MAREK PORACKÝ, marek.porackykorzar.sk
Ústava Slovenskej republiky oslávila 1. septembra 15 rokov. Ústavný súd spolu s Právnickou fakultou UPJŠ a Košickým samosprávnym krajom v týchto dňoch zorganizovali vedeckú konferenciu, na ktorej sa zúčastňujú všetci, ktorí s ústavou mali a majú niečo spoločné.
KOŠICE. Prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková sa na včerajšom rokovaní v Košiciach zhodli, že súčasná ústava je moderným dokumentom budovaný na sociálno-demokratických princípoch. Macejková zároveň povedala, že ak by malo prísť k jej zmene, je to dlhodobý proces. "Nemožeme ju len tak novelizovať."
Gašparovič o Gauliederovi
Prezident si myslí, že 15 rokov existencie ústavy si zaslúži veľkú pozornosť. "Za toto obdobie sa na Slovensku dosiahlo veľmi veľa. Naša krajina je zaradené medzi moderné štáty, ktoré sa snažia vytvoriť krajinu na demokratických princípoch."
Prezident zopakoval svoje stanovisko ku kauze bývalého poslanca parlamentu Františka Gauliedera, ktoré povedal v Slovenskej televízii, kde mal odpovedať na otázku, či parlament Gauliedera vyhodil zo svojich radov v roku 1996 pre zlú ústavu alebo pre nedostatočnú politickú kultúru. Gašparovič to považuje za trápne. Ako na tlačovej konferencii povedal, "ja som v tejto kauze svoje stanovisko nikdy nezmenil".
Vtedajší poslanci vládnej koalície v Národná rada, ktorej predsedom bol právo Gašparovič, argumentovali tým, že Gaulieder sa svojho mandátu vzdal sám, hoci opakovane hovoril, že poslancom chcel ostať. V tejto veci rozhodol aj Ústavný súd, ktorý jednoznačne povedal, že nikto, ani Národná rada, nemôže svojvoľne zbaviť človeka jeho poslaneckého mandátu. Ústavný súd takýto postup hodnotí ako rozpor so samými základmi práva a súčasne i právneho štátu. Gašparovič na to vtedy odpovedal, že Ústavný súd svojvoľne zasahuje do právomocii iných orgánov.
Paška: Imunita je zbytočná
Pavol Paška nechcel hovoriť o novej ústave. Naznačil len riešenia čiastkových problémov. Medzi také patrí podľa neho imunita poslancov. "V priebehu tohto roka by som chcel predložiť návrh do parlamentu." Ako doplnil, "budem presadzovať zrovnoprávnenie poslancov s občanmi". Myslí si, že po skúsenostiach, ktoré v parlamente nadobudol, je imunita zbytočná.
Ústavný právnik Peter Kresák si naopak myslí, že téma zrušenia poslaneckej imunity nie je nevyhnutná. Podľa neho je ústavná úprava poslaneckej imunity štandardná.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.