INTERNETOVÉ NEBEZPEČENSTVÁ
Určite si každý pamätá moment, kedy prvý raz okúsil zázrak zvaný internet. Keď k nám dorazil tento celosvetovo uznávaný fenomén, prinieslo to so sebou menší ošiaľ, spôsobený zvedavosťou ľudí a túžbou po poznaní niečoho "nového". Zároveň sa "internetu-chtiví" surferi stretávali aj s mnohými otáznikmi a pochybnosťami, ktoré vyslovovalo čoraz viac špecialistov. Veľa ľudí už v tom čase bolo skeptických - aj keď priznávali, že internet ponúka neobmedzené možnosti a zároveň poskytuje neuveriteľné množstvo zdrojov informácií z domáceho prostredia, ale aj zo zahraničia. Stále sa však našlo niekoľko odborníkov, ktorí sa už od začiatkov internetu snažili o jeho spochybnenie a zastávali jednotný názor, že je nebepečný. V snahe varovať čoraz viac ľudí, ktorí si nechávali zavádzať internetové pripojenie napriek vtedajšej vysokej cene, podnikali rôzne výskumy a pozorovania, na základe ktorých by sa potvrdila ich teória o škodlivosti prílišnej informovanosti.
Tienistá stránka internetu
Vývoj internetu ako takého sprevádzalo množstvo rozdielnych názorov na jeho existenciu. Niektorí ho aprióry odmietali, iní sa rozhodli aspoň pre skúšku. Sú ľudia, ktorí ho doteraz nepoužívajú výhradne zo svojho presvedčenia, ale takisto existuje aj pravý opak - skupinka ľudí, pre ktorých sa stal internet všetkým.
Vedci tvrdili, že nástrahy číhajúce na nevinné užívateľské duše sú veľké. Avšak: "Čo je dobré - nemôže byť predsa zlé" alebo "Mne sa to predsa nemôže stať" boli vyjadrenia na margo varovaní. Takýto názor zastáva asi každý, kto je aktívnym používateľom internetu, ibaže mnohí podcenili svoju pevnú voľu, nechali sa pohltiť a stali sa závislými.
Závislosť na chatovaní je choroba
Tak ako všetky závislosti - hráčska vášeň (chorobné stávkovanie či míňanie finančných prostriedkov v kasínach a herňách), drogová závislosť alebo alkoholizmus, aj takýto druh závislosti je najmä psychickým problémom. Takisto sa začína úplne nevinne, človek si chce chatovanie vyskúšať. Má záujem o rozhovor, niekedy aj o získanie nových kontaktov, známostí a priateľov. Chce, aby mu "osadenstvo" chatovacej miestnosti či návštevníci fóra pomohli, poradili alebo zodpovedali jeho otázky. Na prvý pohľad neškodné nadväzovanie spoločenských kontaktov, na pohľad druhý vzďaľovanie sa od skutočných (reálnych) ľudských vzťahov. Človek sa zbavuje zodpovednosti za svoje činy a za seba (prenecháva svoje problému niekomu inému, alebo ich skrýva za svoju prezývku - nick name, na danom chate). Stráca priamy kontakt s realitou a začína žiť virtuálny život. Prestáva sa stretávať s priateľmi, nechodí do spoločnosti. Jediné, čo potrebuje je neustály kontakt s "virtuálnymi" známymi.
Človek závislý na chatovaní si neuvedomuje plynulosť času, tiež nepociťuje hlad ani únavu. Spánok potrebuje až po niekoľkých dňoch, keď nápor už nezvláda samotný organizmus. Potom, ako sa preberie, okamžite zapína počítač a netrpezlivo čaká, kým ho pripojí na obľúbenú chatovaciu stránku.
Čo robiť, ak...
Ak ste sa prichytili, že máte podobné príznaky, neváhajte a kontaktujte odborníka.
BUBLINKA: "Človek si svoju závislosť priznať nechce"
Autor: sil
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.