budú policajti pripútavať zadržaných. Európska únia Slovensku pritom už dávnejšie odporúčala, aby pevné železné kruhy z policajných staníc odstránilo.
BRATISLAVA. Úrad na policajnom prezídiu rieši najzávažnejšie prípady organizovanej kriminality. Okovy sú pri každej lavičke a lemujú celú chodbu. V starých priestoroch okovy nemali, a pri každom zadržanom musel stáť jeden policajt.
Kruhy treba odstrániť, hovorí únia
V roku 2005 bola na Slovensku na návšteve delegácia z Európskeho výboru na predchádzanie mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu. Vo svojej správe z februára 2006 pripútavanie o pevné predmety radiátory alebo kovové kruhy výbor kritizoval. Výbor hovorí, že to nemôže byť náhrada za iný spôsob zadržania, napríklad v zamrežovanom priestore.
"Výbor žiada slovenské úrady, aby všetky kovové kruhy z policajných staníc odstránili," píše sa v správe.
Polícia už pri návšteve argumentovala tým, že kruhy sú nutné, lebo žiadny iný spôsob ako zabrániť kontaktu medzi obvinenými neexistuje.
Slovenská vláda vtedy výboru odpovedala, že ak sú ľudia pripútaní, tak len na nevyhnutný čas, kým polícia nevykoná procesné úkony a nerozhodne sa, či pôjdu do cely, alebo ich prepustia.
Palko: Policajtom netreba oponovať
Ministrom vnútra bol v čase návštevy výboru Vladimír Palko z KDH. "Nespomínam si na to, ale nie všetko, čo odporúčajú niektoré medzinárodné organizácie, je to pravé orechové," povedal Palko. Ak ľudia z praxe hovoria, že je to užitočné, necíti "potrebu im oponovať".
"Ak to niekomu prekáža, kto tam je pripútaný, mal by sa zamyslieť nad tým, prečo tam je pripútaný," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch.
Polícia: Používame ich len na nevyhnutný čas
Silvia Miháliková z ministerstva vnútra hovorí, že o pevné predmety pripútava polícia predvedených, ak útvar nemá vyhradenú miestnosť. "Vytváranie vhodných priestorových podmienok na útvaroch postupne riešime."
Pripútaní sú podľa Mihálikovej na základe pokynu policajného prezidenta strážení a polícia s nimi robí úkony rýchlo, aby bol čas pripútania čo najkratší.
"Toto opatrenie sa používa len výnimočne. Účelom je zabrániť úteku, chrániť ostatné osoby a nezriedka aj zabrániť sebapoškodzovaniu predvedenej osoby." Takáto prax je podľa nej bežná napríklad aj v Česku alebo Maďarsku.
Pripútavanie o pevné body kritizovali niektorí právnici už po policajnej bitke Karola Sendreia. Pripútaného k radiátoru ho policajti dobili na smrť. Dnes už o radiátor policajti podľa Korcha zadržaných nepripútavajú.
(mž)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.