v noci na včera múzeum i archeologické nálezisko. Plamene však poškodili Kronov vrch
Európska komisia včera ocenila solidaritu prejavenú členskými krajinami Európskej únie Grécku, ktoré čelí rozsiahlym ničivým požiarom. Podľa informácií Bruselu ide o najväčšiu pomoc poskytnutú členovi EÚ od roku 2001, keď vznikol tzv. mechanizmus civilnej ochrany. Najväčšiu pomoc poskytlo Francúzsko, ktoré vyslalo štyri lietadlá na hasenie požiarov typu Canadair, a do postihnutých regiónov odcestovali aj francúzski hasiči. Ďalšie dva hydroplány poskytlo Španielsko, jeden Taliansko a jeden mal priletieť z Portugalska. Vo všetkých prípadoch ide o krajiny, ktoré museli takisto čeliť lesným požiarom na svojom území. Nemecko, Holandsko, Slovinsko a Rakúsko ponúkli helikoptéry.
Ako informovala hovorkyňa komisára pre životné prostredie Barbara Helfferichová, Grécko bojuje s 99 požiarmi, ktoré sa snaží uhasiť vyše 13 000 hasičov, tisíc vojakov a množstvo dobrovoľníkov. Požiare si doteraz vyžiadali vyše 60 obetí na ľudských životoch.
Grécka prokuratúra včera v súvislosti s úmyselným podpaľačstvom v krajine nariadila prešetriť, či tieto útoky v gréckych lesoch možno považovať za terorizmus.
Autor: Atény/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.