Macinskej sa generálka vydarila

Sportnet|17. aug 2007 o 00:00

Košice - Počas štyroch dní uplynulého týždňa usporiadali orientační bežci z klubu Akademik Technická univerzita Košice preteky v orientačnom behu

nazvané Pohár Slovenského krasu 2007, súčasne aj 45. ročník Pohára rektora TU Košice. Trate všetkých štyroch etáp boli pripravené v krasovom a závrtovom teréne Plešiveckej planiny s množstvom machom zarastených skál, jám i priepastí. Prvé dve etapy sa súťažilo v zmapovanom teréne podľa mapy s názvom Zvonivá jama, pričom oplotená priepasť s rovnakým menom je hlboká 100,5 m. Trate tretej a štvrtej etapy boli situované na mape Zbojnícka priepasť. Na tomto veľkolepom podujatí štartovalo vyše 700 bežcov s buzolou a mapou z dvadsiatich štátov.

V elitnej kategórii žien dominovali tri členky ATU Košice nominované na MS v ukrajinskom Kyjeve. Po prvenstve v 1. etape na skrátenej trati dlhej 6,8 km, 6. mieste v 2. etape na klasickej trati s dĺžkou 8,2 km, 2. mieste na krátkej trati 4,3 km dlhej tretej etapy a prvenstve v 4. etape na skrátenej trati 7,1 km sa celkovou víťazkou stala 21-ročná Jana Macinská (ATU Košice) s náskokom 15:41 min. pred Ukrajinkou Jaroslavou Trygubjakovou. Celkové tretie miesto v konkurencii 15 eliťáčok obsadila 18-ročná Jana Kršiaková (ATU Košice). Líderka slovenskej reprezentácie, skúsená Martina Rákayová (ATU Košice) štartovala len v tretej etape na krátkej trati, v ktorej zvíťazila pred Macinskou a Kršiakovou. Elitnú kategóriu mužov vyhral Maďar Zoltán Dénes pred Nórom Oyvindom Helgerudom a Ukrajincom Oleksandrom Marchukom. Zo slovenských reprezentantov bol z 26 eliťákov najlepší Martin Piják (Kobra Bratislava), celkovo na šiestom mieste. Dobre si počínal aj jeho brat Ondrej Piják, keď vyhral tretiu etapu. Okrem elitných kategórií sa zápolilo v ďalších 49 kategóriách podľa veku i výkonnosti. Uvádzame východniarov, ktorí si vybojovali miesta na stupňoch víťazov: K3: 3. Tomáš Mišík, M-10N: 3. Šimon Dudra (obaja KOB Sokol Kysak), M-14A: 3. Tomáš Mušinský (ATU Košice), M-18A: 2. Ján Kvaka, M-18B: 3. Libor Semančík (obaja KOB Sokol Kysak), M60-: 2. Igor Roháč (Slávia UVL Košice), M65-: 3. Wilfried Sleziak (ŠK Dargov Košice), W35-: 3. Jana Slámová (ATU Košice). Najstarší účastník pretekov a zakladateľ orientačného behu v Košiciach 80-ročný Ladislav Oľhava (ATU Košice) absolvoval dve etapy v kategórii mužov od 70 rokov, pričom obsadil 2. a 3. miesto.

Súčasťou tohto podujatia bolo medzištátne trojstretnutie orientačných bežcov Ukrajina-Maďarsko-Slovensko v mužských i ženských kategóriách počnúc žiakmi do 14 rokov, končiac veteránmi od 45 rokov. Celkovým víťazom sa stala družstvo Ukrajiny pred Slovenskom a Maďarskom.