štyroch stavov tri boli privilegované. V slovenskom štáte v rokoch 1939-1942 sa obyvatelia delili podľa povolania na 6 stavov.
Cirkevná a svetská šľachta
Delenie obyvateľstva na stavy poznala už otrokárska spoločnosť. Na našom území vo feudálnom Uhorsku vznikli z príslušníkov vládnucej vrstvy 3 privilegované stavy: prvý tvorili vysokí cirkevní hodnostári - preláti s právom zasadať v kráľovskej rade a zúčastňovať sa na snemoch. Z nich sa vyberali poradcovia kráľa aj vysokí štátni funkcionári, napr. kancelár, vicekancelár. Svetská šľachta tvorila druhý stav a patrili do neho kniežatá, magnáti, grófi, baróni, zemani a predialisti. Tretím stavom boli mešťania slobodných kráľovských miest - vyvinuli sa z bohatých skupín kupcov a remeselníkov, ktorí sa usadzovali od 11. stor. v mestách. Tento stav sa politicky čiastočne presadil za kráľa Žigmunda, keď r. 1405 zástupcov miest pozývali na krajinské snemy a mali 1 spoločný hlas.
Bezprávny stav
Štvrtým stavom, ale bezprávnym, bolo poddané obyvateľstvo, vytvorené z pôvodne neslobodných ľudí, z bývalých otrokov a časti slobodných obyvateľov akými boli dvorníci, hradskí služobníci z časti príslušníkov vojenských družín v kráľovských službách. Ako jednoliaty sa poddanský stav vytvoril v 13. stor. a patrili k nemu kolori, sedliaci, želiari, podželiari a iné skupiny poddaných.
Prvé tri stavy sa v rámci tzv. stavovského zriadenia rozhodujúcou mierou podieľali na správe a vedení štátu, napr. na voľbe panovníka, vynášaní zákonov, atď., počas celého obdobia feudalizmu v Uhorsku. Toto delenie na stavy v uhorskej spoločnosti bolo zrušené zákonom z r. 1846 a zánikom feudalizmu.
Stavy v slovenskom štáte
Počas vojnového slovenského štátu v rokoch 1939-45 bola ústavným zákonom zavedená osobitná forma organizovania obyvateľstva do 6 stavov: poľnohospodárstva, priemyslu, obchodu a živnosti, peňažníctva a poisťovníctva, slobodných povolaní, verejných zamestnancov a osvetových pracovníkov. Každý stav sa skladal z osobitnej skupiny zamestnávateľov a zamestnancov a každý občan štátu musel byť organizovaný v niektorom stave. Funkcie zastávali len príslušníci HSĽS a registrovaných politických strán národnostných skupín.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.