RADO MLYNEK, rado.mlyneknetkosice.sk
Legendárne cvičné lietadlo pútalo veľkú pozornosť počas letových ukážok na Aerovíkende v Košiciach
Na košickom letisku sa v sobotu konal už druhý ročník podujatia, nazvaného Aerovíkend. Na ňom hrali hlavnú úlohu lietadlá, a to najmä tie, ktoré majú svoje najlepšie roky už dávno za sebou. Išlo o lietadlá z druhej svetovej vojny, medzi ktorými nechýbalo dvojmotorové dopravné lietadlo Li-2 (jediný lietajúci exemplár na svete), ktoré pre záujemcov vykonávalo vyhliadkové lety nad Košicami, a dvojplošník Po-2.
Okrem týchto dvoch relatívne pomalých strojov vzbudili veľký záujem najmä letové ukážky dvoch slávnych vojenskch lietadiel z obdobia druhej svetovej vojny. Jedným z nich bolo slávne ruské stíhacie lietadlo Jak-3, ktoré sme už na tejto strane predstavili. Druhým je nemenej slávne americké cvičné lietadlo T-6 Texan
Texan je legendou
Práve na Texane sa bojovému leteckému umeniu priučila väčšina spojeneckých pilotov, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne. Pramene uvádzajú, že na ňom bolo vycvičených niekoľko stotisíc vojenských pilotov v 34 krajinách. Texany boli v aktívnej službe okolo 25 rokov a dnes sú zachované exempláre ozdobou mnohých leteckých dní na celom svete. Aj keď išlo o cvičné lietadlá, niektoré z nich boli nasadené aj priamo v bojových operáciách (napríklad počas kórejskej či alžírskej vojny).
Začal to prototyp NA-16
Lietadlo Texan sa vyrábalo v mnohých verziách a preto jeho históriu môžeme spomenúť len stručne. Na počiatku úspešného radu bol prototyp NA-16, ktorý vyrobila firma North American a ktorý po prv raz vzlietol 1. apríla 1935. Toto lietadlo s pevným podvozkom bolo v marci 1937 prihlásené do súťaže o lietadlo na základný výcik, ktorú vypísalo americké vojenské letectvo (vtedy bolo ešte súčasťou pozemných vojsk). Sériová verzia dostala označenie BT-9, verzia pre americké námorníctvo bola označená SNJ-1 a britské kráľovské letectvo (RAF) ho nazvalo Harvard. Prvá verzia so zaťahovacím podvozkom dostala označenie BC-1.
V roku 1939 bolo označenie zmenené na AT-6 Texan, pričom skratka AT znamená advanced training, čiže pokročilý výcvik. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa začala veľkosériová výroba texanov (stále nazývaných Harvard v britskej RAF), ktoré boli priebežne vylepšované a modernizované.
Niečo z parametrov
Technické údaje sa od verzie k verzii mierne odlišujú. Štandardná povojnová verzia s označením T-6G má rozpätie krídiel 12,81 m, dĺžku 8,84 m a výšku 3,57 m. Maximálna vzletová hmotnosť je 2 548 kg. Na pohon lietadla slúži vzduchom chladený hviezdicový motor Pratt&Whitney, ktorého maximálny výkon je okolo 450 kW. Texan dosiahne maximálnu rýchlosť 335 km/h a jeho cestovná rýchlosť je 233 km/h. Maximálna výška letu je 7 400 metrov. Lietadlo umožňuje nácvik všetkých operácií, ktoré potrebujú vojenskí piloti, vrátane nácviku akrobatických (únikových) manévrov, vzdušnej streľby a bombardovania. V prvej polovici 50. rokov minulého storočia licenčne vyrábala Texan kanadská firma Canadian Car and Foundry, ktorá americkému, západonemeckému a kanadskému letectvu dodala 555 strojov. Na košický Aerovíkend priletel práve stroj kanadskej produkcie, vyrobený v roku 1952. Ide o lietadlo verzie Harvard 4 s výrobným číslom CCF4-77, ktoré po vyradení z vojenskej služby lietalo najprv s americkou civilnou registráciou N13631, neskôr s britskou registráciou G-BKCK.
Priletel v ňom Schumacher
V súčasnosti má toto lietadlo nemeckú poznávaciu značku D-FAME (amglické slovo fame znamená sláva či povesť). Do Košíc s ním priletel pilot Josef Schumacher, ktorý vo svojom lietadle zviezol aj slovenského ministra obrany Františka Kašického. Ten pred letom žiadal pilota, aby nerobil s lietadlom nijaké prudké obraty. Schmacher ubezpečil ministra, že sa nemá čoho obávať a nakoniec táto dvojica predviedla návštevníkom Aerovíkendu peknú letovú ukážku aj so základnými akrobatickými prvkami. Minister Kašický dal po lete typickým leteckým gestom (palcom nahor) najavo, že všetko bolo O.K. "Veď pilotom bol Schumacher," vtipne poznamenal Kašický, ktorý ale dodal, že to nebolo celkom ako v Mig-29....
Autor: masl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.