uplatňovať pri potratoch, sterilizácii či asistovanej reprodukcii. Navrhuje to v novele zákona. Prečo je takáto zmena potrebná, rezort nevie vysvetliť. Hovorkyňa Silvia Balázsiková povedala, že stále sa vyhodnocujú pripomienky a zrušenie nie je definitívne.
„Množstvo pripomienok je za zachovanie pôvodnej dikcie a na druhej strane je ich veľa za vypustenie tejto formulácie."
Výhradu svedomia presadili do zákona o zdravotnej starostlivosti v roku 2004 kresťanskí demokrati. Slúžiť má ako ochrana pre lekárov a zdravotnícky personál, ktorí nechcú robiť zákroky ako potrat.
„Je to typické pre túto vládu. Vracať sa dozadu a nerešpektovať žiadne hodnoty," tvrdí podpredsedníčka KDH Mária Sabolová. Lekári, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí, aj tak podľa nej takéto úkony nebudú robiť. „Musíme však pripraviť legislatívu tak, aby aj takýto človek mal oporu v zákone."
„Toto pre mňa problém nie je," povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Doterajšia úprava zákona podľa neho nikomu neprekážala.
„Zdravotníctvo má tisíc ďalších problémov, ktoré by malo ministerstvo riešiť."
Pre lekárov sa nič nemení, hovorí prednosta gynekologickej kliniky petržalskej Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Miroslav Borovský.
„Zakazuje sa len vyhlásiť výhradu vo svedomí pre celé nemocnice, a to je správne." Sú totiž oddelenia, kde primár pre svoje presvedčenie zakázal interrupcie všetkým. Lekári sa podľa Borovského dokážu dohodnúť s primármi, aj keď sa zákon zmení. Neobáva sa, že budú nútení potraty vykonávať.
Autor: šut
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.