Slovensko najlepšie. Umiestnili sme sa na 41. mieste a médiá už vytrúbili, že je to zle či ešte horšie, lebo sme zaostali aj za krajinami ako India, Botswana a podobne. Predbehli nás o riadny kus Česi a o nejakých 14 stotín bodu i Maďari (no toto!!). Pričom pred UKRAJINOU (!!) má SR v demokracii kratší náskok (0,46 boda) ako odstup za Čechmi (0,77 boda). No. Niežeby bol autor tohto textu pripravený vstúpiť do meritórnej polemiky s panelom 60 politológov, ktorí známkovali 167 štátov sveta a dve nezávislé teritóriá. Avšak na prvý, druhý i tretí dojem sa žiada predoslať, že o nič lepšie ako Slovensko z výskumu nevychádza ani The Economist. Ešte aj keď je považovaný (bez merania!) za najlepší týždenník na svete.
Ak tento "index demokracie" niečo naznačuje, tak výlučne fakt, že demokracia je nemerateľná ako jav už len preto, lebo očakávania , ktoré sa do nej vkladajú, nie sú rovnaké. Celkom konkrétne: Pokiaľ je demokracia "súbor praktík a princípov, ktoré inštitucionalizujú a teda ochraňujú slobodu" (The Economist), tak postaviť na prvé miesto Švédsko (skóre 9,88), kde viac ako polovicu platu odovzdáte štátu, alkohol je bežne nedostupný a za výzvu prostitútke na "obchod" hrozí trest odňatia slobody, je prejav masochizmu. Stretnete veľa ľavičiarov, pre ktorých je švédska demokracia ideálom, avšak autor (a zrejme aj mnohí iní) dáva prednosť Slovensku (aj s Ficom!) Každý má právo prisúdiť Švédsku v kategórii "občianske slobody" maximálnu známku 10. Len musí rešpektovať, že od tohto bodu, teda prvého miesta, sa celé podujatie nedá brať vážne. Ešte aj keď ho kryje taká značka, akou Economist Intelligence Unit nesporne je.
Náš región, podľa Economistu, "ilustruje rozdiely medzi formálnou a faktickou demokraciou", keďže "noví členovia EÚ majú podobnú úroveň politických slobôd a občianskych práv ako starí, ale významne zaostávajú v participácii občanov a politickej kultúre". Toto je tvrdenie, pre ktoré existuje asi viac podporných argumentov ako proti, ale techniky, ako sa zrodilo, sú pochybné od momentu, čo si preštudujeme parciálne známky (z ktorých sa počíta výsledná). Dá sa ešte akceptovať, že "úplná demokracia" Česko prevyšuje Slovensko v politickej kultúre. Povedzme, iste. Avšak zhodnotiť ČR iba o necelý bod horšie v kategórii "funkčnosť vlády" po 8 rokoch totálnej mafianizácie a rozkladu bezpečnostných štruktúr za vlády ČSSD (meral sa rok 2006!), je neznalosť a absurdum. Podobných nájdeme v známom priestore (Poľsko, Maďarsko, Česko, Slovensko) viac. Index demokracie The Economist sám seba chváli väčšou komplexitou, než akú má napr. známejší Freedom House (ktorý je pre SR oveľa priaznivejší). Väčšie sú však najmä pochybnosti: Aplikovať matematické modely na demokraciu, vypočítavať priemery z občianskych slobôd a politickej kultúry (a pod.) je klasický príklad zratúvania hrušiek s jablkami. Zmiešaný kompót.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.