zatiaľ nevie o tom, že by niekto sieť súdu naozaj nabúral. Viac ukáže vyšetrovanie a kontrola z ministerstva spravodlivosti.
Do systému sa podľa Bobra mohli pripojiť stránky, ale aj mafia, polícia a tajná služba. "Posledné dve menované inštitúcie sa veľmi interesujú o sudcov. SIS nás s veľkou obľubou monitoruje. Majú záujem o určité rozhodnutia a snažia sa zisťovať čo a ako."
Na otázku, či má SIS záujem o výsledky, alebo chce ovplyvniť rozhodnutia, Bobor odpovedal: "Aj ovplyvňovať, aj o výsledky".
Odmietol vyhlásenie bývalého správcu počítačovej siete súdu Jaroslava Ďurkova, že riziko bolo minimálne a že vylučuje zásah do prideľovania spisov sudcom. "Ktokoľvek mohol z blízkosti budovy súdu napríklad zistiť, na koho bol daný súhlas na odpočúvanie telefónu, u koho sa mala robiť domová prehliadka, mohol sledovať komunikáciu medzi predsedom a ministrom a monitorovať, ktorý sudca ako hlasoval pri rozhodovaniach senátov. Sieť nebola v poriadku," vyhlásil Bobor.
V júli na súde montovali bezpečnostné kamery. Dve z nich boli bezdrôtové a pre ne nainštalovali bezdrôtové (wifi) prístupy, ktoré údajne neboli vhodne zabezpečené.
(dv)
Autor: Atény/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.