Manko si pýtalo ešte pár sekúnd

Sportnet|13. sep 2007 o 00:00

Štefan KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skHneď v úvode dostal súpera ako remeň. Rakúšana Obradoviča, medailistu z uplynulých majstrovstiev sveta. Ján

Štefan KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

Hneď v úvode dostal súpera ako remeň. Rakúšana Obradoviča, medailistu z uplynulých majstrovstiev sveta. Ján Onda, košický boxer, sa ho na Grand Prix Nitra nezľakol a podľahol mu iba o bod. Vraj keby posledné kolo trvalo o pár sekúnd dlhšie, bol by výsledok opačný.

KOŠICE. Náš zástupca v kategórii do 75 kilogramov nemal šťastie na žreb. "Prehral som iba tesne - 44:45. Do záverečného kola som išiel so sedembodovým mankom, ale stratu som takmer zlikvidoval. Doplatil som i na menšiu rozboxovanosť, mal som málo zápasov v tomto roku." Práve na nedostatok skúseností z medzinárodného ringu doplatil východniar už aj na kvalifikačnom turnaji o postup na ME. Inak by sa mu nestalo, aby tentoraz podľahol. V úvodnom kole totiž viedol, ale potom nechal v ďalších dvoch rundách iniciatívu rivalovi. To sa mu stalo osudným. "Nič to, možno sa s ním stretnem na svetovom šampionáte a tam mu to už nedarujem," zastrájal sa člen boxerskej dynastie Ondovcov (trénersky ho cepuje otec Ján a v ringu sa pohybuje i brat Michal).

Dlho nebol v ringu

V súťažnom ringu sa neobjavil dosť dlho, naposledy na prestížnom turnaji vo Varšave na jar. Na VC v Ústí necestoval, lebo organizátori údajne mali plnú súpisku. Bol už nedočkavý, kedy vypráši kožené rukavice. Rovnako ani v kickboxe sa "netrhal" a sústredil sa na prípravu na MS v USA. "Našli sme sponzora, ktorý nám zaplatí cestu teda otcovi i bratovi. Dovedna to bude stáť do 200-tisíc korún. Okrem toho v zamestnaní som si od augusta vybral neplatené voľno, aby som mohol naplno trénovať." Ráno o šiestej beháva, predpoludním nasleduje prvá tréningová fáza, podvečer druhá. Preferuje kondíciu, silovú prípravu a úderový potenciál.

S chudnutím nemá problém

Predtým sa objavoval v kategórii do 81 kg, ale postupne prišiel na to, že sedemdesiatpäťka je prijateľnejšia. "Medzi ťažšími som natrafil neraz na chlapiny, borcov, ktorí pred úpravou hmotnosti vážili aj do 90 kilogramov. Boli to robustnejšie postavy, vyšší boxeri." Jano váži momentálne do 79 kg, nemá však problém s tým, aby sa do svojej kategórie zmestil v priebehu štyroch dní. Nemusí ani hladovať, stačí, ak naplno zaberie v tréningu.

V Ostrave test

Na budúci víkend bude aktérom Veľkej ceny v Ostrave, kde sa zíde kvalitná konkurencia vrátane dvoch ruských tímov a Kubáncov. Náš zástupca si verí, že na tomto podujatí tesne pred MS pochodí. "V mojej kategórii je možno viac boxerov, ktorým sa ale štýlovo vyrovnám, kým do 81 kg sú zase silovejšie typy." Je možné, že na severnej Ostrave narazí aj na niektorých ďalších pästiarov, čo sa hotujú do zámoria. Tak či tak, jeden z debutantov na vrcholnej akcii nemá obavy zo svojho štartu. Uvedomuje si aj to, že keď už sa našiel dobrák, čo naňho obetuje nemalú kopu peňazí, treba to oplatiť hodnotným výsledkom.