Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Monštrám klepli po prstoch

Keď na Kongrese IIHF v Portugalsku prijali zmenu úpravy pravidiel týkajúcich sa veľkosti výstroja pre brankárov, bol to jednoznačný atak na tých, čo

už presahovali mieru únosnosti. Daktorí mali problém - trochu zveličujeme - zmestiť sa medzi žŕdky. Nájsť kúsoček voľného priestoru, kam sa dal prepasírovať puk, si vyžadovalo od hráčov ekvilibristické a kúzelnícke schopnosti. Dosť však bolo, irónie, ale je fakt, že myšlienka doplnenia reglementu sledovala prilákanie ľudí na hokejové zápasy prostredníctvom strieľania vyššieho počtu gólov. Tak sa i stalo, o čom svedčia štatistiky. Gólmani si za tento administratívny zásah zhora môžu do veľkej miery i sami, lebo pred niekoľkými rokmi mali výstroj naozaj iný, scvrknutý v porovnaní s tým, ako vyzerali pred zmenou. Na vine boli rôzne úpravy, vylepšenia, ktoré nie vždy korešpondovali s pravidlami a danými mierami v centimetroch a milimetroch. Merania vo viacerých krajinách odhalili prípady porušovania úzusu. Preto už v predminulom ročníku nastala prvá úprava v oklieštení percent plochy celkového výstroja, radikálny sek však prišiel od minulej sezóny. V NHL to vyskúšali ako prví v sezóne 20005/2006 a v Európe o rok neskôr, lebo starý kontinent mal sa spočiatku výnimku (krajiny neboli na to pripravené). Muselo dôjsť k zosúladeniu rozmerov na všetkých podujatiach pod hlavičkou Medzinárodnej hokejovej federácie vo všetkých vekových kategóriách. Zmeny pravidiel sú platné od 1. 7. 2006 a ovplyvnili veľkosti základného výstroja brankárov ako sú vyrážacia rukavica (vyrážačka), lapacia rukavica (lapačka) a brankársky chránič (betóny). Nové veľkosti tohto výstroja sú zahrnuté v Knihe pravidiel IIHF a jeho normy sú považované za doplnok Knihy pravidiel IIHF.

Stačia oči, no kontroly neustali

Prirodzene, na pokyny federácie promptne museli zareagovať na našom zväze, v riadiacom orgáne. "Informovali sme vtedy i dodávateľov výstroja, že naši gólmani budú nastupovať s inými betónmi, lapačkami. Nazdávame sa, že toto bol krok k zvýšeniu popularity hokeja, k jeho atraktivite. Padá viac gólov a naozaj niektorí jednotlivci si výrazne polepšili svoje štatistiky. Predtým to už bolo neúnosné, lebo niektorí sa snažili stanovené časti výstroja zväčšiť a dostať sa tak do istej výhody. Už pred zmenou pravidiel sme pristúpili i k premeriavaniu a našli sa neželané odchýlky, predovšetkým u dresov. Tie boli abnormálne veľké, obvod niektorých bol i o 18 centimetrov nad normou," konštatoval šéf spoločnosti Pro-Hokej, ktorá riadi extraligu, Vladimír Paštinský. Pripomenul i zaujímavú skutočnosť, že na rozdiel od niekdajšieho status quo inovované oblečenie ochrancov svätýň umožňuje i voľným okom pobadať prípadný pokus o zväčšenie. Takže si to každý rozmyslí, či bude pokúšať osud a vystaví sa postihu, vyradeniu z hry. Určite aj tak kontroly premeriavania neustanú.

Ozaj, ako to vyzerá s kontrolou dodržiavania pravidiel. "Vykonáva ich Juraj Okoličány vždy pred začiatkom sezóny, keď si zoberie pod palec výstroj gólmanov vo všetkých kluboch. Ide o troch nahlásených jednotlivcov na tomto poste. Ak sa vyskytnú nedostatky, treba ich odstrániť, ale Pro-Hokej v minulom ročníku neriešil žiadny priestupok v tejto súvislosti." Takže počas zápolení si nepripúšťate, že by sa daktorí ochrancovia svätýň pokúsili obmeniť už schválený výstroj, ktorý je oficálne po kontrole označený? "Nezachytili sme nič také. Okrem toho sú tam na to rozhodcovia a inštruktori, aby to ustrážili. Prípadne upozorniť na porušenie ustanovenia o výstroji môže aj súper podobne ako pri nesprávnom zahnutí čepele hokejky. A čo potom? Dokedy závada nebude odstránená, brankár nemôže chytať," dodal V. Paštinský. Pravdaže, previnilec dostane dvojminútový trest.

Čo hovoria na zmeny

Viacerí hokejoví brankári ešte pred úpravou sa naozaj podobali na akési monštrá. Pravdaže, záleží vždy i na tom, akým somatotypom je tento post obsadený. Chlapík s maskou môže byť šťúply, drobček, ale aj dlháň, či zavalitejší. Takže i po úprave pravidiel nie každý pôsobí rovnako v bránke. No aspoň sa kleplo po prstoch nadmerným veľkostiam výstroja, lebo to nebolo únosné. Brankári sa však k tomu postavili bez nejakých výrazných šomraní, berú to ako fakt. Prispôsobili tomu tréningy, svojej počínanie a vedia, že aj tak alfou a omegou kvalitného výkonu či vyniknutia je výkon, kvalita, tréning, reflex, skúsenosti a v neposlednom rade i šťastie. To, že dostávajú o čosi viac gólov, ich až tak netrápi, málokto je taký samoľúby, aby sa hnal za štatistikami, shutoutmi, nulami na konte. Vedia, že ak je to v záujme hokeja, treba sa podriadiť a tak to vnímajú i tréneri, funkcionári a ostatní borci. A že sa o čosi uľahčila pozícia pre strieľajúcich hráčov? Je tam toho, i po novej kapitole je to vždy mikrosúboj brankára i zakončovateľa a vyniknúť môže raz jeden, potom zase druhý. Okrem toho ostatní hráči sú rovnako limitovaní pravidlami napríklad pri dĺžke hokejok, respektíve zakrivení čepele. Koniec koncov základné reguly platné v hokeji sú dané a na nich sa meniť nič zásadné nedá. Do života prichádzajú preto iba kozmetické úpravy, ktoré určite nezničia imidž tohto skvelého odvetvia, skôr mu majú pomáhať v konkurencii iných športov.

Oslovili sme troch z tých, ktorých sa dotkli limity výstroja, aby ponúkli svoj pohľad k tejto téme.

Karol KRIŽAN, brankár reprezentácie a švédskeho klubu MoDo:

"Bola to i pre mňa zaujímavá novinka, s ktorou mi prichodilo vyrovnať sa. Predtým v Elitserien som nezažil, že by sa premeriavali jednotlivé zložky oblečenia gólmana, ale ľudia zodpovední za materiál a výstroj nás upozorňovali, že to alebo ono musí byť menšie. Už skôr, ako úprava pravidiel prišla do platnosti, som ale nemal nejaké mimoriadne obavy. Nevnímal som to dramaticky, lebo som sledoval na Zimných olympijských hrách v Turíne to, čo mali na sebe kolegovia v zámorských tímoch. Rovnako Peťo Budaj, ktorý sa ako prvý z nás zoznámil s inou "garderóbou", pretože za veľkou mlákou redukciu rozmerov zaviedli skôr. Pre mňa sprvoti bolo citeľné zúženie betónov a tiež lapačky a vyrážačky. Treba byť pohyblivejším a trochu inak vykrývať strelecké uhly. Vesty už boli skôr upravené, takže tu som to až tak nevnímal. Všetko je vecou zvyku a po prvej sezóne ani nemyslím na to, čo som nosil na sebe predtým. Pravdaže, muži s maskou sú v nevýhode, ak to mám porovnať s predošlými ročníkmi. O to ale viac musia zlepšovať svoje výkony."

Stanislav KOŽUCH, bývalý brankár Popradu, v súčasnosti člen rumunského majstra Sport Club Miercurea-Ciuc:

"O koľko percent z plochy materiálu išlo dolu, o to som sa nikdy nestaral. Proste - pred minulým ročníkom som si to vyskúšal a zvykal si počas zápolení. Predsa nešlo o také veľké cifry, ktoré nás postihli, aby sme mali z toho hlavu v smútku. Všetci vieme, čo sa tým sledovalo a našou úlohou je i napriek týmto odlišnostiam stále zabraňovať gólom vyššou úrovňou svojho prejavu. Prirodzene, musel som i ja pracovať na inej technike chytania, lebo inak som sa cítil vo výstroji pri pokusoch z istých vzdialeností vtedy a potom."

Miroslav ŠIMONOVIČ, reprezentačný gólman, momentálne pôsobiaci v Poprade:

"Kedysi boli brankári ešte v subtílnejšom výstroji, takže je to návrat k týmto časom. Jediná vec, ktorá mi prekážala od začiatku a ešte v predminulom ročníku, bola šírka dresu. Bol taký úzky, že sa v ňom nedalo poriadne hýbať. Pokiaľ ide o novoty, tak som sa musel skoncentrovať na to, že lapačka i vyrážačka sú menšie, chrániče na kolená sa tiež začali používať iné, možno menej osvedčené. Keď som napríklad prvý raz videl zmenšenú lapačku, ktorú poslal môjmu kamarátovi Mišo Handzuš z Ameriky, tak som sa pristihol pri istej nedôverčivosti. Pripomínala mi skôr bejzbalovú rukavicu... Bola maličká, smiešna. Možno naozaj pribudlo viac priestorov, kam to protihráči môžu páliť. Na druhej strane niečo cez desať percent, o ktoré sme prišli na výstroji, nie je zase tak hrozitánsky veľa. Prirodzene, počet gólov sa zvýšil, ale aspoň sme si do sýtosti zachytali... Od toho sme tu a bez ohľadu na to, čo hovoria pravidlá a čo ešte prinesú, stále bude našou úlohou kaziť náladu útočníkom. A čo som zmenil na mojom štýle? Nemohol som zostať natoľko zastrčený na bránkovej čiare, lebo priestor už nebol taký vykrývaný ako dosiaľ."

Bolo to v záujme biznisu?

Po tom, čo sa brankári začali húfne a povinne prezliekať, niektorí dobráci prišli i s myšlienkou, že to všetko sa udialo v záujme biznisu a zárobkov veľkých firiem, ktoré sú orientované na výrobu športových propriet. Nuž, nie je to celkom tak, lebo vyznavači "klietok" zväčša za jednu sezónu zničia väčšiu časť toho, čo užívajú a musia si teda navliecť na seba čosi iné. Podľa M. Šimonoviča to, čo má na sebe počas zápasov, má hodnotu od 100 do 150-tisíc korún, pričom vesta mu vydrží pár sezón, korčule spravidla dva ročníky, ale rukavice, betóny obmieňa každý rok.

"Obvinenie" zo sprisahania výrobcov odmieta aj Juraj Bondra, bývalý výborný bek, ktorý sa v súčasnosti živí aj ako predstaviteľ obchodného zastúpenia práve dodávaním výstroja pre kluby. "Pokiaľ výstroj pôvodných rozmerov je zodratý, musel by ísť do skladu tak či tak a kluby by museli nakúpiť nové "súčiastky". Iné by bolo, keby bola úprava pravidiel uplatnená uprostred zápolení a brankári by sa museli prezliekať zo starého do nového v jednom ročníku. Mimochodom, myslím si, že nešlo o žiadny revolučný zásah. A to aj preto, že postupne došlo k zmenšeniu súčastí výstroja." Dozvedeli sme sa tiež to, že objednávky pre tímy sú špecifikované aj podľa príslušných klubových farieb, presne na mieru a trebárs dodávky materiálu z Kanady prichádzajú v júli. Čiže vlani mali gólmani už poruke pri nástupe na ľad nové veci poruke.

Aká je životnosť výstroja? "Niektorí gólmani majú dokonca v sezóne po dve sady súčastí výstroja, ktoré sú najviac ničené. Iba v tímoch, ktoré sú na tom ekonomicky slabšie, sa musia uspokojiť s jedným setom za rok. Pravdaže, niektoré zvláštnosti vo farbenom tónovaní a dizajne trebárs hokejok si vyžadujú ďalšie bonusy a hlbšie načretie do peňaženky," dodal J. Bondra.

Čo koľko stojí

Na ilustráciu uvádzame aj cenové relácie jednotlivých zložiek. Prirodzene, sumy sa menia v závislosti od značky, výrobcu, lebo medzi firmami sú značné odchýlky (ceny sú uvádzané v slovenských korunách). Internetové obchody, ako epuck.com, alebo iceshophockey.eu ponúkajú aj akciovejšie ceny. Aj preto je rozhranie cien za jednotlivé diely také výrazné.

Betóny:15-45 000

Lapačka:3 500-22 000

Vyrážačka:4 500-22 000

Vesta:5-17 000

Nohavice:2 500-7 000

Korčule:5-18 000

Hokejka:1 300-5 000

Prilba:824 000 Sk

Set (betóny, lapačka, vyrážačka): 55 000-115 000

Gólov pribudlo

Nové pravidlá pre brankársky výstroj sú u nás v platnosti len rok, no rozdiel oproti predošlej sezóne je markantný. Načreli sme do archívov jednotlivých ročníkov a trochu sa pohrali s kalkulačkou. Prinášame vám tri štatistické ukazovatele: v prvom stĺpci sa sezónou je počet gólov, nasleduje priemer gólov na zápas a v poslednom stĺpci je počet vychytaných núl. Upozorňujeme, že tieto štatistiky sú len po základnej časti a teda nezahrňujú zápasy play-off. Markantný rodiel je predovšetkým v zámorskej NHL, kde nové pravidlá prijali po výluke (sezóna 2004/05 sa nehrala). Oproti sezóne 2003/04 je gólový nárast očividný. To isté platí aj o počte shutoutov, ktoré rapídne poklesli.

Extraliga

2006/07:15912,9531

2005/06:13462,4953

2004/05:15192,8149

NHL

2006/07:72462,95148

2005/06:75883,08116

2003/04:63182,57191

Chrániče hrudníka a rúk brankára

1. Na predných okrajoch, resp. po stranách chrániča hrudníka z vnútornej alebo z vonkajšej strany rúk, alebo krížom cez plecia nie sú povolené žiadne vystupujúce časti.

2. Rozvrstvenie pri lakti je povolené na zvýšenie ochrany, ale nie na zvýšenie obrannej plochy. Toto rozvrstvenie cez prednú aj dolnú stranu na ochranu hrotu lakťa nesmie presiahnuť 17,78 cm.

3. Náplecníkové chrániče ramien musia sledovať obrys ramenného kĺbu bez toho, aby sa zväčšovali alebo rozširovali za alebo nad rameno, resp. ramenný kĺb. Tento tvarovaný chránič nesmie byť hrubší ako 2,54 cm od vrchného okraja ramena a ramenného kĺbu.

4. Chrániče kľúčnej kosti na každej strane nesmú presiahnuť šírku 17,78 cm. Ich maximálna hrúbka môže byť 2,54 cm. Tieto chrániče sa nesmú rozširovať alebo zväčšovať nad alebo za rameno, resp. ramenný kĺb a nesmú sa rozširovať ani za podpazušie. Medzi chráničom kľúčnej kosti a chráničom hrudníka nesmie byť žiadna vložka, ktorá by zvyšovala chránič kľúčnej kosti.

5. Keď brankár zaujme normálnu prikrčenú polohu a chrániče ramien, resp. ramenného kĺbu sa vysunú nad obrys ramena, chránič hrudníka bude považovaný za nelegálny.

Brankárske nohavice

1. V samotných nohaviciach alebo na páse nie sú povolené žiadne vnútorné alebo vonkajšie vypchávky, okrem tých, ktoré poskytujú ochranu (žiadne vonkajšie alebo vnútorné vyvýšenia).

2. Maximálna šírka chrániča stehna (lineárne) krížom cez prednú časť nohy jednej nohavice je 25,40 cm. Ak chrániče slabiny, resp. bedra presahujú okraj prednej časti stehenného chrániča, musia byť zahrnuté do tohto rozmeru 25,40 cm. Tento rozmer sa meria pri vzpriamenej polohe brankára v stoji. Zároveň sa tento rozmer meria vo vzdialenosti 12,70 cm od spodného okraja nohavice.

3. Ak brankár nosí svoje brankárske nohavicové chrániče v skutočnosti voľné, čo mu pri prikrčenej, resp. pripravenej polohe umožňuje uzavrieť "piatu dieru" (otvorený priestor medzi jeho nohami nad jeho nožnými chráničmi), bude takéto nosenie nohavicových chráničov považované za nelegálne a uplatnia sa vyššie uvedené dokumenty.

4. Všetky stehenné chrániče musia sledovať obrys nohy. Pravouhlé stehenné chrániče sú považované za nelegálne.

5. Všetky kolenné chrániče musia byť upevnené popruhmi a musia dosadať pod stehenným chráničom nohavíc, pričom nesmú presahovať rozmer 25,40 cm povolený pre šírku stehenného chrániča.

Brankársky dres

1. K štandardnému strihu brankárskeho dresu, tak ako je vyrábaný výrobcom, nie je možné pridávať žiadne vložky alebo doplnky. Modifikácie výrobcom mimo tu uvedených rozmerov nie sú povolené.

2. Nie je povolené žiadne zväzovanie trička pri zápästiach, ak toto spôsobuje napnutie dresu, ktorým sa vytvorí v podpazuší tzv. pavučinový efekt.

3. Dĺžka dresu je nelegálna, ak prekrýva akúkoľvek oblasť medzi nohami brankára.

Brankárska lapačka

1. Maximálny povolený obvod je 114,3 cm. Obvod rukavice je vzdialenosť okolo okraja celej rukavice. Pozrite si, prosím, nižšie stanovený spôsob merania lapačky.

2. Manžeta na zápästí musí byť široká 10,16 cm (vysoká) a maximálne 20,32 cm dlhá v akejkoľvek jej časti vrátane uväzovania. Za manžetu rukavice sa považuje tá časť rukavice, ktorá chráni zápästie od bodu, kde sa kĺb palca stretáva so zápästím. Akákoľvek ochrana pripájajúca sa, resp. zvyšujúca manžetu k rukavici, bude považovaná za časť rukavice a nie za časť manžety.

3. Vzdialenosť od päty rukavice pozdĺž lapacej časti sledujúc obrys rukavice až na vrch "T" lapača nesmie presiahnuť 46 cm. Za pätu rukavice sa považuje bod, kde sa priama vertikálna línia manžety stretá s rukavicou.

Brankárska vyrážačka

1. Maximálne vonkajšie rozmery ochrannej výplne pripájajúcej sa k zadnej časti a vytvárajúcej časť brankárskej vyrážačky nesmú presiahnuť 20,32 cm šírky a 38,10 cm dĺžky v žiadnom bode vrátane uväzovania.

2. Veko chrániace palec a zápästie musí byť upevnené k vyrážačke a táto ochrana musí sledovať obrys palca a zápästia. Táto ochrana palca nesmie presiahnuť 17,78 cm maximálnej dĺžky pri meraní od vrcholu vyrážacej plochy.

3. Žiadna súčasť vyrážačky nesmie obsahovať vystupujúce časti.

4. Vyrážačka musí byť pravouhlého tvaru.

Brankárske chrániče nôh (betóny)

1. Brankárske chrániče nôh nesmú presiahnuť šírku 28 cm pri meraní na nohách brankára.

2. Dĺžka brankárskych chráničov nôh by mala byť maximálne 96,52 cm od spodného stredového bodu chrániča po vrchný stredový bod chrániča.

3. Minimálna dĺžka topánky chrániča má byť najmenej 17,78 cm. Topánka je spodná časť chrániča, ktorá sedí na vrchu korčule. Kanál brankárskeho chrániča pre topánku musí byť vzhľadovo rovný alebo konkávny.

4. Žiadne nadstavce, ako napr. plastické pukové fólie nie sú povolené.

Ochrana kolena brankára

1. Akékoľvek chrániče kolena sa musia nosiť pod stehennými chráničmi nohavíc. Akékoľvek veká, ktoré sa pripájajú k vnútornej strane brankárskych chráničov nad kolenom a ktoré sa nenosia pod stehennými chráničmi, nie sú povolené.

2. Popruhový chránič kolena je chránič, ktorý oddeľuje vnútro kolena a ľad.

3. Chrániče kolena sa musia nosiť s utiahnutými popruhmi a nesmú prekrývať akúkoľvek časť "piatej diery". Výplň medzi popruhovým chráničom kolena a vnútorným kolenným kanálom sa neriadi touto normou rozmerov (Pravidlo 230).

4. Popruhový chránič kolena nesmie presiahnuť dĺžku 15,24 cm, šírku 13,97 cm a hrúbku 3,81 cm. Popruhový chránič kolena musí byť upevnený na vnútorný zdvíhač.

5. Celkový šírkový rozmer úplnej vypchávky vnútorného kolena (zdvíhače výplne) vrátane vonkajšieho popruhového chrániča kolena nesmie presiahnuť 6,35 cm hrúbky. Vnútorné chrániče kolena nesmú presiahnuť dĺžku 17,78 cm a šírku 13,97 cm. Dĺžka 17,78 cm sa meria od miesta, kde sa vnútorný chránič pripája k chrániču nôh až po koniec vnútorného chrániča.

6. Stredové valce (zvýšené švíky) nie sú povolené.

7. Ochrana lýtka musí sledovať obrys lýtka a členku a môže mať hrúbku maximálne 3,81 cm.

8. Na chrániči lýtka sa nepovoľujú žiadne vyvýšené miesta, ktoré by boli považované za vychyľovače pukov.

Brankárske korčule

Akékoľvek ostria, výstupky, alebo iné špekulatívne pomôcky pridané ku korčuľovým topánkam za účelom prídavného kontaktu brankára s povrchom ľadu sa považujú za prostriedky zlepšujúce výkon a sú zakázané.

Hokejka

Brankárska hokejka má tieto miery:

Šírka čepele: 9 cm

Dĺžka čepele: 39 cm

Celková dĺžka rukoväte: 163 cm

Z toho dĺžka rozšírenej rukoväte: 71 cm

Maximálne zahnutie čepele: 1,5 cm

Rozmery rúčky zhora: 2,5x3 cm

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 825
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 235
 3. Aká je chémia vôní 10 686
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 840
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 729
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 319
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 732
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 540
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 076
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 6 843
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

K spadnutému mostu pri Kysaku už pilčíci razia cestu

S búraním by sa malo začať čoskoro, v januári Hornád provizórne premostia.

K spadnutému mostu razia cestu pilčíci.

V prešovskej väznici skončil po Zsuzsovej aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.
Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.
Ingrid s piatačkou Izkou.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky
Cynická obluda

Klasické Kollárove nedorozumenie

Ako sa počas lockdownu nejaká misska ocitla v limuzíne predsedu parlamentu?

Koronavírus na Slovensku: Niektoré školy budú môcť otvoriť už v pondelok, žiaci a rodičia musia mať test (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 957 obetí.

Ilustračné foto
Minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop