Dobroslav Trnka. Skutočnosť, že kauzy Fruniho kazety i Hedvigy mediálne namazal v jeden a ten istý deň, pričom to nebolo dnes, keďže zajtra tlač nebude, je príznakom, že "píár" berú vážne aj na Generálnej prokuratúre.
Zverejniť treba všetko, čo je zverejniť možné, ale od rozhodnutia, ktoré urobil Trnka, lepšie zrejme nebolo (resp. nemalo alternatívu). Zápas s Mečiarom o šifru od nosiča, ktorý odkódovala SIS, nebude asi dramatický. Trnka nápor odrazí bez ohľadu na ďalšie "kroky", čo má predseda HZDS údajne za lubom. Poznatky, ktoré má prokuratúra k dispozícii, nech využije a ak existujú ďalšie cesty vyvodenia trestnoprávnej zodpovednosti nad rámec rozsudkov nad Frunim a kol., nech koná. Pokiaľ ide o prezidenta Gašparoviča, účasť ktorého v zozname Trnka sľúbil osobne "preveriť", ako aj ďalších ústavných činiteľov, nebude zrejme právnej prekážky, aby ich mená boli zverejnené, ak sa zistí, že nejakým spôsobom sa nechali zvýhodniť voči ostatným klientom. Avšak od predstavy, že Mečiar sa stane spolumajiteľom šifry a zabezpečí selektívnu publicitu tým, ktorých si sám vyberie, väčšia paródia neexistuje. Ak vynecháme agentúrne zväzky, ktoré ako premiér nachádzal ráno na stole, tak najpikantnejší je fakt, že etickú zodpovednosť za obohacovanie sa na úkor "poškodených" by nastoľoval človek, ktorý 8 rokov nedokázal vysvetliť, odkiaľ vzal prostriedky na 40-miliónovú nehnuteľnosť. Hoci sa úplne nepotvrdila teória exvyšetrovateľa Šáteka (i autora tohto textu), že Mečiarova kazeta je komplet mediálna bublina, oplatí sa stále trvať na tom, že je to predovšetkým spravodajsko-cynická hra politika, ktorý nemá najmenší kredit sa k nebankám vôbec vyjadrovať. Bolo to totiž politicko-ekonomicko-legislatívne prostredie nastolené Mečiarovou vládou, ktoré umožnilo rozkvet tohto typu "podnikania". (Prostredie, napríklad, 20-percentných úrokov v štátnych bankách, za ktoré sme neskôr zaplatili 100 miliárd... Na rozdiel od Horizontu, ktorý je zatiaľ "zadarmo".)
Výrazne vážnejšie je definitívne potvrdenie, že polícia a dokonca i prokuratúra v kauze Hedviga pochybili. Skutočnosť, že "niektoré dôkazy, ktoré boli zadokumentované v rámci výpovede poškodenej, neboli následne verifikované (...)", čiže po slovensky zanedbali sa dôkazy, svedčiace v prospech Hedvigy, nekompromituje v tejto chvíli iba príslušné orgány, ale aj ústavných činiteľov, ktorí ich závery obhajovali. Indíciám o manipulácii vyšetrovania, ktoré zistili niektorí investigatívni novinári, takto narástli svaly. Na strane druhej je Trnkovo vyhlásenie aj signálom, že procesy na Slovensku prebiehajú štandardne a pochybenia, ak sa vyskytnú (ako kdekoľvek), sa korigujú. Uvidíme koncovku. Mohutnejú však aj indície, že celá kauza je spravodajskou hrou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.