli rôznymi skrutkami (napríklad skrutkou voľnobehu či bohatosti zmesi) nastaviť karburátor tak, aby motor mal optimálny chod. Koniec éry karburátorov sa začal pred 40 rokmi, keď sa na trhu objavil prvý veľkosériovo vyrábaný automobil, vystrojený novinkou: namiesto karburátora bol motor vystrojený elektronicky riadneým vstrekovacím systémom. V septembri 1967 predstavila firma Volkswagen na frankfurtskom autosalóne model 1600 LE/LTE, vystrojený 1,6-litrovým motorom výkonu 39 kW. Zmes pre motor pripravoval vstrekovací systém D-Jetronic, vyvinutý firmou Bosch. Tým sa začalo víťazné ťaženie vstrekovania benzínu, ktoré nakoniec úplne "porazilo" karburátory. Novinkou vstrekovacieho systému nebolo len jeho elektronické riadenie, ale aj elektrické palivové čerpadlo a elektromagnetické vstrekovacie ventily. Dôležitou súčasťou bol tlakový snímač, pomocou ktorého sa určovalo množstvo nasávaného vzduchu. To umožňovalo pripraviť vhodnú zmes (teda optimálny pomer vstrekovaného paliva a vzduchu) pre každý režim motora, čo prispievalo k zníženiu spotreby paliva i emisie škodlivín. Už v roku 1972, teda päť rokov po jeho debute, používalo systém Bosch D-Jetronic 18 výrobcov automobilov.
* * *
Piaggio vyvíja hybridné skútre
Talianska firma Piaggio, ktorá je najznámejším výrobcom skútrov na svete, začala skúšať skútre, vystrojené hybridným hnacím systémom. Piaggio tvrdí, že vývojom skútrov, ktoré sú poháňané kombináciou klasického spaľovacieho motora a elektromotora, chce prispieť k znižovaniu emisií najmä v mestách, ktoré sú doménou skútrov. V súčasnosti sa testujú tri hybridné skútre, vyvinuté zo sériových modelov LX, X8 a MP3. Hybridné verzie majú doplnkové označenie HyS (Hybrid Scooter). Skútre sú vystrojené tzv. paralelným hybridným systémom, pri ktorom môžu spaľovací motor a elektromotor pracovať súčasne. Elektromotor slúži na podporu spaľovacieho motora v situáciách, keď je potrebný vyšší výkon, teda napríklad pri rozjazde. Použitím hybridného pohonu sa podarilo znížiť spotrebu tak, že s jedným litrom paliva prejdú skútre až 60 kilometrov. Emisie kysličníka uhličitého klesnú až na 40 gramov na kilometer. Skútre môžu jazdiť aj čisto na elektrický pohon, pričom dojazd s plne nabitým akumulátorom je okolo 20 km. Akumulátor sa dobíja spaľovacím motorom počas jazdy, ale možno ho dobiť aj z bežnej siete 220 V, pričom proces nabíjania trvá asi tri hodiny. Firma Piaggio zatiaľ neoznámila, kedy sa jej hybridné skútre začnú sériovo vyrábať.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.