Žiadny rozvod, skôr rozšírenie partnerstva

Sportnet|22. aug 2007 o 00:00

Košice Keď povie, že po troch týždňoch driny si naordinuje týždeň s polovičným objemom, určite to aj tak znamená toľko, čo by zložilo hocijakého

iného chlapa. Martin Bajčičák (na snímke uprostred), slovenský reprezentant v behu na lyžiach, vie, že nemôže stále ísť naplno, ale i tak cez leto nezaháľa.

Oproti minulej príprave urobil člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso niekoľko zásadných zmien. Robí 15-sekundové šprinty na kolieskových lyžiach, aby cibril techniku a dostal sa na maximálnu frekvenciu, nestrácal zbytočne rýchlosť. "Ide mi o také nadobudnutie pohybovej koordinácie pri finiši, ktorá by mi pomohla dosahovať ešte lepšie výsledky. Netvrdím, že chcem byť šprintérom, ten zo mňa nebude už nikdy, ale táto trať sa nedá obchádzať už aj preto, že na Tour de Ski budú zaradené práve takéto disciplíny. Takže nechcem byť na chvoste, ale niekde v polovici, aby mi to pomohlo v celkovom umiestnení." Jeho hendikepom je nižšia postava, tým trpí aj súpaž. Preto si dáva pozor na rovnomerné posilňovanie nielen dolných končatín, ale aj rúk. "Nemôžem sa stále spoliehať len na silu nôh, ktoré ma ťahajú, musia viac zabrať ruky a za posledných päť rokov sa to i deje."

Keď ho niekto nakriatne, aby sa držal vytrvalostných disciplín, tak odpovie, že nie je isté, či by potom bol naozaj ešte lepší a na druhej strane aj rozvíjanie rýchlosti mu pomôže pri tridsiatke či maratóne. "Nuž, 90 percent prípravy venujem vytrvalosti a zvyšok tvoria šprintové tréningy. Najviac aj tak pracujem v kopcoch."

Bajčičák sa už vyjadril, že na vrchole sezóny Tour de Ski, by rád zaútočil na umiestnenie v prvej desiatke. Aj vlani tento seriál mal celkom sľubne rozbehnutý, ale potom stroskotal na tridsiatke klasicky. Tentoraz mu pomôže viac servismanov vrátane Nóra, Taliana a bývalého člena realizačného tímu Štefana Lichoňa. S tým súvisí aj to, že od nastávajúceho ročníka Svetového pohára bude koučovaný znovu Ivanom Hudáčom (trénuje najlepšiu Slovinku Majdičovú), ktorý ho viedol v národiaku pred nástupom Petra Bartoňa. "Lanská sezóna nebola ideálna, hoci šiesta priečka na svetovom šampionáte ma uspokojila. Nebolo to ale celkom ono, niečo vyšlo lepšie, iné zase horšie v servise či fyzickej nadupanosti. Nikomu nič nevyčítam, niektoré veci sa ale nepriaznivo vyvinuli pre mňa. Dostal som ponuku od Ivana Hudáča, že by mi helfol trénersky i servisne. Protihodnotou bolo, že pomôžem ako sparingpartner najlepšiemu Slovincovi Brodarovi dostať sa do prvej tridsiatky vo sveťáku. Tréningy sú šité na mňa, on sa má popri mne zviezť." Neznamená to ale, že spolupráca naším realizačným tímom končí, vytvoril sa však akýsi slovensko-slovinský dvojtím (už si vieme predstaviť, ako si nás budú cudzinci pliesť, keď už teraz si Slovensko zamieňajú za Slovinsko), pričom z toho môžu ťažiť i ďalší naši pretekári. Navyše kontakt s trénerom Bartoňom zostane. "Zodpovednosť za výsledky ponesie Hudáč, ktorý sa podujal na vytvorenie gro prípravy," dodal Oravec, ktorý odmietol teóriu, že by tento krok mal znamenať jeho odchod do štátnych farieb Slovincov, keďže pred časom táto myšlienka už bola aktuálna po záujme druhej strany...

Stačilo slnka, ide sa do hôr

Začiatkom septembra už tradične bežkári vyrážajú k moru na Jadran v rámci regeneračného pobytu. Martin tentoraz s tímom nevycestuje, čo považuje tiež za jednu zo zmien. "Neznášam príliš teplo. Slnko mi nerobí dobre, hoci morský vzduch je prospešný na priedušky a celkove dýchacie cesty. Aj tak som ale predtým dosť trpel." Na otázku, či strávi dovolenku skôr v horách, odpovedal kladne, hoci aj v tomto prostredí sa pohybuje často a všetky cestičky má nielen prechodené, ale doslova prebehnuté. "Túru, ktorá obyčajnému smrteľníkovi trvá šesť hodín, zmáknem za dve hodiny." Takže deficit túr nemá, skôr však uprednostní klasické prechádzky v tempe, akým sa pohybujú mnohí dôchodcovia.

(zuk)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Žiadny rozvod, skôr rozšírenie partnerstva