politické otrasy. Politici vládnych strán totiž zhodne tvrdia, že aj keď majú k návrhu výhrady, nejde o problémy, pre ktoré by hrozilo zablokovanie rozpočtu. Najmenej spokojné je zrejme HZDS, najviac zasa najsilnejší Smer. Opozícia sa k slovu bude dostávať ťažko, vláda jej hlasy nepotrebuje.
HZDS ide bojovať
"Budeme bojovať, aby naše rezorty dostali to, čo by mali dostať, aby mohol byť ich rozvoj. Takto by sa zastavilo všetko v rezorte spravodlivosti aj pôdohospodárstva," povedal včera podpredseda HZDS Milan Urbáni. Napriek istej nespokojnosti ministrov z hnutia si poslanec myslí, že sa veci doriešia na koaličnej rade.
Očakáva, že jednotlivé body rozpočtu sa môžu meniť aj v deň, keď sa o ňom bude hlasovať v parlamente.
Vyjednávanie o konečnej forme bude podľa poslanca za SNS Jozefa Ďuračku trvať najmenej do konca októbra. "Možno tam bude 15, možno 20 percent ladenia," odhaduje. Debaty sa podľa neho určite presunú na koaličnú radu.
Aj predseda rozpočtového výboru za Smer Jozef Burian očakáva dlhú diskusiu, základné kontúry rozpočtu sa však podľa neho určite nezmenia.
Neskončí to však podľa neho tak ako v období menšinovej Dzurindovej vlády, keď sa v posledné dni pred hlasovaním v parlamente rozdeľovali financie podľa záujmov jednotlivých poslancov.
"Pri každom rozpočte je diskusia otvorená a vehementná," tvrdí Burian.
Hladšie ako u Dzurindu?
Aj keď bol vlaňajší prvý rozpočet Ficovej vlády schválený až 12. decembra, prešiel na rozdiel od posledných Dzurindových rozpočtov veľmi hladko a podporilo ho všetkých 85 koaličných poslancov. Koalícia na rozdiel od minulých vlád nepripustila ani jeden opozičný pozmeňujúci návrh.
V inej situácii bola Dzurindova vláda pri rozpočtoch na roky 2005 a 2006. Posledný rozpočet pravicovej vlády prešiel len s podporou nezávislých 79 hlasov a koalícia sa na ňom dohodla v októbri. O potrebe kompromisu hovorilo najmä KDH. Vtedajšia opozícia v súvislosti s hlasovaním hovorila o kupčení s hlasmi.
Rozpočet na rok 2005 ešte podporilo 82 poslancov, aj vtedy však Mikuláš Dzurinda musel počítať s niektorými nezávislými. Dostali sa do neho napokon aj štyri opozičné pozmeňujúce návrhy. Koalícia sa na ňom dohodla až na prelome novembra a decembra.
Pri rozpočtoch prvej a druhej Dzurindovej vlády sa stávalo, že sa pred hlasovaním dala poslancom k dispozícii istá jeho časť, ktorú mohli rozdeliť medzi jednotlivé regióny a na jednotlivé projekty.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.