ceremónia už nebude taká okázalá, ako v minulých rokoch.
NEW YORK. Dokonca po prvýkrát smútočné obrady nebudú na mieste, kde kedysi stáli dvojičky Svetového obchodného centra, ale v blízkom parku.
Bush zostane v Bielomdome
V ruinách mrakodrapov na Ground zero totiž prebieha výstavba Veže slobody. Prezident George Bush tiež nepriletí do New Yorku, spomienku na útoky si pozrie z Bieleho domu. Príliš veľký rozruch v Spojených štátoch nevyvolalo ani nové video s lídrom al-Káidy Usámom bin Ládinom, ktorý sa k útokom prihlásil. Ani po šiestich rokoch od vyhlásenia vojny proti teroru sa ho Bushovej vláde nepodarilo chytiť.
Teroristické útoky navyše zatienili nové tragédie ako hurikán Katrina, ktorý zničil New Orleans, či tohtoročná masakra na univerzite vo Virginii. A viac, ako o 11. septembri, sa diskutuje o pôsobení vyše stotisíc amerických vojakov v Iraku, kde je situácia stále mimoriadne zlá aj po páde Saddáma Husajna.
Sklamané rodiny
Rodiny obetí 11. septembra sú roztrpčené. Majú pocit, že na útok, pri ktorom zahynulo až 2749 ľudí, sa zabúda. Podľa prieskumu amerického denníka USA Today si formálne 11. september pripomenie len šesť percent z nich.
Pozostalým sa presun smútočnej ceremónie do parku Zucotti nepozdáva. Dokonca sa vyhrážali, že si usporiadajú vlastné obrady. Nakoniec si vynútili, že sa po zádušnej omši na pamätnom mieste aspoň krátko pomodlia.
Giulianiho kampaň?
Mnohí protestovali proti tomu, aby dnes vystúpil s prejavom vtedajší starosta New Yorku Rudy Giuliani. Nádejného republikánskeho kandidáta na prezidenta obvinili, že chce z podujatia vytĺcť politický kapitál.
Búrlivo sa diskutovalo aj o obetiach, ktoré úrady doteraz prehliadali záchranároch a obyvateľoch dolného Manhattanu, ktorí v dôsledku šoku a jedovatých výparov trpia dýchacími ťažkosťami či posttraumatickými stresovými poruchami. Niektorí z nich už umreli, iní sú ťažko chorí. Odhaduje sa, že postihnutých by mohlo byť až 400-tisíc ľudí.
Skupina kongresmanov za štát New York chce preto dnes navrhnúť zákon o zdraví a odškodnení, ktorý na ich liečenie vyčlení prostriedky z federálneho rozpočtu. Podľa expertov bude konečný počet obetí 11. septembra známy až o 20 rokov.
Príliš pomalá rekonštrukcia
Najväčšiu pozornosť však vzbudzuje rekonštrukcia na mieste tragédie. Američanom prekáža, že napreduje veľmi pomaly. Zatiaľ sa postavil len 52-poschodový mrakodrap s kanceláriami, ktorý je jedným z dôkazov, že amerických biznismenov útoky z 11. septembra nevystrašili.
V dolnom Manhattane by na mieste dvojičiek mal vyrásť obrovský moderný komplex a pamätník obetí 11.septembra. Majiteľ pozemkov, miliardár Larry Silverstein tvrdí, že ich výstavba potrvá ešte štyri roky. Pamätník z dvoch žulových fontán v tvare dvojičiek by mali odhaliť v roku 2009, Vežu slobody o ďalšie dva roky neskôr.
Tragédie spájané s al-Káidou
(tasr)
n 12. október 2002: Pri výbuchoch na indonézskom ostrove Bali zahynulo 202 ľudí vrátane 88 Austrálčanov. Zodpovednosť pripísali regionálnej militantnej organizácii Džamáa Islámíja (JI), spájanej s al-Káidou.
n 11. marec 2004: Desať bômb v štyroch vlakoch v španielskom Madride zabilo 191 ľudí a zranilo vyše 2000 osôb. Išlo o najkrvavejší útok spojený s al-Káidou v Európe.
n 9. november 2005: Traja irackí samovražední atentátnici zaútočili na tri hotely v jordánskom Ammáne, kde zabili najmenej 60 a zranili takmer 100 ľudí. K zodpovednosti sa prihlásila skupina al-Káida v Iraku.
n 12. máj 2003: Pri najmenej piatich samovražedných bombových útokoch zahynulo v marockej Casablanke 45 ľudí vrátane 12 páchateľov. Podozrivým je Marocká skupina islamských bojovníkov (GICM), ktorú obviňujú z podpory al-Káidy.
n 11. apríl 2007: Explózie bômb zasiahli kanceláriu alžírskeho premiéra a policajnú stanicu v metropole Alžír, vyžiadali si najmenej 30 obetí na životoch a okolo 160 zranených. K útokom sa prihlásila nová odnož al-Káidy v severnej Afrike - Organizácia al-Káida v moslimskom Maghribe.
Autor: TINA MIKULOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.