RADO MLYNEK, rado.mlyneknetkosice.sk
V mnohých krajinách sveta sa intenzívne pracuje na vývoji alternatívnych spôsobov získavanai elektrickej energie. Ide najmä o to, aby sa znížila závislosť na vyčerpateľných fosílnych zdrojoch (ropa, uhlie, plyn), ktorých spaľovanie zaťažuje naše životné prostredie škodlivými exhalátmi.
Veľa pozornosti sa venuje najmä takým obnoviteľným zdrojom, akými sú slnečné žiarenie, energia vetra či energia morských vĺn. Slnečné či solárne elektrárne sa stavajú najmä tam, kde je dostatok slnečného žiarenia (o jednej solárnej elektrárni informujeme na tejto strane). Veterné elektrárne možno ekonomicky stavať v oblastiach s častými vetrami (veľa je ich napríklad v susednom Rakúsku).
Vyrastie "vlnová" farma
Zatiaľ veľmi málo je rozvinutá technológia využívania energie morských vĺn na výrobu elektrickej energie. Takéto "vlnové" elektrárne budú môcť, samozrejme, stavať len pri mori ležiace krajiny. Jednou z krajín, ktorá intenzívne pracuje na využití energie morských vĺn, je Spojené kráľovstvo. Najnovší projekt, nazvaný Wave Hub (čo možno preložiť ako vlnové centrum alebo aj vlnový zdvih), počíta s výstavbou "vlnovej farmy" pri juhozápadnom pobreží Anglicka. Projekt, ktorého realizácia bude stáť 28 miliónov libier, ráta s výstavbou "vlnovo-energetickej" farmy, ktorá bude najväčšou na svete. Experti odhadujú, že táto farma, ktorá bude do činnosti uvedená v polovici roka 2008, by mohla produkovať až 20 MW elektrickej energie. Toto množstvo elektrickej energie postačí na zásobovanie približne 7 500 domácností elektrickou energiou. Výrobou elektrickej energie z energie vlnenia mora sa znížia emisie kysličníka uhličitého o 24 300 ton za rok (toto množstvo by sa dostalo do ovzdušia, keby sa ekvivalentná elektrická energia vyrobila v klasických tepelných elektrárňach).
Premeniť energiu vĺn na elektrickú energiu nie je jednoduché
O projekt Wave Hub prejavilo záujme už 16 firiem, ktoré vyrábajú zariadenia na konverziu energie mora na elektrickú energiu. Miesto vlnovej farmy bolo starostlivo vybrané po vyhodnotení rôznych kritérií. Ako najvhodnejšia sa ukázala lokalita približne 16 km od severného pobrežia Cornwallu. Údaje z bóje, umiestnenej v tejto oblasti, ukázali, že priemerná výška vĺn je tam 2,3 metra, pričom maximálna výška dosahuje 8 m. Premena energie nepravidelného vlnenia mora na elektrickú energiu nie je technicky jednoduchou záležitosťou. Rôzni výrobcovia používajú rôzne spôsoby premeny energie vlnenia na elektrickú energiu. Firma Ocean Power Delivery vyvinula zariadenie Pelamis P750, ktoré pozostáva z valcovitých členov, plávajúcich na hladine a pospájaných kĺbmi. Pri vzájomnom pohybe jednotlivých členov sa stláčajú páky hydraulických valcov, ktoré čerpajú olej cez hydraulické motory. Tie poháňajú generátory na výrobu elektrickej energie. Iná firma zase používa plavák, ktorý sa vplyvom vlnenia pohybje nahor a nadol po vodiacej tyči, pričom opäť čerpá olej cez hydraulický motor, ktorý poháňa generátor. Odborníci odhadujú, že z morského vlnenia by sa globálne dalo gnerovať 8 000 až 80 000 TWh elektrickej energie, pričom vyššia zo spomenutých hodnôt rádovo zodpovedá dnešnej celosvetovej spotrebe elektrickej energie.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.