súdu v Štrasburgu.
BRATISLAVA/KOŠICE. Európsky súd pre ľudské práva sa bude opäť zaoberať sporom slovenskej občianky Dany Kontrovej a Slovenskej republiky v prípade takzvanej tušickej tragédie, pri ktorej prišli o život vinou nečinnosti polície jej dve deti rukou svojho otca.
Vláda totiž neakceptuje rozsudok súdu z mája tohto roku, podľa ktorého slovenské úrady porušili právo jej detí na ochranu života a právo na účinný právny prostriedok nápravy, ktoré garantuje Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a slobôd, a žiada o jeho revíziu.
Sťažnosť
Dana Kontrová je matkou päťročnej dcéry a ročného syna, ktorých na Silvestra v roku 2002 zastrelil na dvore rodinného domu v Tušiciach nelegálne držanou zbraňou ich otec a vzápätí spáchal samovraždu.
Európsky súd pre ľudské práva vyhovel jej sťažnosti, podľa ktorej slovenská polícia nedokázala ochrániť jej deti napriek viacerým upozorneniam na agresívne správanie manžela a vyhrážkam, že ich všetkých postrieľa. Kontrová tvrdila, že napriek odsúdeniu policajtov, ktorí boli do tragického prípadu zainteresovaní, sa nemohla domôcť adekvátnej nápravy vo vzťahu k porušeniam jej práv. Zároveň namietala, že nemala možnosť dosiahnuť vykonateľné rozhodnutie o kompenzácii za utrpenú nemajetkovú ujmu.
Štrasburský súd nariadil Slovenskej republike vyplatiť sťažovateľke 25 000 eur ako nemajetkovú ujmu a 4300 eur na súdne náklady.
Štát nesúhlasí
Vláda s rozsudkom nesúhlasí. Preto prostredníctvom zástupkyne SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marice Pirošíkovej podala v Štrasburgu žiadosť o predloženie veci Veľkej komore, ktorá má právomoc rozsudok revidovať.
Podľa Pirošíkovej podstatným argumentom je, že sťažovateľka nevyužila všetky dostupné prostriedky na obhajobu svojich práv, ktoré jej poskytuje slovenský právny poriadok. A to aj napriek tomu, že Ústavný súd SR jej sťažnosť zamietol a odkázal ju na konanie pred všeobecnými súdmi. Tým došlo podľa nej k závažnému porušeniu princípu subsidiarity.
"Sťažovateľka mala k dispozícii nie jeden, ale dva účinné prostriedky nápravy, a to žalobu podľa Občianskeho zákonníka a ústavnú sťažnosť. Vzhľadom na tieto skutočnosti je vláda presvedčená, že prípad vyvoláva závažné otázky týkajúce sa výkladu a aplikácie Dohovoru, ako aj závažné otázky všeobecného významu," uviedla Pirošíková.
Advokátka je prekvapená
Právnu zástupkyňu Dany Kontrovej, advokátku Ivetu Rajtákovú, snaha štátu prípad opäť otvoriť prekvapila.
Advokátku udivuje, že Slovensko sa v porovnaní s tušickou tragédiou doteraz vyrovnalo s väčšinou rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva.
"Každý účastník konania má na to právo. Ale nie celkom rozumiem, prečo Slovenská republika musí do krajnosti bojovať s matkou dvoch zavraždených detí, ktoré doplatili na neschopnosť polície, teda orgánu štátu, uchrániť ich pred agresívnym otcom," zdôraznila advokátka.
"Myslím si, že sme využili všetky prostriedky, ktoré nám slovenský právny poriadok poskytuje. Dokonca Ústavný súd zamietol naše dve sťažnosti. Koniec koncov, keby sme porušili subsidiaritu, Európsky súd pre ľudské práva by našu sťažnosť musel zamietnuť."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.