povinná. Rozhodla tak v stredu vláda. Ministerka práce nedávno povedala, že tí poistenci štátu, ktorí sa rozhodnú zostať v II. pilieri, budú môcť posielať príspevky na dôchodkové sporenie dobrovoľne a z vlastného. V takom prípade by sa však tieto osoby stali zo zákona dobrovoľne poistenými osobami a ich príspevky by sa rozdelili medzi I. a II. pilier.
Prakticky by to znamenalo, že Sociálna poisťovňa by za nich dostávala peniaze dvakrát: raz od štátu a druhý raz od nich. Zároveň by si ľudia sporili v penzijných fondoch menej, ako by chceli, lebo časť príspevkov by tiekla do I. piliera. Návrh noviel dôchodkových zákonov išiel do vlády práve v tomto znení.
Hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová však včera povedala, že ľuďmi určená suma poistného pôjde len na dôchodkové sporenie. Člen predstavenstva VÚB Generali DSS Viktor Kouřil novelu zákona číta tak, že ak sa matka na materskej stane dobrovoľným poistencom a zároveň bude prispievať do II. piliera, polovica jej príspevku pôjde zo zákona do I. piliera.
Štát dnes platí odvody do druhého piliera približne za 138-tisíc poistencov. Teraz je to mesačne 1007 korún. Za všetkých svojich poistencov zaplatí za mesiac do sporivého piliera asi 128 miliónov korún.
Podľa prepočtov Asociácie DSS prídu mamičky na materskej za tri roky o viac ako 40tisíc korún. Sú v tom zohľadnené poplatky pre dôchodkovú správcovskú spoločnosť a ročný výnos päť percent.
Šéf sociálneho výboru Jozef Halecký (HZDS) nepovažuje návrh, aby štát neplatil za svojich poistencov do II. piliera, za spravodlivý. Predpokladá, že sa bude na pôde parlamentu hľadať kompromis. Napríklad taký, že štát by neplatil príspevky na dôchodkové sporenie len za rodičov na materskej, ktorí sú zamestnaní v štátnej správe. Za rodičov na materskej, ktorí sú zamestnaní v súkromných firmách, by aj naďalej platil.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj považuje otázku, či by štát mal platiť príspevky za svojich poistencov do II. piliera, za predčasnú. Poslanecké kluby o návrhu totiž ešte nerokovali. "Môj osobný názor je taký, že čo je štátne, malo by ísť do štátnej inštitúcie," povedal Rafaj.
Podľa právnika Mareka Benedika takýto návrh vykazuje znaky diskriminácie poistencov. Štát by nemal meniť podmienky, ak už raz súhlasil s tým, že bude platiť za svojich poistencov aj do II. piliera a rešpektoval rozhodnutie občanov vstúpiť do sporivého piliera.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.