Jedno derby so zvratmi, druhé určilo lídra

Sportnet|20. aug 2007 o 00:00

Prvá futbalová liga pokračovala v sobotu zápasmni 6. kola. Na čelo pelotónu sa dostal už Prešov, ktorý dominoval v derby na trebišovskom trávniku

dvojgólovým rozdielom. V ďalšom derby východniarov nováčik zo Starej Ľubovne zaknihoval druhú výhru v ročníku, keď si poradil s košickým béčkom. Zápasu nechýbali dramatické zvraty. Hostia viedli, potom domáci vyrovnali. Neskôr sa ujali vedenia, no rezervisti znovu kontrovali, ale v závere už bodku urobili Gorali. Cenný bod uhrali Humenčania na Hornej Nitre, keď boli dokonca bližšie k plnému zisku. Smolu mali Michalovčania v Novohrade, kde v druhom polčase dobre vyštartovali, získali jednogólový náskok, no ani ten im napokon nestačil na priaznivý výsledok.

NAJLEPŠÍ STRELCI

6 gólov: Majtán (Inter)

5 gólov: Škutka (Košice B), Hodek (Inter), Vencel (Šaľa)

4 góly: Tomko (Trebišov), , Belejík (Prešov)

3 góly: Úškrt (Podbrezová), Uškovič (Prievidza)

2 góly: Dekány, Lancz (obaja Šaľa), Iskra (Lučenec), K. Kuzma (Košice B), Pisár, Čižmár (obaja R. Sobota), Cvjetinovič (Trebišov), Uhľár (Michalovce), Oravec, Čertík (obaja Prievidza), Hricov (Humenné), Čomič (St. Ľubovňa).

Program 7. kola

Sobota 25. augusta o 16.30: Šaľa - Prievidza, Podbrezová - Trebišov, Humenné - Lučenec, o 20.hod.: Prešov - R. Sobota, nedeľa 26. augusta o 10.30: Košice B - Inter, Michalovce - St. Ľubovňa.

Stará Ľubovňa - Košice B 3:2 (1:1)

Stará Ľubovňa - Že staroľubovniansky nováčik máva slabšie úvody, potvrdilo sa aj v jeho stretnutí s košickým béčkom. Niektorí diváci sa ešte ani poriadne neusadili na tribúnach, alebo si ešte len hľadali miesta v hľadisku na státie, a už sa sieť za domácom gólmanom T. Vaškom rozvlnila. Po nenápadnej akcii, na začiatku ktorej bol presný center Labuna, obrana "Goralov" na okamih zaváhala a pohotový Škutka otvoril skóre. Takmer dvadsať minút trvalo zverencom trénerov P. Drobňáka a Ľ. Puháka kým sa z neplánovaného úderu spamätali. S pribúdajúcimi minútami Stará Ľubovňa preberala taktovku v strede poľa. Najmä Čomič oplýval aktivitou, pracoval na veľkom priestore. Po tom, čo predtým po akcii Pagora a Cicmana prestrelil Maďarik, aj v druhú šancu domácich poslal Čomič v 23.minúte nad. O desať minút neskôr Maďarik rozohral rohový kop, po ktorom technická strela Solotruka Giertla neprekvapila. MFK Goral vystupňoval tlak. V 37.min. Čomič prenikol cez troch protihráčov, no prudký center nik z jeho spoluhráčov nezúročil. O dve minúty neskôr sa Čomič zbavil svojich strážcov. Nasledoval center do košickej šestnástky a zákrok Škutku na Solotruka, ktorý rozhodca posúdil ako nedovolený. Nariadenú jedenástku bezpečne premenil Čomič. Na začiatku druhého polčasu mali ešte prevahu domáci. Tým ale začali sily postupne ubúdať a k slovu prišiel otvorený futbal hrajúci mladý tím trénerov G. Farkaša a J. Módera. Hostia mali prevahu, prišli šance (veľkú Gajdošovu zmaril T. Vaško, Kováčova hlavička lízala pravú žrď, Škutkov pokus šiel nad), no gól padol paradoxne na druhej strane ihriska. Pagor hlavou posunul loptu od bránkovej čiary na "päťku". Obrana hostí trochu zaspala a nikým nekrytý M. Hricov chladnokrvne ponad Gierlta poslal domácich do vedenia. Po chvíli mal obrovskú šancu rozhodnúť Pagor. Jeho hlavička však iba obtrela ľavú žrď. V 86.min. sa v skrumáži pred bránou Starej Ľubovne najlepšie zorientoval Ľ. Gajdoš a tak trochu "zlepeným" gólom vyrovnal. Keď už sa zdalo, že body sa budú deliť, striedajúci M. Tóth stiahol v pokutovom území Čomiča, ktorý sa z bieleho bodu na obrovskú radosť hľadiska nezmýlil ani druhý raz.

Góly: 37.a 89. Čomič (obidva z 11 m), 75. M. Hricov - 4. Škutka, 86. Ľ. Gajdoš. ŽK: M. Kováč (Košice B). Rozhodoval Hádek, 1250 divákov. MFK Goral: T. Vaško - Štrbac, Gábor, M. Hricov - Maďarik (46.M. Dlugoš), Kupec, Čomič, Solotruk (63. R. Pavlišin), Mižák - Cicman, Pagor. MFK B: Giertl - Hanzuš, M. Kováč, Smrek, Csako (81.M. Tóth) - L. Janič, Kuzma (57. Cobík - Ferčík), Škutka, Pačinda (72.Hanzel) - Ľ. Gajdoš, Labun.

Ján LEŠKO

Trebišov Prešov 0:2 (0:1)

Trebišov - Víťazstvo Tatrana v zemplínsko šarišskom derby bolo plne zaslúžené. Zrodilo sa po celozápasovej hernej prevahe. Hostia mali vývoj stretnutia vo svojich rukách, aj keď definitíva trojbodového zisku prišla až začiatkom záverečnej štvrťhodiny. Prvý strelecký pokus zaznamenal v 12. minúte Krohmer, mieril však nepresne. Belejíkovu šancu zastavil obranným zákrokom Hoffman, bol z toho len rohový kop. Zeleno bieli sa tešili po prvýkrát v 32. min. Center z pravej strany usmernil za chrbát brankára Poľackého Belejík. Väčšinou sa hralo na polovici Slavoja, Prešovčania kombinovali, gólových šancí však bolo poskromne. Pod vývoj stretnutia po zmene strán sa značnou mierou podpísal rozhodca Olšiak. V 54. min. posúdil bežný súboj hráčov pred veľkým vápnom ako nedovolený a Jantekovi ukázal druhú žltú, po ktorej sa musel z ihriska porúčať. Favorizovaní hostia tak popri hernej prevahe dostali do daru aj prevahu početnú. Žlté karty sa rozdávali na oboch stranách a snaha Slavoja o zvrat v stretnutí zostala len v teoretickej rovine. Technicky vybavení Šarišania úplne ovládli hru a bolo len otázkou času kedy strelia ďalšie góly. V 59. min. trafil strelou zdiaľky pravú žrď Poľackého brány Prekop.Onedlho na to mieril nepresne osamotený Šafranko. Trebišovčania sa predsa len na chvíľu vymanili z hlbokej defenzívy a v 74. min. mohli vyrovnať skóre. Po peknej prihrávke Rusnáka však Cvjetinovič preloboval brankára Buchtu ale aj celú bránu.Rozhodnutie prišlo bleskovo o minútu, Kobylík napriahol z 25 metrov a prízemnou strelou stanovil konečný výsledok. V závere po Toporčákovom centri nepresne hlavičkoval Rusnák a Kobylíkove dva strelecké pokusy zmaril brankár Poľacký.

Góly: 32. Belejík, 75. Kobylík. ŽK: Cvjetinovič, Jantek, Paluba, Toporčák - Piter-Bučko, Šafranko,Záhradník, Prekop. ČK: 54.min.Jantek (Trebišov) po 2. ŽK. Rozhodoval Olšiak, 1200 divákov.

SLAVOJ:Poľacký - Paluba,Černej,Sciranka,Hoffman -Petričko-Cvjetinovič (81.E.Lukáč),Jantek, Toporčák, Rusnák (90.Gašpar) - Tomko. 1.FC TATRAN : Buchta - Houšť,Čep,Piter-Bučko,Josl -Prekop,Krohmer (73.Zahradník),Kobylík, Šafranko (90.Haničák) -Belejík,Kaplan (61.Takáč).

Peter FERKO

Lučenec - Michalovce 2:1 (0:0)

Lučenec - Už od úvodu boli domáci aktívnejší. Veľké nebezpečenstvo hrozilo najmä po Iskrových strelách. Tesne pred koncom polčasu, po Gonosovom rohovom kope premárnil vyloženú tutovku Chalupka. Po prestávke sa objavil sám pred Rodingerom Lavrík, no jeho strelu brankár kryl a v 55. min. ho napodobnil Iskra. Po týchto príležitostiach sa osmelili aj hostia. V 56. min. po rohovom kope prešla lopta celým územím päťky, domáci sa len prizerali a to využil Beličák, ktorý hlavou pohodlne skóroval 0:1. O minútu neskôr, keď ležal na domácej polovici otrasený Humeník, zbehol po pravej strane Iskra a jeho milimetrová prihrávka našla Chalupku, ktorý vyrovnal na 1:1. Rozhodnutie prišlo v 65. min po chybe v obrane Michaloviec. Nová posila LAFCu zo Slavie Praha Sláma nacentroval do pokutového územia, Devečka loptu podvihol. Tú ešte brankár Rodinger stihol reflexívne vyboxovať pred Lavríka a ten poslal domácich do vedenia 2:1. Michalovce síce pridali, no príležitosti mali domáci. Keďže svoju príležitosti nepremenil Chalupka a po sóle na brankára hostí nedal Baranyai, Lučenec si tak prvé zaslúžené víťazstvo v súťaži mohol pripísať až po šiestom zápase.

Góly: 57. Chalupka, 65. Lavrík - 56. Beličák. ŽK: Lavrík, Baranyai - Rodinger, Devečka. Rozhodoval Tomčík pred 650 divákmi. FK LAFC: Miščík - Houžvička, Staško, Golian, Prepelica - Lavrík (75. Štrbka), Chalupka, Sláma (90.+ Chovan), Gonos (88. Šrobár) - Iskra, Baranyai. MFK ZEMPLÍN: Rodinger - Uhlár, Vajda, Cifranič, Devečka - Humeník (66. Kerbčár), Beličák, Šitov, Gerich (83. Hreško) - Ruskovský, Bačík (55. Šuster).

(šik)

Prievidza - Humenné 1:1 (0:0)

Prievidza - Domáci začali excelentne. V 10. min. Uškovič prihral Špánikovi, no ten trafil iba vedľa pravej šibenice, potom Uškovič dlhým pasom uvoľnil Masaroviča, ale brankár Pillár jeho lob odvrátil a napokon Viskup zblízka napálil do brvna. V 19. min. Lapšanského technický oblúčik Furku neprekvapil. Hneď po obrátke Špánik ideálne posunul loptu Masarovičovi, ale ten zoči-voči Pillárovi opäť neuspel. To sa podarilo Hricovovi v 57. min. - zo šestnástky vystrelil po zemi a Furka si na loptu len siahol. Od 65. min. prišla kanonáda na bránu hostí, ale bomby Viskupa a Vurčíka minuli cieľ. Až v 86. min. Uškovičov priamy kop z 25 m Hanc jemne tečoval a bolo vyrovnané. Ďalšia štandardka Uškoviča skončila iba na ľavej žrdi. V závere mohol rozhodnúť Halaška, ale Pillár nohou vyrazil.

Góly: 86. D. Uškovič - 57. L. Hricov. ŽK: Viskup - Mikulanin, L. Hricov. Pred 4380 divákmi rozhodoval P. Šuniar. HFK: Furka - Šnirc, Pavlovkin, Mir. Oršula - Viskup (67. Halaška), Šlosár, Čertík, D. Oravec (57. Vurčík) - D. Uškovič - P. Špánik, A. Masarovič (83. Mart. Oršula). 1. HFC: Pillár - D. Pyrka, T. Opiela, Hanc, J. Janič - Mikulanin (79. Mat. Pyrka), Lapšanský, B. Kuzma, Hricko, Mich. Pyrka (90. R. Šimko) - L. Hricov (90.+ M. Rožník).

(tom)

R. Sobota - Šaľa 2:0 (0:0), góly: 53. Čižmár, 85. Lazúr. Rozhodca: Straka, ŽK: Filo (R.Sobota), 765 divákov.

Inter - Podbrezová 1:0 (0:0), 65. Hodek. Rozhodoval: Kakaščík, ŽK: Majtán, Ševela, Majerník, Ďuďák - Chomistek, Vaculčiak, Kožička, 816 divákov.