reštituentka z južného Slovenska vlastníčkou lukratívnych pozemkov v obci Vígľaš neďaleko Zvolena. Vzápätí ich predala súkromnej firme Land Danubia, ktorá tam chce postaviť rozsiahly priemyselný park. "Ide o ďalšiu čudnú transakciu, ktorá veľmi smrdí," reagoval poslanec Pavol Frešo (SDKÚ) z parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo. Denník SME pred časom informoval, že Bríza podpísal podobné zmluvy aj s inými reštituentmi z juhu Slovenska, ktorí tak získali lukratívne pozemky v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza je nominantom HZDS, z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond spadá.
Najlepšie pozemky
91-ročná Hildegarda Schulzová z Nitry mala nárok na pozemky v okrese Topoľčany. Namiesto toho jej fond poskytol viac ako 1 700 000 štvorcových metrov v obci Vígľaš. Oficiálne stanovená cena necelé tri koruny za meter. "Ide o najlepšie pozemky v regióne, ktoré sme spravovali," povedal nám zamestnanec fondu vo Zvolene.
Momentálne sa pozemky vo Vígľaši predávajú od 300 do 500 korún za meter. "O pôdu v tejto lokalite je veľký záujem. Do Zvolena je to len dvanásť kilometrov," hovorí starosta obce Pavel Výboh. Predpokladá, že ak bude firma investovať do infraštruktúry, o niekoľko rokov sa cena pozemkov vo Vígľaši vyšplhá až na úroveň dvoch tisíc korún.
So Schulzovou ani s jej právnikom Ladislavom Turi Nagyom sa nám spojiť nepodarilo. Schulzová žije vo Švajčiarsku, právnik v polovici júna zomrel. Schulzová dostala od fondu aj pozemky vo Veľkom Slavkove.
Atmosféra strachu
Okolnosti prevodu pozemkov vo Vígľaši prekvapili aj zástupkyňu riaditeľa na katastrálnom úrade v Detve Máriu Paučovú. "Nepamätám sa, že by sme riešili podobný prípad."
Aj podľa jej kolegyne, ktorá nechce zverejniť svoje meno, ide o mimoriadne lukratívnu pôdu. "Ako je možné, že také veľké pozemky dostane človek, ktorý žije vo Švajčiarsku, keď tu máme veľa neuspokojených reštituentov z blízkeho okolia?"
Na túto skutočnosť viackrát upozornila aj regionálna šéfka fondu vo Zvolene Mária Hvojníková. "Náhradné pozemky budeme potrebovať pre reštituentov, ktorým vznikli nároky v okresoch Zvolen, Detva a Krupina. Ide o 1704 žiadateľov," napísala vedeniu fondu v Bratislave v júli 2005. Podobné stanovisko poslala aj v októbri 2006.
Krátko pred podpisom zmluvy s reštituentkou Schulzovou Hvojníková nečakane zmenila názor. "Bríza si ju zavolal do Bratislavy na koberec. Keď sa vrátila, povedala, že ju upozornil, že ak bude niekto tú reštitúciu spochybňovať, postará sa o to, aby prišiel o zamestnanie. Evidentne sa zľakla, keďže s ňou napokon súhlasila," povedal jej kolega, ktorého meno máme v redakcii. Hvojníková sa nechcela ku kauze vyjadrovať, od polovice apríla je práceneschopná. "Nechajte to, prosím, tak."
Rýchlosťou blesku
Pozoruhodný je aj časový sled udalostí od podpisu zmluvy po návrh priemyselného parku vo Vígľaši. Katastrálny úrad v Detve dostal všetky potrebné dokumenty na prevod vlastníckeho práva k pozemkom v deň podpisu zmluvy medzi Brízom a Schulzovou. O dva týždne sa na katastri hlásila firma Land Danubia. Dva dni na to, ako získala pozemky (9. júna), poslala starostovi Vígľaša ideový návrh priemyselného parku, ktorý chce postaviť.
Podľa našich informácií trvá spracovanie takého návrhu tri až štyri mesiace. Znamená to, že spoločnosť Land Danubia si ho dala vypracovať predtým, ako sa stala vlastníkom pôdy vo Vígľaši. Je možné, že tak urobila ešte pred podpisom zmluvy medzi Brízoma Schulzovou. Autor návrhu Michal Chudík z firmy Aurex však tvrdí, že ak je to nevyhnutné, vie návrh urobiť aj za mesiac. "Záleží na zámere investora, územnom pláne". Ako dlho pripravoval návrh parku vo Vígľaši, nechcel povedať. "Zadávatelia projektu sa vyjadrili, že veci sa vyvíjajú, takže na akékoľvek informácie je embargo." Žiadosť o rozhovor odmietla aj firma Land Danubia.
Simon: Bol to kšeft
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK o týchto praktikách hovorí: "Je naozaj obdivuhodné, čo všetko dokázal pán Bríza za trinásť dní. Odvtedy tempo vybavovania reštitúcií výrazne poľavilo."
Bríza totiž podpísal všetky sporné zmluvy v čase, keď bol vtedajší riaditeľ fondu František Hideghéty na dovolenke.
"Začínam mať podozrenie, že mu išlo o kšeft," myslí si o jeho postupe Simon.
Bríza s nami odmietol komunikovať: "Otázky pošlite e-mailom hovorcovi fondu Kavjakovi."
Ľudovít Kavjak je však do 27. augusta na dovolenke, a tak sme Brízu kontaktovali znova. "Odpovieme vám, keď sa vráti z dovolenky."
Na naše otázky nereagoval ani minister Jureňa.
Autor: Marek VAGOVIČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.