parlamentu pôjde teda návrh, aby sa maximálny vymeriavací základ na dôchodkové poistenie, na príspevok v nezamestnanosti a príspevok do rezervného fondu zvýšil z trojnásobku priemernej mzdy na štvornásobok. Minister financií Počiatek neodpovedal novinárom zrozumiteľne na otázku, koľko ľudí bude po novom platiť vyššie odvody. „Zmena sa dotkne 1,2 percenta ľudí," povedal. Nie je však jasné, z akého základu. „Je to horšie než existujúci stav, no podstatne lepšie, ako bol návrh ministerstva práce. Je škoda, že k takémuto kroku nedošlo na pôde tripartity," povedal šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. Zamestnávatelia sú podľa neho aj naďalej pripravení viesť pri návrhu dôchodkových zákonov aktívny dialóg.
DSS budú presviedčať poslancov
Najväčšiu nervozitu teraz prežívajú dôchodkové správcovské spoločnostťi (DSS). Vláda potvrdila všetky zásadné zámery ministerky Tomanovej. Od začiatku budúceho roka do 30. júna sa má otvoriť II. pilier oboma smermi. Ľudia budú môcť z neho vystúpiť a prejsť s úsporami do Sociálnej poisťovne. Tí, ktorí by si chceli na penziu ešte sporiť, budú zase môcť do druhého piliera vstúpiť. Podľa šéfa Asociácie DSS Petra Sochu to, koľko ľudí si prestane sporiť na dôchodok, bude závisieť od úrovne presvedčovacej kampane štátu a DSS. Nedávne vystúpenie premiéra Fica, ktorý sa snažil odradiť ľudí od sporenia na dôchodok zavádzajúcimi informáciami, Socha označil za šírenie poplašnej správy. Asociácia DSS sa v najbližšej dobe pokúsi presvedčiť poslancov, aby návrhy noviel v ich súčasnej podobe neschválili. Vláda zároveň súhlasila, že štát nemá platiť odvody do druhého piliera za matky na materskej dovolenke alebo za osoby starajúce sa o dlhodobo choré deti. Zároveň jednou z podmienok pre vznik nároku na dôchodok z druhého piliera bude, aby si sporiteľ miesto dnešných 10 rokov povinne sporil na dôchodok až 15 rokov. To starších sporiteľov zrejme povzbudí k odchodu z II. piliera. Vláda neurobila kompromis v otázke predčasných dôchodkov, ako ju k tomu vyzývali odborári. Ľudia, ktorí odídu na penziu pred dôchodkovým vekom, budú môcť pracovať len obmedzený čas 10 hodín týždenne. Súbeh pracovného príjmu a predčasného dôchodku teda nebude povolený. Všetky navrhované zmeny majú podľa ministra Počiatka znížiť deficit Sociálnej poisťovne o 6,5 miliardy korún.
Radičová: Návrh je diskriminačný
Predseda sociálneho výboru v parlamente Jozef Halecký (HZDS) si myslí, „že návrh je dostatočne skorigovaný". Pripustil však ďalšiu diskusiu. Premiér Robert Fico povedal, že s návrhom súhlasili všetci ministri. Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že nemá informáciu o tom, že by klub alebo predsedníctvo strany zaviazalo svojich ministrov, ako majú hlasovať. „Ministri mali voľnú ruku," povedal. Ani HZDS nevyslalo k ministrom direktívy. "Nebýva to zvykom," povedal Halecký. Proti návrhom sa ohradili aj zahraničné obchodné komory. Vládu upozornili na rast odvodového zaťaženia, na riziko porušenia ústavy, ako aj na to, že vláda rieši dlh Sociálnej poisťovne na úkor budúcnosti. „Novela zákona o sociálnom poistení obsahuje návrhy, ktoré sú diskriminačné, protiústavné a berú vybraným skupinám aj tie výhody, ktoré im poskytuje súčasný dôchodkový systém", povedala podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová.
Autor: Marianna ONUFEROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.