ilegálnych aktivít. Gucerijev v júli obvinil ruskú vládu z "bezprecedentného zastrašovania" po tom, čo jeho spoločnosť Rosnefť dostala požiadavku na uhradenie daňových nedoplatkov vo výške 800 miliónov dolárov. Gucerijev z firmy odišiel 30. júla. Zdôvodnil to tlakom zo strany štátu po tom, čo Kremľu blízky oligarcha Oleg Deripaska požiadal o povolenie kúpiť Rosnefť. Gucerijev svoje vyhlásenie namierené proti vláde neskôr stiahol a vydal iné, v ktorom vyjadril radosť, že spoločnosť môže predať Deripaskovi.
Moskovský súd začiatkom augusta zhabal účastiny Rosnefti. Zdroj Deripaskovej investičnej spoločnosti Basic Element však uviedol, že firma naďalej plánuje Rosnefť kúpiť.
Hovorca Rosnefti povedal, že Gucerijeva naposledy videl začiatkom augusta. Osobný majetok Gucerijeva sa odhaduje na tri miliardy dolárov. Minulý týždeň jeho 21-ročný syn Čingischán zomrel pri automobilovej nehode. Vo štvrtok ho pochovali podľa moslimského obradu v Severnom Osetsku, kde má rodina korene. Na pohrebe sa zúčastnil aj prezident susedného Ingušska. Prípad Gucerijeva prirovnávajú niektoré ruské médiá s ropnou spoločnosťou JUKOS, napriek tomu, že Rosnefť je oveľa menšia. JUKOS položili na kolená požiadavky na spätné uhradenie daní a hlavný účastinár firmy Michail Chodorkovskij je vo väzení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.