bez znižovania ich stavov.
SYDNEY. "Naša oddanosť Iraku zostáva," povedal Howard po stretnutí v Sydney, jeden z mála verných vojnových spojencov, ktorí Bushovi zostali. "Teraz nie je čas na akékoľvek návrhy na znižovanie počtu austrálskych vojakov v Iraku."
Bush - zvýšeným hlasom ešte pred tým, ako od novinárov dostal otázku o irackej vojne - dôrazne obhajoval posilnenie vojenskej prítomnosti v Iraku, ktoré nariadil začiatkom roku. "Ak by som si nemyslel, že môžeme uspieť, našich vojakov by som tam nevyslal," povedal. Je dôležité, "aby sme tam vydržali s Iračanmi a pomohli im," dodal.
Austrália sa podieľala na Američanmi vedenej invázii z marca 2003 a v Iraku a okolitých krajinách má stále asi 1600 vojakov, z toho 550 plní bojové úlohy. Vojna je však v Austrálii naďalej veľmi nepopulárna, čo opozícia využije v kampani pred voľbami, ktoré budú podľa očakávaní vypísané do troch mesiacov.
Cestou do Austrálie sa Bush zastavil v Iraku na vopred neoznámenej osemhodinovej návšteve a Howarda informoval o svojich zisteniach. Prezident - rovnako ako vo vzťahu ku Kongresmanom a koaličným partnerom z rôznych krajín - aj v Austrálii vyzval, aby sa rozhodnutia o počte vojakov prijímali na základe situácie v Iraku a nie na základe domácej politiky. "Bezpečnostná situácia sa mení. Treba ešte vykonať viac práce. Ale zmierenie (v Iraku) prebieha," povedal Bush.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.