posilnenie právomocí odborov prináša od soboty 1. septembra nový Zákonník práce (ZP). Cieľom týchto zmien je podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zlepšenie postavenia zamestnancov, ako aj implementácia európskej legislatívy. Novela ZP zavádza aj súbeh výpovednej lehoty a odstupného pri prepúšťaní zamestnanca z organizačných dôvodov a tiež určuje rozsah hodín, na ktoré budú odborárski funkcionári uvoľnení, v závislosti od počtu členov odborovej organizácie v podniku. Opätovne sa zavádza aj dohoda o pracovnej činnosti, ktorá umožní pracovať veľmi flexibilne len 10 hodín týždenne.
Podľa novely ZP bude možné využiť aj niektoré nové inštitúty, akým je aj tzv. telepráca. Jej cieľom je zabezpečiť väčšiu flexibilitu v pracovnoprávnych vzťahoch. Vykonávať sa bude môcť tak na pracovisku zamestnávateľa, ako aj mimo pracoviska zamestnávateľa s využitím informačných technológií. Zamestnanec nesmie byť pri domáckej práci a pri telepráci znevýhodnený oproti porovnateľnému zamestnancovi.
Nový ZP obsahuje aj ustanovenie o pracovnej pohotovosti. Podľa neho sa bude pracovná pohotovosť započítavať do pracovného času a zamestnanec bude mať nárok na náhradu vo výške 20 % jeho minimálneho mzdového nároku. Znamená to, že ak počas pohotovostnej služby dôjde k pracovnému výkonu, bude sa považovať za nadčasovú prácu. Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť maximálne na 100 hodín ročne.
Obmedzenie reťazenia pracovných pomerov na dobu určitú, podľa ktorého počas 3 rokov nebude možné opakovane uzavrieť zmluvu na dobu určitú, má dať zamestnancom väčšie istoty. Výnimku budú mať agentúry dočasného zamestnávania, pre ktoré by bolo takéto opatrenie podľa ich slov likvidačné. Definícia závislej práce, na ktorej sa nakoniec sociálni partneri dohodli, by mala obmedziť nútené živnosti. Sporným bodom novely ZP bola aj úprava nerovnomerného rozloženia pracovného času a nadčasovej práce. Na základe schválených pozmeňovacích návrhov budú mať zdravotnícki pracovníci možnosť, aby ich priemerný týždenný pracovný čas mohol dosiahnuť až 56 hodín.
Ďalším novelizovaným bodom je normovanie spotreby práce, do ktorého mohli podľa pôvodného návrhu zasahovať aj odbory a v prípade nevyhovujúcich noriem by mohli dokonca zastaviť prevádzku. Po rokovaniach však odborári pristúpili ku kompromisu a v prípade zlých noriem práce spíšu so zamestnávateľom protokol a posunú tento rozpor Inšpektorátu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.