Iracký premiér Núrí al
Malíkí sa zo všetkých síl snaží udržať svoju vládu pohromade a v ostatnom čase ostro reagoval na vyjadrenia viacerých zahraničných predstaviteľov, ktorí sa vyslovili negatívne o jeho vodcovstve. Výroky na adresu demokratov Clintonovej a Levina však boli zatiaľ najtvrdšie. "Niektorí americkí predstavitelia považujú Irak za jednu zo svojich dedín, napríklad Hillary Clintonová a Carl Levin. Mali by prísť k rozumu," povedal Malíkí na tlačovej konferencii.
Malíkí verbálny protiútok spustil pár dní pred tým, ako americký generál David Petraeus a americký veľvyslanec Ryan Crocker majú Kongresu predložiť správu o vývoji v Iraku po posilnení amerických jednotiek o 30 000 mužob. Šiítsky premiér povedal, že negatívna správa Petraeusa ho neprinúti zmeniť kurz, zároveň ale vyjadril očakávanie, že generál "podporí (irackú) vládu a sklame politikov, ktorí sa spoliehajú", že správa bude negatívna.
Malíkí sa zdal byť dotknutý viacerými negatívnymi výrokmi na adresu svojej vlády, vrátane vyjadrenia amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý povedal, že je frustrovaný tým, že Malíkímu sa nepodarilo urobiť pokrok v politických záležitostiach. Veľvyslanec Crocker povedal, že nehybnosť v tomto smere je "veľkým sklamaním".
Doteraz posledné kritické vyjadrenie na adresu Malíkího prišlo od popredného republikánskeho senátora Johna Warnera, ktorý vyhlásil, že USA by mali do Vianoc začať aspoň symbolické sťahovanie vojakov z Iraku, aby vyvinuli tlak na dosiahnutie pokroku pri zmierovaní irackých náboženských siekt a etnických skupín.
Warner a Levin začiatkom augusta spoločne navštívili Irak. Išlo o jednu z mnohých návštev delegácií Kongresu, ktorí do krajiny prišli pred očakávanou búrlivou debatou na Kapitole o počte amerických vojakov v Iraku a plánoch na sťahovanie.
Malíkí kritizoval aj niektoré akcie amerických ozbrojených síl v Iraku. "V súvislosti s americkými raziami v Šúle (šiítskej štvrti na severe Bagdadu) a Sadr City (šiítskej enkláve na východe Bagdadu), počas týchto operácií došlo k veľkým chybám. Cieľom mal byť terorista, nie jeho rodina," povedal Malíkí. "Keď chcú zadržať jednu osoby, nemali by zabiť desať iných. Toto sú chyby, ktorým sa treba venovať. Nedovolíme, aby boli zadržiavaní nevinní ľudia. Zadržiavaní by mali byť len zločinci," vyhlásil nahnevaný Malíkí.
Pred dvoma dňami americké sily zaútočili na Šúlu a následne vyhlásili, že zabili ôsmich "teroristov", ktorí na americké hliadky útočili zo striech. Niektorí Iračania uviedli, že pri akcii bolo zabitých a zranených veľa civilistov. Americké jednotky tiež pravidelne vykonávajú razie v Sadr City, pričom často privolávajú palebnú podporu vrtuľníkov. Američania tvrdia, že cieľom sú len bojovníci šiitských milícií, irackí predstavitelia pravidelne hovoria o zabitých civilistoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.