fungovania tiesňového telefónneho čísla 112 vo všetkých krajinách únie.
Iniciátormi deklarácie podpísanej 512 zo 785 členov EP bolo päť europoslancov, podľa ktorých sú nedávne prírodné katastrofy v Európe dôkazom potreby lepšie informovať obyvateľstvo o existencii tejto celoeurópskej tiesňovej linky a zabezpečiť, aby sa na všetky telefonáty adekvátne reagovalo.
"Bohužiaľ, veľká časť občanov EÚ nepozná číslo 112 a takisto pretrváva aj naďalej príliš veľa problémov pri jeho zavádzaní v členských krajinách, ktorým často chýba potrebná technológia alebo organizácia," konštatujú členovia EP.
Európsky zákonodarný zbor apeluje na EK, aby zaviedla Európsky deň propagovania linky 112, ktorý by si EÚ pripomínala 11. februára. Od komisie europoslanci tiež požadujú bezodkladné začatie vyhodnocovania fungovania tejto linky v Európe.
"K dnešnému dňu len Portugalsko vykonalo takého hodnotenie. Dúfame, že si z toho zoberú príklad aj ostatné členské krajiny," pripomína EP.
Tiesňové telefónne číslo 112 bolo zriadené v roku 1991 s cieľom znížiť straty na ľudských životoch počas každodenných núdzových situácií, nehôd, zdravotných ťažkostí a prírodných katastrof. Platí vo všetkých krajinách únie vrátane Slovenska, ktoré ho začalo používať v januári 2003.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.