Korzár logo Korzár

Vláda chce stavať aj na cudzom

Bratislava - Návrh zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri výstavbe niektorých pozemných komunikácií má umožniť stavebným úradom vydávať

stavebné povolenia bez toho, aby stavebník preukázal vlastníctvo k stavebnému pozemku. Preukázanie vlastníctva sa má požadovať až pri kolaudačnom konaní, teda vtedy, keď je už stavba reálne postavená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj takýmto opatrením chce minister dopravy Ľubomír Vážny urýchliť výstavbu severnej časti diaľnice medzi Bratislavou a Košicami a rýchlostnej cesty medzi Nitrou a Hronským Beňadikom. Ide o úseky, na ktorých výstavbe sa má podieľať aj súkromný kapitál.

Podľa časového plánu by mal byť zákon schválený tak, aby sa k 1. marcu budúceho roka mohli uzatvoriť prvé zmluvy s dodávateľmi a mohlo sa začať stavať.

SkryťVypnúť reklamu

Stavať budú na cudzom

"Stavebný zákon jednoznačne hovorí, že investor musí byť buď vlastníkom, alebo nájomcom stavebných pozemkov," povedal advokát Ernest Valko. "Je to jednoznačné porušenie ústavného práva na vlastníctvo majetku," tvrdí advokát.

Valko zároveň upozornil na vznikajúcu nerovnosť v právach. Štát a stavebné firmy získajú právomoc stavať cesty na cudzích pozemkoch, pričom "ja ako občan na cudzom stavať nemôžem".

Návrh zákona je podľa Richarda Drutarovského z iniciatívy za Spravodlivé vyvlastňovanie jasným príznakom nástupu boľševizmu na Slovensku. "Ak to prejde takto v parlamente, hneď sa musíme opýtať, kam chce táto vláda ešte zájsť," povedal aktivista. Ministerstvo návrh zdôvodňuje aj tým, aby "miliardové investície nestáli z dôvodu licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami".

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším zo sporných návrhov nového zákona je to, že príslušným stavebným úradom bude ten úrad, ktorý určí ministerstvo výstavby. Môže sa teda stať, že o diaľnici, ktorá pretne vilovú štvrť v Košiciach, sa rozhodne v Bratislave.

Lehoty sa skracujú

Návrh zákona má obmedziť aj lehotou, počas ktorej sa občan môže vyjadriť k jednotlivým častiam stavebného konania. Ak napríklad stavebný úrad stanoví ústne pojednávanie, musí zabezpečiť, aby dotknuté osoby mali na prípravu stanovísk tri pracovné dni. Ak občan termíny nedodrží, stavebný úrad to bude považovať za jeho súhlas s návrhom. Zároveň rezort dopravy navrhuje skrátenie lehôt na vydanie rozhodnutia, ako aj na odvolanie proti nemu.

Napríklad lehota na podanie rozkladu ma byť sedem dní. V súčasnosti je spravidla 15 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Náhrada len v peniazoch

Návrh nového zákona počíta s tým, že náhrada za vyvlastnenie sa poskytuje len v peniazoch."Bez povinnosti stavebníka zabezpečiť vyvlastnenému náhradné bývanie," povedal Drutarovský.

Aby ľudia boli ochotní svoj nehnuteľný majetok štátu predávať, ministerstvo navrhuje zvýšiť predajnú cenu určenú súdnym znalcom o 20 percent. V prípade, že investor bude súhlasiť so zabezpečením náhradného bývania alebo pozemku, hodnota týchto náhradných nehnuteľností tiež nesmie byť vyššia ako 1,2 násobok jej znaleckej hodnoty. Ak sa tak stane, občan si rozdiel musí doplatiť zo svojho.

Podľa Drutarovského návrhom zákona sa legitimizuje to, že náhradou za rodinný dom je akýkoľvek byt. Návrh totiž počíta s tým, že občana môže investor umiestniť v zariadení sociálnych služieb alebo mu sprostredkovať bývanie v nájme či podnájme.

Vláda chce novým zákonom splniť časť programového vyhlásenia, ktorým sa zaviazala do roku 2010 vybudovať sto kilometrov diaľnic. Premiér Robert Fico šiel ešte ďalej a do konca roku 2010 chce mať postavenú celú diaľnicu až po Košice. Podľa uznesenia vlády z polovice augusta má ministerstvo dopravy použiť aj súkromný kapitál.

Autor: th

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu