štyridsaťročný cudzinec, bol pod vplyvom alkoholu, mal tržné rany na tvári. "Pri ošetrovaní sa mykal tak, že som sa ihlou pichol do prsta a ranka krvácala," hovorí chirurg.
Eugenov priateľ z Nitry naznačil, že cudzinec má zriedkavú chorobu. Eugen mal zmeny na koži, ktoré napovedali, že môže byť HIV pozitívny. Lekári mu odobrali krv a poslali ju na testy. O mesiac prišiel výsledok, ktorý podozrenie potvrdil. Keby pacient aspoň na druhý deň oznámil svoju chorobu, chirurga by liečili ako pozitívne testovaného na vírus, čím by sa riziko prenosu ochorenia znížilo asi desaťnásobne. Liečbe sa mal podrobiť do 24 hodín od poranenia, čo sa nestalo. Chirurg sa podrobil krvnému testu až po mesiaci.
"Čakanie na výsledky bolo ťažké. Hrozila mi choroba z povolania a pomalé zomieranie. S manželkou sme mali veľký strach. Našťastie bol výsledok negatívny," hovorí. Medzičasom zmenil pracovisko. Výsledok potvrdilo aj ďalšie vyšetrenie počas znaleckého dokazovania.
Nemocnica pacienta zažalovala a vyšetrovateľ ho obvinil z ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie, čiže imunitnej nedostatočnosti. Hrozia mu tri roky väzenia. Keby trestné oznámenie nepodala nemocnica, podal by ho chirurg. Nitrianska prokuratúra podľa hovorcu Jaroslava Mačeka podá v najbližších dňoch obžalobu na okresný súd.
"Pacient je povinný oznámiť lekárovi prenosné či infekčné ochorenie," povedala Katarína Tináková, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre. Podľa našich informácií sa Eugen predtým liečil na špecializovanej klinike.
Vyšetrenie pacientov na HIV nepatrí v nemocniciach medzi štandardné vyšetrenia. Pritom riziko infekcie zdravotníckych pracovníkov je vysoké. "Najmä pri operačných odboroch. Dalo by sa mu predchádzať povinným vyšetrením pacientov na vírus HIV pred operáciou, čo možno riešiť legislatívou. Je to však aj otázka peňazí," povedal šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Autor: jb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.