včera potvrdili koaličné hlavy i predstavitelia DSS, nepomôže nikomu a je krokom k rozvratu dôchodkového systému. Pred schôdzou NR SR, na ktorú ide Tomanovej zákon aj s paragrafom o "otvorení " druhého piliera, je každá rada drahá. Avšak nevidieť argument proti tvrdeniu, že odrážať novú hrozbu výmenou za starú (Fico hrozil preskupením odvodov z 9:9 na 12:6 už v januári), je veľká hlúposť. .
Výrok Mikuláša Dzurindu, že "teraz sa mi vidí, že DSS podplatili Fica", je hysterický a konštruktívny nemenej, ako Ficove videá so spievajúcim manažérom Allianzu v ženskom prevleku. Správcovské spoločnosti, ako silná vplyvová skupina, bránia svoj legitímny záujem, ktorým je prežiť štyri roky postkomunistickej vlády tak, aby sa im kalkulácie, s ktorými išli do podnikania, nezrútili po dvoch rokoch. Jeden a pol milióna sporiteľov však má právo na základnú informáciu, že riešenie, o ktorom DSS diskutujú s Ficom (a Mečiarom) je pre nich s vysokou pravdepodobnosťou veľmi nevýhodné. Odhliadnuc od dopadov na budúce dôchodky, ktoré dnes nespočíta nikto, čisto z formálneho hľadiska, ale principiálneho hľadiska sa rokuje sa o zmene pravidiel, o akej reč pri vstupe nebola a vytvára do budúcnosti zásadne nové podmienky sporenia. Je fajn, že Dzurinda a opozícia sa postavili za záujmy klientov a využili príležitosť vyhraniť sa aj voči DSS. Mohli by však aspoň poctivo priznať, že strednodobé deficity SP sami podporili, keď úplne proti logike veci v rámci reformy podstatne zdvihli aj váhu prvého piliera, keď v ňom posilnili tzv. princíp zásluhovosti. Keby to neurobili, Ficovi by sa nezmysly o tom, že "pre vysoký deficit SP nemusíme splniť kritériá na euro", šírili podstatne ťažšie. Platí a nemení sa základná téza, na tomto mieste vyslovená už desaťkrát: Pri deväťpercentnom raste HDP, ktorý je tretí najvyšší v Európe, by každá normálna vláda hospodárila s prebytkovým resp. vyrovnaným rozpočtom, z ktorého by schodok SP vedela pokryť ľavou zadnou. (Jedenásť krajín v Európe, z toho desať s nižším rastom ako SR, sa dnes vie preukázať minimálne vyrovnaným rozpočtom!). Dilema, že buď euro, alebo niet z čoho pokryť schodok SP, neexistuje.
Vyhlásenie šéfa ADSS, že "diskusiu o dočasnom znížení príspevkovej sadzby" pripúšťajú iba v prípade, že s návrhom bude súhlasiť aj opozícia, je vo svetle prudkosti včerajšej reakcie Dzurindu a spol. zatiaľ zárukou, že Fico s Mečiarom (ktorý tento údajný "deal" navrhol) svoj zámer nepretlačia. Skutočnosť, že rokovania s DSS inicioval predseda HZDS, svedčí o tom, že Tomanovej zákon zostáva sporný v samotnej koalícii. Čokoľvek nech vyvedú okrem toho, že nechajú systém tak ako je, bude to zle. Akýkoľvek zásah do pravidiel, nastavených na štarte, vyšle totiž zničujúci signál už len preto, lebo všetky ďalšie politické garnitúry, čo budú mať pocit, že majú málo peňazí v rozpočte, sa môžu v budúcnosti odvolávať na to, že precedens tu už predsa je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.