Logická úloha = zábava
Trojnásobný majster Slovenska a dvanásty najlepší na svete v lúštení logických úloh a k tomu ešte tretia priečka z majstrovstiev sveta v Sudoku. Toto sú úspechy, ktoré získal študent z Košíc Peter Hudák.
Peter pôsobí nenápadne. "Je to taký 'nesmelý týpek'," povedal o ňom jeden čašník. Zdanie však klame. Peťo je výnimočný človek. Perfektne a obdivuhodne mu to páli. V prejave je trochu strohý, na otázky odpovedá jednou, maximálne dvoma vetami. Viem prečo, Peťo si musí všetko, čo povie, dobre rozmyslieť. "Rozhovory som robil aj prostredníctvom e-mailu. Vtedy som odpovedal aj trojriadkovými vetami," smeje sa. Isteže, mal čas nad odpoveďami popremýšľať.
Nepatrí k priebojným. V škole sa nezvykol prihlásiť, ani keď vedel. "V nej o nič nešlo." Na poznámku, že predsa len trochu exhibuje, keď chodí na súťaže, pohotovo odpovedá: "Tam už o niečo ide a letí to takpovediac do sveta."
Vraví, že do šiestich rokov bol veľmi živým dieťaťom. Potom nastal zlom. "Začal som byť rozumovejší, pokojnejší a utiahnutejší. Zrejme preto, že som nastúpil do školy."
Počítať sa naučil skôr, ako písať. "Matematika je mojou srdcovou záležitosťou," zveruje sa. Najviac ho na nej fascinuje to, že všetko pekne do seba zapadá a výsledok je "úplne" iný. Nespomína si, že by ho k matematike niekto viedol. "Prišlo to samo," vraví. Paradoxne, v 'matike' nemá rád delenie a odčítanie. Je vraj preňho zložitejšie. Ale nedokáže zdôvodniť prečo. "Vždy pri týchto operáciách robím skúšku správnosti."
Peter zmaturoval na Osemročnom Gymnáziu na Alejovej ulici, ktoré je matematicky zamerané. Počas ôsmich rokov sa raz naňho obrátila učiteľka matematiky, aby vysvetlil spolužiakom časť učiva. "Bolo to v súvislosti s aplikáciou Euklidových viet na konštrukciu trojuholníka. Dôkladne som si to naštudoval a chcel sa ukázať v čo najlepšom svetle. Spolužiakom som problematiku vysvetľoval do detailov, no mali z toho chaos. Dnes by som postupoval úplne inak. Nové veci je vhodnejšie vysvetľovať jednoducho, najlepšie na príklade."
"Bol som vyhovujúcim študentom - teda aspoň pre učiteľov." Nevyrušoval a ticho sedel na mieste, na vysvedčeniach mával samé jednotky, i keď počas roka boli známky pestrejšie. Zo svojho obľúbeného predmetu dostal najhoršiu známku trojku. Veľmi sa neučil, pretože sa mu nechcelo. Mal veľkú devízu podstatné veci si z vyučovania zapamätal. Doma urobil len to, čo bolo nevyhnutné. Vždy po skončení vyučovania vybehol von a s kamarátmi sa hrali so všetkým, čo im prišlo pod ruky a nohy. "Moja kondička dnes nie je nič moc," vraví. Na vysokej škole si zo športov vybral ping-pong. Vraj preto, aby nemusel veľa behať...
Pôvodne začal študovať ekonomiku na Technickej univerzite a v jeseni pôjde už do štvrtého ročníka. Videl v nej väčšie uplatnenie. Keď bol druhák, pribral si ešte aj štúdium matematiky na UPJŠ. Teraz si myslí, že práve s matematikou sa dá lepšie uplatniť. Štúdium ho zaujíma, a preto mu venuje veľmi veľa času. Doma vo svojom kráľovstve má kopu odborných knižiek.
"Neviem, či som génius, alebo slabý priemer. IQ mi nikdy nemerali," vraví. Na strednej Petrovi psychológ odporučil ďalej študovať ekonómiu, matematiku a informatiku. Informatiku odmietol, pretože s počítačmi nie je veľký kamarát, hoci doma ich má až tri.
"Úlohy, ktoré sú podobné logickým, riešim od základnej školy. Hľadal som ich v časopisoch a novinách, ktoré prinášal domov otec," spomína na svoje hlavolamové začiatky. Krížovky sa preňho stali zábavou a ideálnym vyplnením voľného času. Táto "zábavka" mu pretrvala dodnes - len teraz sa už špecializuje na logické úlohy. Na strednej škole chodil aj na matematické olympiády, ale ako vraví, veľa vody tam nenamútil.
Peter nielen rieši logické úlohy, ale začal ich vymýšľať aj sám. "Chcel som niečo vytvoriť," vraví. Ani jeden z jeho hlavolamov dodnes nebol zverejnený.
Raz vypracoval zadania na kvalifikácie pre majstrovstvá Slovenska v logických úlohách. "Moje úlohy boli ťažké, riešitelia za ne dosahovali nízky počet bodov," priznáva a mrzí ho to. "Náhodne zadám nejaké údaje a ďalej pokračujem, ako keby som bol riešiteľom," vysvetľuje svoj postup pri vytváraní logických úloh. Nazýva ho riešiteľským postupom.
Peter tvrdí, že v bežnom živote svoje výnimočné schopnosti ani veľmi nevyužíva. "Viem si spočítať, koľko približne zaplatím v obchode za nákup," zavtipkoval.
V októbri budú v brazílskom Rio de Janeiro majstrovstvá sveta v riešení logických úloh. Samozrejme, chystá sa na ne. "Mojim cieľom je umiestniť sa v prvej desiatke," vraví. Držíme mu palce.
* * *
Peter ponúka čitateľom Korzára vlastný hlavolam s názvom Páry.
"Máte vytvoriť 12 párov v obrazci, tak, aby sa každé číslo nachádzalo v jednom páre. Párovať môžeš spolu iba čísla, ktoré sa dotýkajú aspoň rohom. Spojovacie párové linky sa nesmú prekrížiť. Vo výslednom obrazci musí byť súčet čísel v každom páre navzájom rôzny."
obrátene
Návod na riešenie: "Máme vytvoriť 12 párov. Evidentne môžeme dosahovať súčty v rozmedzí 2 až 14. Keďže týchto súčtov je 13 a vytvárame 12 rôznych súčtov (12 párov s rôznymi súčtami) jeden súčet nebude použitý. Súčet čísel v obrazci je 100. Súčet 2 až 14 (súčty, ktoré môžeme dosiahnuť) je 104. Z toho vyplýva, že nebude použitý súčet 4 a budú použité súčty 2, 3, 5, 6,...,14. Teraz už ľahko úlohu vyriešime. Číslo 3 v ľavom dolnom rohu musí byť spojené so 4. Následne 1 nad 3 je spojené s 1, 6 nad ňou s 2 ,....."
* * *
Vylúštite toto Sudoku? Autorom je Peter Hudák
Vyplňte mriežku číslami 1 až 7 tak, aby sa každé číslo nachádzalo práve raz v každom riadku aj stĺpci. V šedých políčkach sa nachádza jedna jednotka, dve dvojky, tri trojky,...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.