RADO MLYNEK, rado.mlyneknetkosice.sk
Keď hovoríme o počasí, máme samozrejme na mysli počasie tu na Zemi, či skôr práve na tom mieste, na ktorom sa práve nachádzame. Už menej nás zaujíma "počasie", ktoré panuje v obrovských priestoroch vesmíru, hoci aj to ovplyvňuje život na Zemi.
Kozmické počasie je primárne astronomický jav, spôsobený slnečnou aktivitou a kozmickým žiarením, ale jeho štúdium je medzidisciplinárne a zahrnuje viaceré oblasti fyziky, techniky a ďalších ľudských aktivít. Kozmické počasie spôsobuje výrazné efekty pri poruchách družicovej navigácie (GPS), v telekomunikáciách, pri poruchách na družiciach, výpadkoch elektriny, korózii ropovodov a plynovodov, radiačnej záťaži pre cestujúcich v lietadlách a má vplyv na fungovanie rôznych elektronických zariadení a systémov.
Záujem oň rastie
Jeho vplyv na náš každodenný život pravdepodobne porastie, a to napríklad pri činnosti nového európskeho satelitného navigačného systému Galileo. V súčasnosti sa študujú aj možné účinky dlhodobých zmien kozmického počasia na naše globálne počasie (konkrétne napríklad na globálne otepľovanie). Rastie aj záujem o jeho vplyv na biologické systémy.
Na to, aby sa verejnosť lepšie oboznámila s tým, čo sa za pojmom kozmické počasie skrýva a ako nás toto počasie ovplyvňuje, slúži medzinárodný projekt SWEETS. Slovo sweets znamená v angličtine sladkosti, ale v tomto kontexte ide o skratku, ktorá znamená "Space Weather and Europe Educational Tool with the Sun", čiže Kozmické počasie a Európa edukačný nástroj so Slnkom. Projekt SWEETS má ľuďom ukázať krásu a význam Slnka, slnečnej aktivity, kozmického žiarenia a kozmického počasia pre Európu. To, že Slnko ovplyvňuje počasie na našej Zemi, je známe aj širšej verejnosti. Avšak ostatné aspekty kozmického počasia zostávajú málo známe.
Výstavný autobus
Európa dosiahla významné výsledky v oblasti výskumu kozmického počasia ako aj kozmickej fyziky. Aj tieto výsledky budú v rámci projektu SWEETS, na ktorom participuje aj košický Ústav experimentálnej fyziky, prezentované širokej verejnosti. V rámci spomenutého projektu sa počas týždňov vedy a festivalov v 27 krajinách Európy bude konať rad podujatí. Jedným z najzaujímavješích bude putovná prezentačná výstava, ktorá navštívi Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko a Slovensko. Košice budú jediným slovenským mestom, v ktorom sa autobus so spomenutou výstavou zastaví. V ňom bude inštalovaná interaktívna výstava o kozmickom počasí, bude v ňom k dispozícii prvý celosvetový CD-ROMu o kozmickom počasí, ďalej osobné počitače s prístupom k údajom z družíc, pozorujúcich kozmické počasie v takmer reálnom čase, teleskop pre slnečné pozorovania návštevníkov, plagáty a iné materiály pre verejnosť a pre výučbu.
Okrem toho sa v autobuse budú premietať najlepšie svetové filmy a obrázky o kozmickom počasí a o aktivitách Medzinárodného Heliofyzikálneho roku (IHY). Autobus bude sprevádzaný európskymi vedcami, špecialistami na kozmické počasie. Tí, ktorí sa o kozmické počasie zaujímajú viac, sa môžu zúčastniť na celosvetovom prvom kvíze o kozmickom počasí a o Medzinárodnom heliofyzikálnom roku. Otázky a podmienky tohto kvízu možno nájsť na internetovej adrese sternwarte.greifweb.de/?id=9&L=7.
Slávnostné otvorenie spomenutej putovnej výstavy SWEETS v Košiciach sa uskutoční v sobotu 8. septembra o 9.00 v areáli Slovenského technického múzea na Hlavnej 88. Výstava bude otvorená od 9.00 do 17.00 a potrvá len do pondelka 10. septembra. Vstup na výstavu a na sprievodný program v planetáriu múzea je zadarmo.
Autor: masl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.