Expremiér tvrdí, že školská politika súčasnej vlády je nekoncepčná, bez budúcnosti, bezútešná a hlboko asociálna.
KOŠICE. Pri včerajšom otvorení školského roka sa expremiér Mikuláš Dzurinda značne rozčertil nad tým, akú pozornosť školstvu venujú jeho nasledovníci. Predseda SDKÚ nedokáže pochopiť, prečo v čase takmer 9-percentného rastu HDP ide celkovo do školstva len o 2,4 percenta viac ako za jeho vlády.
"Vidíme dramatické zmeny k horšiemu, v roku 2005 sme na VŠ vedeli ukrojiť 0,75 percenta z HDP, budúci rok má tento podiel klesnúť na 0,69 percenta. Na vedu to bolo v roku 2006 0,47 percenta z HDP, budúci rok to bude dokonca 0,34 percenta. Je to istý šok, namiesto toho, aby sme peniaze na vzdelávanie zvyšovali, my ich znižujeme. Otázka znie, akú budúcnosť pre súčasnú slovenskú mládež projektuje súčasná vláda, ak sa podiel výdavkov na vzdelávanie znižuje," spýtal sa.
Podajú vlastný návrh školského zákona
Aj preto chce SDKÚ dať pri rokovaní o štátnom rozpočte pozmeňovacie návrhy na navýšenie financií pre školy, vedu a výskum. Okrem toho plánujú spolu s ďalšími opozičnými stranami podať vlastný návrh školského zákona.
Ako šéfa SDKÚ doplnila poslankyňa NR SR Táňa Rosová, ich strana zostala šokovaná aj kritériami a zverejnenými údajmi o platbách za externé štúdium. Tie sú podľa nich v niektorých študijných odboroch a smeroch, ako napr. veterina alebo medicína, bezbreho vysoké a neúnosné. "My sme prostriedky do školstva, naopak, zvyšovali. A to, že sme chceli zabezpečiť spoluúčasť študenta na vzdelávaní, sme chceli urobiť tak, aby tieto zdroje spoločne s financiami zo štátneho rozpočtu išli napr. na posilňovanie prospechových alebo sociálnych štipendií. Vtedajšia opozícia nám vytýkala, že chceme spoplatňovať VŠ. A pravda je taká, že dnešná socialistická vláda dramaticky spoplatňuje VŠ," uviedol.
(jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.